Nowe Technologie

SONAR do zwalczania ataków w internecie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 18:03
Jak pokazał ostatni „Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa w internecie” (Internet Security Threat Report — ISTR) przygotowany przez firmę Symantec, ilośc ataków sieciowych wzrosła w zeszłym roku aż o 30% i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał ulec spowolnieniu.
SONAR do zwalczania ataków w internecie

 

Wiele z tych ataków jest możliwych dzięki dostępności narzędzi, pozwalających w łatwy sposób tworzyć szkodliwe oprogramowanie oraz istnieniu luk bezpieczeństwa na stronach www, które często nie są naprawiane i występują nawet na legalnych stronach.

By pomóc konsumentom stawić czoła stale ewoluującym zagrożeniom, Symantec ogłosił wprowadzenie na rynek nowych wersji uznanego oprogramowania zabezpieczającego Norton – Norton 360, Norton Internet Security oraz Norton AntiVirus. Produkty te zaprojektowano z myślą o współpracy z nowymi funkcjami systemu Windows 8.1 oraz poprawie bezpieczeństwa, wydajności i użyteczności ich działania, w szczególności przez:

- Zaawansowane narzędzia naprawcze — coraz częstszym efektem ubocznym współczesnych ataków szkodliwego oprogramowania jest uszkodzenie ważnych plików systemu Windows, co wymaga czasochłonnej reinstalacji systemu operacyjnego. Nowe, zaawansowane funkcje naprawcze korzystają z sieci Symantec Global Intelligence Network i szerszego zakresu źródeł internetowych, aby szybciej i skuteczniej naprawiać pliki systemu Windows, które zostały uszkodzone przez złośliwe oprogramowanie.
- Udoskonalony mechanizm SONAR — ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem przypomina zabawę w kotka i myszkę, w której atakujący nieprzerwanie rzucają nam wyzwanie i zmuszają nas do udoskonalania produktów w odpowiedzi na zmiany wprowadzane w stosowanych przez nich technikach. W tym roku znacznie zoptymalizowaliśmy mechanizm SONAR — technologię opartą na analizie behawioralnej i założeniu, że choć zmienia się charakter szkodliwego oprogramowania, często nie zmienia się jego zachowanie. SONAR umożliwia teraz wykrywanie i unieszkodliwianie złośliwych aplikacji, które próbują ukryć swoje podstępne zachowanie, działając wewnątrz legalnych procesów systemu Windows.
- Łatwiejszą konfigurację i zarządzanie — użytkownikom, którzy wolą instalację za pośrednictwem pliku pobranego z internetu lub nie mają napędu CD/DVD, nowa wersja oprogramowania oferuje wygodniejszą instalację i konfigurację. Klienci mogą szybko pobrać i zainstalować najnowsze wersje swoich produktów dostosowane do typu posiadanego urządzenia i mieć dzięki temu pewność, że wszystkie ich urządzenia są objęte ochroną.
- Szybszą pracę — zdajemy sobie sprawę z faktu, że nasi użytkownicy nie chcą, aby zabezpieczenia przeszkadzały im w normalnym, codziennym korzystaniu z komputera. Dlatego co roku stawiamy sobie za cel poprawienie szybkości działania naszych rozwiązań, nie ograniczając przy tym zapewnianej przez nie ochrony. Nowe wersje naszego oprogramowania podnoszą poprzeczkę również w tym zakresie. Na podstawie przeprowadzonych niedawno testów możemy stwierdzić, że w porównaniu z wersjami z ubiegłego roku poprawiliśmy czas ładowania programów Norton o 15%, szybkość instalacji o 10%, a zużycie pamięci podczas skanowania o 100 MB — jest to nasze najszybsze i najlżejsze oprogramowanie jak do tej pory (źródło: PassMark, sierpień 2013 r.).autor: Robert Kamiński