Za nami WROsound 2022. "Energia, entuzjazm, ekologia"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 10:00
Dwie sceny, nieoczywisty line-up, miejska dżungla i gołębie, które tańczyły ze Szczylem. Zakończył się WROsound 2020. - To była "swojska" impreza, na której wszyscy czuli się luźno: i artyści, i publiczność, i przebrani za gołębie animatorzy imprezy - opowiada Adam Smolarek. 
WROsound 2022: Szczyl
WROsound 2022: SzczylFoto: BTW_PHOTOGRAPHERS_MAZIARZ

Headlinerami tegorocznej odsłony byli Zdechły Osa, Janus Rassmussen z Kiasmos i Dub FX, który zakończył imprezę. W tym gronie znalazł się także Szczyl, który wystąpił z live bandem. - Dla fanów "Polskiej Florydy" to widowisko, którego nie można było przegapić - podkreśla dziennikarz Czwórki. Po koncercie artysta spotkał się z fanami i rozdawał autografy. 

WROsound 2022: Szczyl rozdaje autografy WROsound 2022: Szczyl rozdaje autografy

Posłuchaj
02:49 CZWÓRKA Plantacja wrosound 16.07.2022.mp3 WROsound 2022: Co wydarzyło się pierwszego dnia festiwalu? (Plantacja/Czwórka) 

Jak brzmi Wrocław?

W założeniu WROsound miał być festiwalem promującym wrocławskie brzmienia i taki był też line-up jego pierwszych odsłon. - Z czasem poczuliśmy, że musimy się rozwijać. Dziś zapraszamy artystów z Polski i z zagranicy, ale cały czas pamiętamy o lokalnych muzykach - wyjaśniała w Czwórce Daria Kubasiewicz, współorganizatorka festiwalu. Na scenie Tak Brzmi Wrocław zaprezentowali się m.in. Ślina - kwartet grający muzykę w pełni improwizowaną, charakteryzującą się długimi transowymi utworami zanurzonymi w ambientalnych chmurach, z których wyłania się krautrockowy rytm - Lushy!, Antonina, Kroki i Bluszcz.


WROsound 2022: Zdechły Osa WROsound 2022: Zdechły Osa

Zdechły Osa z Thirdeye i Niemoc z Furtak i Kowalczyk

Gwiazdą pierwszego dnia festiwalu był wrocławianin Zdechły Osa. - Publiczność kocha go za olbrzymią energię. Gdy rozpoczyna się koncert Zdechłego Osy, to nie jest tak, że na scenę wychodzi jeden raper i jeden producent, tam pojawia się cały tłum ludzi z kolektywu Thirdeye. Tym razem artysta zaprezentował nowe numery i po reakcji publiczności można wnioskować, że będą to kolejne hity - podsumowuje dziennikarz. - Jeśli chodzi o moje festiwalowe odkrycie, to bardzo podobał mi się koncert Niemocy, która wystąpiła z Misią Furtak i Kachą Kowalczyk. Na żywo zespół ma ten rodzaj energii, który chyba najbardziej interesuje mnie w muzyce. I tak właśnie Niemoc zaprezentowała się we Wrocławiu.

WROsound 2022: festiwalowe "gołębie" WROsound 2022: festiwalowe "gołębie"

Pogo z gołębiami

Tegorocznej odsłonie WROsoundu przyświecały dwa hasła: Less Waste i Urban Jungle. Festiwal odbywał się na placu przed Impartem - w miejscu, o którym śmiało można powiedzieć: "miejska dżungla". - To zielona wyspa pośród betonu, na dodatek w centrum miasta. Można podjechać tu tramwajem i natychmiast zapomnieć, że jest się w sercu Wrocławia - opowiada Smolarek. - Żeby podkreślić charakter imprezy, organizatorzy "wpuścili" w festiwalową przestrzeń kolorowe gołębie. - Gołąb jest maskotką WROsoundu, więc przebrani za gołębie animatorzy krążyli po terenie festiwalu, tańczyli pod sceną i napędzali imprezę - tłumaczy Adam Smolarek. Natomiast Less Waste to droga, którą organizatorzy obrali już w zeszłym roku. Zrezygnowali z druku "materiałów ulotnych", walczą z plastikiem, a oficjalną wodą festiwalu - i to od trzech lat - jest wrocławska kranówka.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez WROsound (@wrosound)

Posłuchaj
04:53 CZWÓRKA Prywatka wrosound 16.07.2022.mp3 WROsound 2022 - relacja Adama Smolarka (Prywatka/Czwórka) 

WROsound odbywał się pod patronatem Czwórki. Festiwal podsumujemy w poniedziałkowym wydaniu audycji "Pierwsze słyszę" - porozmawiamy z uczestnikami i organizatorami wydarzenia - a także w "Muzycznym Lunchu" - zaprosimy wówczas na wywiady z artystami. Relacje z festiwalu przygotował Adam Smolarek.

kul

Czytaj także

Anioł u GrubSona. Czego słucha, kiedy nie gra?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 09:40
Śpiewa, gra, pisze teksty, komponuje muzykę. Na początku tego roku Michał Anioł zadebiutował płytą "U". - To jest bardzo dobry album, który powstał w bardzo dziwnych czasach - ocenia GrubSon.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Margaret szefową "Gaja Hornby". Jakie płyty będzie wydawać?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 13:30
W lutym wypuściła album "Maggie Vision", w wakacje EP-kę "Gelato", teraz Margaret będzie wydawać płyty. - Trochę to trwało, ale moja inicjatywa pod hasłem "Gaja Hornby" nabiera rozpędu - przyznaje artystka. - Jesteśmy na etapie zbierania materiałów i szukania nowych artystów.
rozwiń zwiń