X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Bezpieczny biznes w cyfrowym świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 00:00
Wyciek ważnych informacji z firmy, utracone efekty pracy z kilku miesięcy, poufne dane i dokumenty przesłane pomyłkowo do nieupoważnionej osoby - to przykre doświadczenia, które na szczęście dotyczą tylko ułamka małych i średnich przedsiębiorstw. Stwarzają jednak realne ryzyko i stres, na jaki niepotrzebnie narażają się przedsiębiorcy. Co zrobić, by chwila nieuwagi czy niefortunne zdarzenie nie spowodowały poważnych strat biznesowych i wizerunkowych?
Bezpieczne dane
Bezpieczne dane

 

Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka i ma kluczowe znaczenie w naszym życiu. Dlatego nie dziwi, że zabezpieczamy życie i zdrowie swoje i swoich bliskich – zapinamy pasy bezpieczeństwa, profilaktycznie robimy badania, uczymy nasze dzieci podstawowych zasad bezpieczeństwa. Równie starannie zabezpieczamy swoje mienie – kupujemy polisy samochodowe i turystyczne, upewniamy się, czy zamknęliśmy auto i dom, a torebkę czy portfel staramy się trzymać zawsze na oku. Co zatem sprawia, że gdy chodzi o nasze firmy, owszem używamy zamków, rolet i krat, ale często zapominamy o zabezpieczeniu naszej coraz szerszej działalności elektronicznej – danych klientów i kontrahentów, korespondencji oraz umów?

 

Mała świadomość zagrożeń

 

Małe i średnie przedsiębiorstwa są narażone na różnego typu zagrożenia związane z przechowywaniem kluczowych dla prowadzonej działalności danych, w tym samym stopniu, co duże firmy. Mimo to, jak pokazuje badanie na temat rozwiązań informatycznych w sektorze MŚP przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Microsoft, mają one niewielką świadomość wagi zabezpieczania poufnych danych i efektów swojej pracy.

 

Technologie informatyczne są obecnie niezbędnym elementem w każdej praktycznie firmie, niezależnie od jej wielkości. Dlatego, beztroskie podejście do bezpieczeństwa informacji może wiązać się ze znaczącym ryzykiem od dotkliwej utraty danych, poprzez konsekwencje prawne czy finansowe aż po upadek firmy. Choć większość przedsiębiorstw stosuje zabezpieczenia, konieczna jest ciągła edukacja biznesu w tym zakresie. Firewall czy program antywirusowy to nie wszystko. Wiele stosowanych w przedsiębiorstwach technologii daje się, bez utrudniania codziennej pracy użytkownikom, stosunkowo prosto wzbogacić o funkcjonalności, dzięki którym dane będą naprawdę bezpieczne – mówi Grzegorz Tworek, ekspert ds. bezpieczeństwa informatycznego.

 

MŚP i bezpieczeństwo informatyczne

 

Badanie wykazało, że małe i średnie firmy ograniczają swoje działania dotyczące bezpieczeństwa informatycznego przede wszystkim do nadawania praw dostępu, przechowywania danych na serwerze oraz szkolenia pracowników. Niektóre przedsiębiorstwa wprowadziły dodatkowo specjalne procedury dotyczące korzystania ze sprzętu i kontrolę oprogramowania wykorzystywanego przez pracowników. Wciąż jednak 33% spośród małych i średnich firm w Polsce ma przekonanie, że wynajęcie zewnętrznej firmy odpowiedzialnej za serwisowanie sprzętu i zarządzanie informacjami wystarczy, aby cieszyć się pełnym bezpieczeństwem danych. Z drugiej strony większość, bo aż 60% badanych firm MSP deklaruje, że ochrona informacji poufnych jest najważniejszym aspektem bezpieczeństwa. Wydaje się zatem, że tak istotny obszar wymaga kompleksowego zabezpieczenia. I nie powinno się ono ograniczać jedynie do przeniesienia odpowiedzialności za całość bezpieczeństwa informatycznego na zewnętrzne firmy.

 

Kluczem do sukcesu jest staranny dobór narzędzi zapewniających bezpieczeństwo danych w firmie – podpowiada Ilona Tomaszewska, dyrektor ds. segmentu MSP w polskim oddziale Microsoft. - Niestety przeprowadzone przez nas badanie małych i średnich firm, pokazuje, że przedsiębiorcy nie zawsze wiedzą, jak o nie zadbać, a w ponad 1/3 firm panuje pogląd, że troska o bezpieczeństwo IT nie jest w ogóle potrzebna.

 

Świadomość zagrożeń wirusami

 

Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo firmowych komputerów jest oprogramowanie antywirusowe. Badanie małych i średnich firm wykazało, że 32% przedsiębiorstw z tego segmentu rynku posiada więcej niż jeden rodzaj programu antywirusowego na firmowych komputerach. Kolejnym, obok braku standaryzacji oprogramowania antywirusowego, zaniechaniem jest rzadka aktualizacja programów. Jak pokazuje badanie, aktualizacja oprogramowania w firmach z segmentu MŚP nie jest przeprowadzana automatycznie, ale w sytuacji, gdy istnieje do tego przesłanka praktyczna, najczęściej po około roku od zakupu. Niekiedy po prostu dopiero po zaistnieniu jakiegoś zdarzenia albo ryzyka utraty danych.

 

Zabezpieczenia

 

W dobie cyfryzacji dane stanowią największą wartość firmy. Przechowywanie informacji na temat finansów, wyników sprzedaży, danych klientów i dostawców jest niezbędnym elementem w działalności przedsiębiorstw. Konsekwencje przypadkowej utraty danych mogą być nieodwracalne. Ponieważ coraz częściej i więcej informacji przechowujemy w formie elektronicznej, ich staranne zabezpieczenie staje się wymogiem naszych czasów. Tymczasem z przeprowadzonego przez Microsoft badania wynika, że tylko 32% małych i średnich firm szyfruje firmowe dyski, a 18% szyfruje wysyłane za pomocą poczty elektronicznej dokumenty.

 

Zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa informatycznego firmy mogą mieć ogromne konsekwencje. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której pracownik firmy traci całą zawartość twardego dysku na skutek np. upadku laptopa. Dane mogą wypłynąć z firmy z powodu zagubienia firmowego pendrive’a albo przypadkowo wysłanego e-maila. Na szczęście istnieją nowoczesne sposoby zabezpieczenia swoich zasobów firmowych. Jednym z nich jest pakiet Office Całe Biuro skonstruowany właśnie z myślą o firmach MSP. Proste i niewymagające dużych nakładów inwestycyjnych rozwiązania są w zasięgu ręki, a nasi konsultanci są do dyspozycji, żeby doradzić najodpowiedniejsze rozwiązanie. Najważniejsze, żeby przedsiębiorcy zaczęli serio myśleć o bezpieczeństwie swoich firm – wyjaśnia Ilona Tomaszewska z polskiego biura Microsoft.

 

Aplikacje dostępne w ramach pakietu Office Całe Biuro pozwalają znacząco podnieść bezpieczeństwo swoich zasobów elektronicznych. Pozwolą na przykład tworzyć automatycznie kopie zapasowe, które gwarantują ochronę danych w razie wypadku –awarii czy utraty sprzętu. Natomiast elastyczne ustawienia prywatności poczty elektronicznej i plików zabezpieczą przed przypadkowym rozesłaniem poufnego dokumentu.

 

W budowaniu bezpieczeństwa małych i średnich firm bardzo pomocne mogą być również narzędzia oferowane przez najnowszą wersję pakietu Microsoft Office 365. W jego skład wchodzą zaufane aplikacje, które są dobrze znane w biznesie, a teraz dostępne także jako usługi online. Umożliwiają one efektywną i bezpieczną pracę oraz łączność z niezbędnymi osobami nawet spoza biura, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa. Najnowsza wersja Microsoft Office 365 zawiera system zabezpieczeń, który chroni dane firmowe przed dostępem niepowołanych osób. Szyfrowanie dokumentów pozwala na bezpieczną wymianę poufnych informacji wewnątrz firmy, jak i po za nią. Program Microsoft Outlook sprawdza bezpieczeństwo plików wysyłanych pocztą e-mail, zanim jeszcze zostaną otwarte i zaczną stanowić zagrożenie.Czytaj także

Sun ZFS Backup Appliance by Oracle

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2012 00:00
Nowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych może zapewnić wydajność odtwarzania po awarii nawet 4-krotnie większą od oferowanej przez produkty firm NetApp i EMC; dzięki technologii Hybrid Columnar Compression umożliwia efektywne testowanie i rozwój w oparciu o bazę danych Oracle.
rozwiń zwiń