"Spod lady". Historia PRL-u w formie podcastów na stronie i w aplikacji Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 20:00
Najbliższy odcinek audycji "Spod lady" to już ostatnie spotkanie z historią PRL-u w tym cyklu na naszej antenie. Te niezwykłe podróże w czasie będą dostępne w formie podcastów do odsłuchania w aplikacji i na stronie Czwórki.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.
Zawsze jest dobry czas, żeby włączyć Czwórkę.Foto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Audycja "Spod lady" po raz pierwszy została wyemitowana na antenie radiowej Czwórki 2 października 2021 roku. Inspiracją była podróż do czasów PRL - od 1945 do 1989 roku, z wykorzystaniem unikatowych dźwięków z Archiwum Polskiego Radia.

Justyna Majchrzak pokazywała słuchaczom, jak żyli Polacy kilkadziesiąt lat temu, przemierzając w każdej audycji kolejne lata powojennej Polski. Szukała muzycznych idoli, sprawdzała kinowe repertuary oraz zaglądała do mieszkań i ówczesnych gazet.

- Czułam się jak poszukiwacz skarbów, kiedy przygotowując audycję "Spod Lady" zaglądałam do archiwów Polskiego Radia. Znalazłam w nich opowieść Danuty Szaflarskiej o spódniczce, w której wystąpiła w filmie "Zakazane piosenki", uchroniony przed zniszczeniem zapis procesów poznańskich po czerwcu '56, wspomnienia Mirosława Hermaszewskiego z Gwiezdnego Miasteczka, pełne emocji relacje z Wyścigu Pokoju i pierwszego lądowania człowieka na księżycu. Dźwiękowa dokumentacja czasów, obyczajów, nastrojów i najważniejszych wydarzeń po 1945 roku, stała się kanwą opowieści o najnowszej historii Polski. To pasjonująca podróż przez czasy stalinizmu, gomułkowskiej odwilży, dekadę Edwarda Gierka i burzliwe lata '80 – mówi autorka audycji.

Posłuchaj podcastów tutaj >>>

Pomysł powstał z myślą o wszystkich zarówno tych młodszych jak i starszych słuchaczach zainteresowanych historią, co stanowiło znakomitą pomoc w poznawaniu najnowszych dziejów Polski.

Teraz wszystkie odcinki będą dostępne w formie podcastów na stronie radiowej Czwórki oraz w mobilnej aplikacji.

Sprawdź także:

***

Na ostatnią audycję z cyklu "Spod lady" zapraszamy w sobotę (24.09) po godz. 15.05. Program poprowadzi Justyna Majchrzak

kd

 

Czytaj także

Matura 2022. Historia last minute - jak doszło do "czarnego czwartku"?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2022 18:29
17 maja maturzyści przystąpią do egzaminu dojrzałości z historii. Powracamy do dramatycznych wydarzeń z 28 czerwca 1956 roku, gdy w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu wybuchł pierwszy w powojennej Polsce strajk generalny.
rozwiń zwiń