Śmieci w kosmosie. Mamy problem do rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 11:37
Niestety szkodliwa działalność ludzi nie kończy się na Ziemi. Zaśmiecanie wyszło poza granice naszej planety - w kosmosie unoszą się tony kosmicznych śmieci. 
Sprzątanie kosmosu
Sprzątanie kosmosu Foto: Shutterstock.com

Jak donoszą kanadyjscy naukowcy, problem kosmicznych śmieci nie dotyczy już tylko kosmosu. Może się przenieść na ziemię, a jego skutki mogą być katastrofalne. Wyniki swoich badań opublikowali w ubiegłym roku w periodyku "Nature Astronomy".

"Niepotrzebne ryzyko spowodowane niekontrolowanymi ponownymi wejściami rakiet w atmosferę ziemską" -tą pracą kanadyjscy badacze zwracają uwagę na problem kosmicznych śmieci. Dotychczas mówiło się, że śmieci z kosmosu są zagrożeniem dla astronautów i obiektów znajdujących się na orbicie okołoziemskiej. Teraz uczeni alarmują, że mogą zagrażać nam - na Ziemi. Jak szacują naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, prawdopodobieństwo, że w wyniku lądowania śmieci kosmicznych na Ziemi, w ciągu najbliższej dekady zginie człowiek, wynosi ok. 10 proc. 

- Niedziałające satelity, zużyte elementy rakiet i fragmenty uszkodzonego sprzętu - takie rzeczy można znaleźć na naszej orbicie - mówiła w rozmowie z Czwórką Joanna Korgul, redaktor naczelna jednego z portali ekologicznych. - To efekt ponad 60-letniego działania człowieka w kosmosie. Śmieci także można znaleźć na Marsie. Przede wszystkim mogą się zderzyć z innymi obiektami. Wszystkie te odłamki poruszają się przecież z dużą szybkością - wyjaśnia ekspert. - Pozostałością misji kosmicznych są takie przedmioty jak np. szczoteczka do zębów, klucz francuski czy kamera któregoś z astronautów.

O tym problemie mówi się ostatnio coraz częściej, bo odpady tworzą już strefy niebezpieczne dla satelitów. Czy dochodzi nam kolejny problem do rozwiązania?

Czytaj także:

***

Na audycję Świat 3.0 zapraszamy w niedzielę (07.05) po godz. 13.05. Pierwotnie rozmowa wyemitowana została 31.07.2022. Program poprowadzi Marta Zinkiewicz.

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka kosmos ekologia
Czytaj także

Sprzątanie świata. "Zacznij od własnego podwórka"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 15:00
- Ludzie śmiecą, najczęściej nie zdając sobie sprawy z tego, jak jest to niebezpieczne dla nich i dla planety, dlatego tak ważna jest edukacja - podkreślał Grzegorz Mikosza z Fundacji Nasza Ziemia, główny koordynator akcji "Sprzątanie świata - Polska". 
rozwiń zwiń