X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Koniec wsparcia dla Windows XP to dobry moment na zmiany

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 18:02
Windows XP definitywnie przechodzi do historii i nie będzie już wspierany przez Microsoft. W praktyce oznacza to wzrost ataków na użytkowników systemu i istotne zagrożenie bezpieczeństwa danych.
Koniec wsparcia dla Windows XP to dobry moment na zmiany

W 2001 roku, kiedy na rynek wprowadzano Windows XP, skala działania cyberprzestępców była nieporównywalnie mniejsza, a większość ataków miała formę aktów wandalizmu. Obecnie na ich celowniku są poufne dane firmy i jej klientów. Dlatego tak istotna jest aktualizacja systemu operacyjnego na taki, który jest dostosowany do aktualnych możliwości i wyzwań i który pozwoli zmierzyć się z najnowszymi zagrożeniami. Pozostało już tylko 80 dni do zakończenia wsparcia dla Windows XP.

Straty są wymierne

12 lat temu głównym obiektem cyberataków były duże korporacje, dziś już żaden cel nie jest zbyt mały, ponieważ dla przestępców liczą się poufne dane i wymierne korzyści finansowe z tej formy przestępczości, a nie sam rozgłos. Ataki nie są przypadkami jednostkowymi – szacuje się, że 93% dużych organizacji i 87% mniejszych doświadczyło naruszenia bezpieczeństwa informatycznego. Średnie straty w wyniku poważnego ataku mogą dziś sięgać niemal 4 milionów złotych w przypadku dużych przedsiębiorstw i nawet 300 tysięcy złotych w mniejszych organizacjach.

„Windows XP w momencie wejścia na rynek w 2001 roku oferował najnowocześniejsze jak na tamte czasy zabezpieczenia, jak firewall, Windows Security Center czy Windows Update.  W obliczu dzisiejszych zagrożeń nie są one już jednak wystarczające, dlatego tak istotna jest aktualizacja systemu” – powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft. „Windows 8.1 to system zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wspierać nie tylko dzisiejszy, zupełnie nowy przecież styl pracy, ale też zabezpieczyć użytkownika i jego dane przed aktualnie podejmowanymi formami cyberataków”.

6 x więcej ataków na Windows XP

Jak pokazuje najnowszy raport „Security Intelligence Report” użytkownicy Windows XP w pierwszej połowie 2013 r. byli sześciokrotnie bardziej narażeni na infekcję systemu złośliwym oprogramowaniem niż użytkownicy nowszych systemów. Po 8 kwietnia 2014 r. ryzyko związane z używaniem starego systemu będzie rosnąć, ponieważ cyberprzestępcy będą wykorzystywać nowo odkrywane luki. Ostatnią dostępną wersją systemu Windows XP, której obsługa została zakończona, jest Service Pack 2. W ciągu dwóch lat liczba infekcji szkodliwym oprogramowaniem wzrosła o 66% w porównaniu z wersją Windows XP SP3, której obsługa kończy się w przyszłym roku.

Zakończenie wsparcia dla systemu operacyjnego Windows XP w praktyce oznacza, że:

  • nie będzie już żadnych aktualizacji zabezpieczeń, więc Windows XP będzie coraz bardziej narażony na ataki hakerów czy wirusy;
  • dane osobowe i firmowe nie będą już bezpieczne, co może narazić firmę na problemy związane ze zgodnością wersji i z przepisami;
  • firmy dostarczające oprogramowanie i sprzęt działający z Windows, prawdopodobnie również nie będą dłużej wspierać działania ich na Windows XP, więc pojawi się problem z serwisowaniem komputerów i kompatybilnością urządzeń peryferyjnych (akcesoriów).

Nowszy system czy nowy komputer?

W naszej ocenie pozostanie przy starym systemie i narażanie się na potencjalne ataki jest zbyt kosztowne. Utrata danych dla firmy to istotny koszt ich odtworzenia, a w najgorszym przypadku stres i problem w zderzeniu z ich bezpowrotną utratą. Księgowość często wciąż „siedzi” na Windows XP, a urząd skarbowy nie wnika w problemy związane z systemem operacyjnym. Co więcej wciąż wiele urządzeń jak choćby terminale w sklepach są obsługiwane przez Windows XP.

Przejście na alternatywny system np. Linux realnie jest niemożliwe z uwagi na brak dedykowanych aplikacji, zaś prosty upgrade do systemu Windows 7 czy 8.1 może być niemożliwy z uwagi na ograniczenia sprzętowe. Może warto wymienić sprzęt, a wraz z nim system?

Windows 8.1 Pro, czyli najnowsza wersja systemu operacyjnego Microsoft dla biznesu to propozycja Microsoft dla firm, które chcą podjąć modernizację i wykorzystać pełnię możliwości, które stawiają najnowsze technologie. Oferuje nowy, intuicyjny interfejs i łatwą współpracę z urządzeniami mobilnymi. Wraz z Office 365 tworzy idealny zestaw kluczowych narzędzi dla małego i średniego biznesu, pozwalający szybko odnaleźć się w informacjach z różnych źródeł i odpowiedzieć na oczekiwania klientów. Pod jego kontrolą pracują zarówno komputery stacjonarne, laptopy, jak i tablety PC, dzięki czemu system daje przedsiębiorcom wybór uzależniony od ich stylu pracy bez kompromisów w wydajności. Windows 8.1 oferuje również m.in. zaawansowaną ochronę danych za pomocą WindowsDefender, Zapory systemu Windows czy funkcji BitLocker i BitLocker To Go.

 

Autor: Robert Kamiński

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak