Zostawiasz po sobie śmieci? Odeślą ci je do domu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 13:49
Na taki pomysł wpadły władze Narodowego Parku w Tajlandii. W ten właśnie sposób postanowiły walczyć ze śmiecącymi turystami. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Olesya Kuznetsova

shutterstock ekologia komputer KaryB 1200.jpg
Na czym polega cyfrowa ekologia?

W Tajlandii w parkach narodowych obowiązuje całkowity zakaz śmiecenia, a kary są bardzo wysokie. Wciąż jednak wielu turystów bagatelizuje ten przepis, dlatego władze postanowiły rozprawić się z nimi w niebanalny sposób i pozostawione przez nich odpadki odsyłać im bezpośrednio do domów pocztą.

Posłuchaj
03:28 2020_09_30-08-31-27_CZWÓRKA_PS.mp3 Śmieci z Tajlandii prosto do domu - skuteczna walka o tereny zielone? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

Jest to możliwe, bo każdy zwiedzający przed wejściem do parku musi zarejestrować się, podając swój adres zamieszkania. - To pierwszy sposób na wyłapanie niefrasobliwych turystów - mówi Joanna Szubierajska, redaktor naczelna portalu Ekologia.pl - Kolejną metodą walki ze śmiecącymi w parkach są foto-pułapki, które rejestrują poczynania zwiedzających i pozwalają na ich identyfikację. 

susza pszenica shutterstock_1145270459 1200.jpg
Susza 2020. Polska zamienia się w step?

Czytaj także:

Jak przekonuje ekspert, to świetna, skuteczna, a przede wszystkim bardzo "medialna" metoda walki z zanieczyszczaniem przyrody. - Turysta, który zachował się niewłaściwie, po powrocie z wakacji otrzymuje niezbyt przyjemną pamiątkę - mówiła Joanna Szubierajska.

Turysta przyłapany na śmieceniu może też trafić na specjalną listę, co w przyszłości może utrudnić mu poruszanie się po parkach i rezerwatach Tajlandii. 

Czytaj także:

Wzmożoną walkę z osobami zaśmiecającymi tereny zielone zapowiedział także polski resort środowiska. Wysokość grzywny ma zostać podniesiona z obecnych 500 do nawet 5000 zł. Z danych Lasów Państwowych wynika, że instytucja ta rocznie płaci aż 20 mln zł. za sprzątanie nielegalnie wyrzucanych śmieci. - To generuje tak olbrzymie koszty, bo lasy rozsiane są przecież na dużych powierzchniach, trzeba te śmieci znaleźć, zebrać i zutylizować - tłumaczyła Joanna Szubierajska. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 30.09.2020

Godzina emisji: 8.30

kd/kul

Czytaj także

Wielka transformacja żywieniowa - jak wpłynie na klimat?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 16:12
Jak zmienić nasz system żywieniowy, żeby uratować planetę i zachować zdrowie? Naukowcy proponują rozwiązanie: wielką żywieniową transformację. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń