Aleksandra Kaca i jej ulubione utwory na wyciszenie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 18:15
W audycji specjalnej "Trening uważności" Martyna Matwiejuk oraz kompozytorka i songwriterka Aleksandra Kaca zaprezentowały swoje ulubione utwory, które sprzyjają wyciszeniu i skupieniu.
Muzyka pozwala się wyciszyć.
Muzyka pozwala się wyciszyć.Foto: shutterstock/fizkes

Myślę, że muzyka, która pozwala nam się skupić, to muzyka poważna i ta, która nie wymaga od nas zbyt wiele - mówi Aleksandra Kaca. - Muszę jednak przyznać, że ja najlepiej koncentruję się w ciszy. Ponieważ często pracuję z dźwiękami, zwłaszcza gdy mam komponować, to nie mogę skupiać się, słuchając innej muzyki, bo boję się, że to wpłynie znacząco na efekt mojej pracy. Bardzo często robię sobie playlisty, które pozwalają wczuć mi się w klimat utworu, który tworzę.

Kompozytorka podkreśla, że brak muzyki i cisza w muzyce jest dla niej bardzo ważna. Jednak to, co pozwala się jej skupić i działa odprężająco, to muzyka przyrody. - Trudno w mieście nie słyszeć jego dźwięków. Jedyna idealna sytuacja, gdy udało mi się odciąć od dźwięków cywilizacji i wyostrzyć na odgłosy natury, to był pobyt na Islandii - opowiada Aleksandra Kaca. - Uwielbiam też momenty, kiedy całe popołudnie mogę spędzić zanurzona w muzyce natury.

Jak mówi gość Czwórki, wybór utworów do audycji nie był prostym zadaniem. - Jest coś, co łączy utwory, które wybrałam do dzisiejszej audycji, są repetytywne, dronowe, ambientowe. To jest też taka muzyka, która nie angażuje tak bardzo - zdradza kompozytorka. - Na liście znalazły się utwory muzyki współczesnej, którą się zajmuję. Nie zawsze spokojne, tak że może też to być coś bardziej dynamicznego.

Wśród wykonawców wybrzmiewa między innymi Thom Yorke, utwory ze ścieżki dźwiękowej do filmu Luki Guadagnino "Suspiria", armeński pianista Tigran Hamasyan oraz trio Możdżer Danielsson Fresco. - Uwielbiam ich słuchać i to nie jest kwestia jednego utworu, tylko uniwersum, które tworzą ci artyści - dodaje Aleksandra Kaca.

Źr. Youtube/ Możdżer Danielsson Fresco & Holland Baroque - Don't Give Up (Just Ignore It)


Posłuchaj
52:25 2022_04_15 11_05_42_PR4_Trening_uwaznosci.mp3 O muzyce zapewniającej koncentrację i wyciszenie rozmawiamy z kompozytorką, songwriterką - Aleksandrą Kacą (Czwórka/Trening Uważności)

***

Tytuł audycji: Trening uważności

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Aleksandra Kaca (kompozytorka, songwriterka)

Data emisji: 15.04.2022

Godzina emisji: 11.15

aw