X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nowe Technologie

Hosting stawia na Linuksa

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 00:00
Na przestrzeni lat Linux stał się najważniejszym systemem operacyjnym dla branży hostingowej. Ponad 90% sprzedawanych w Polsce serwerów wirtualnych działa pod kontrolą Linuksa, 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, dostarczając klientom niezawodne usługi stron internetowych i poczty elektronicznej.
Linux
Linux

 

Linux jest systemem, który ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, a racje obu stron nieustannie się ścierają. W świecie zdominowanym przez Windows wiele osób zdaje się nie zauważać znaczenia Linuksa, choć są obszary, w których dominacja systemu z pingwinem w logo jest niepodważalna. Takim obszarem jest rynek usług hostingowych. Według różnych szacunków od 65-75% wszystkich serwerów WWW działa pod kontrolą oprogramowania Apache, z których większość uruchamiana jest właśnie pod Linuksem.

 

 Gdzie zatem tkwi źródło sukcesu tego systemu?

 

Linux od zawsze postrzegany był jako system stabilny i niezawodny, który charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Cechuje się wysoką skalowalnością, dzięki czemu może być wdrażany na urządzeniach przenośnych (patrz sukces Androida), jak i klastrach wydajnościowych złożonych z setek komputerów. To wszystko sprawia, że Linux jest chętnie wybierany przez dostawców hostingu jako niezawodna i elastyczna platforma świadczenia usług internetowych wysokiej dostępności (SLA 99,99% i więcej). Linux doskonale wpisuje się w koncepcje wirtualizacji i chmur, co dla operatorów hostingu oznacza możliwość lepszego planowania infrastruktury IT oraz pozwala oferować klientom usługi zgodnie z ich oczekiwaniami.

 

Od czego zależy wybór platformy?

 

Wybór platformy webowej zależy od rodzaju aplikacji, które zamierzamy hostować. Linux doskonale nadaje się do udostępniania dynamicznych stron internetowych pisanych w języku PHP i wykorzystujących bazę MySQL. Wybór wydaje się oczywisty, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że większość otwartych aplikacji webowych (takich jak systemy zarządzania treścią, blogi, fora, galerie zdjęć czy sklepy e-commerce) zostało przygotowanych z myślą o środowisku PHP i MySQL. Klienci wymagają hostingu Linux, bowiem to on najlepiej nadaje się do wdrażania ich serwisów i aplikacji internetowych. Języki programowania ASP i ASP.NET oraz baza danych Microsoft SQL Server jest zdecydowanie częściej wybierana dla witryn korporacyjnych i aplikacji dedykowanych dla środowiska Windows Server.

 

Technologie takie jak PHP, Perl, Python, Java czy MySQL wyrosły w środowisku Linux/UNIX. Nawet jeśli możemy je hostować na platformie Windows, najwyższą wydajność, stabilność oraz pełną funkcjonalność uda nam się otrzymać, dopiero wykorzystując systemy klasy UNIX  – mówi Michał Trziszka, CEO Cal.pl.

 

Najwięksi dostawcy hostingu dostosowują otwarte oprogramowanie do własnych potrzeb, implementując w nim rozwiązania wysokiej dostępności i wydajności, mechanizmy automatyzacji, czy dedykowane panele zarządzania, które są później udostępniane klientom.

 

Na rynku pracy znajdziemy mnóstwo ofert dla administratorów systemu Linux i programistów PHP. To pokazuje, że otwarte oprogramowanie i technologie są w centrum zainteresowania biznesu, a nie tylko środowiska naukowego i entuzjastów darmowych aplikacji – mówi Michał Trziszka. Klient nie musi daleko szukać, aby znaleźć firmę, która przygotuję mu stronę internetową gotową do opublikowania na platformie Linux – dodaje.

 

Argumenty „za”

 

Z przeprowadzonej przez firmę Cal.pl ankiety jednoznacznie wynika, że kluczowymi elementami branymi pod uwagę przy wyborze planu hostingowego są wysoka dostępność usług (tak odpowiedziało blisko 91% respondentów), wsparcie dla PHP i MySQL (83%) oraz możliwość wyboru opcji serwera zgodnie z potrzebami (76%). Co ciekawe, koszt zakupu serwera ankietowane osoby wskazywały dopiero w drugiej kolejności.

 

Warto jednak pamiętać, że całkowity koszt posiadania systemu Linux (TCO) jest zauważalnie niższy niż koszt wdrażania rozwiązań webowych budowanych na bazie Windows Server. Brak opłat licencyjnych pozwala operatorom dostarczać pakiety hostingowe w lepszych cenach, a do tego pozbawionych różnego rodzaju ograniczeń np. w liczbie obsługiwanych baz danych. Ceny najtańszych planów hostingowych na platformie Linux rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych rocznie.

 

Duże firmy i korporacje wdrażają własne serwery webowe w oparciu o system Windows Server. Przedsiębiorstwa te oczekują rozwiązań skrojonych na miarę, dlatego też standardowa oferta serwerów wirtualnych Windows nie jest dla nich atrakcyjna. Jednocześnie wiele firm dostrzega możliwość wynajęcia serwera dedykowanego lub miejsca w centrum danych, w którym będą mogli uruchamiać własne systemy na bazie Microsoft IIS lub Exchange - mówi Michał Trziszka, CEO Cal.pl.

 

Dużym uproszczeniem byłoby jednak zaszufladkowanie Linuksa jako platformy hostingowej dedykowanej dla małych i średnich firm oraz osób prywatnych. Faktem jest, że duża część stron internetowych to proste wizytówki, blogi lub niewielkie portale budowane na bazie ogólnodostępnych CMS-ów. Jednocześnie, Linuksa wykorzystują najwięksi gracze na rynku internetowym – Google i Facebook. Czy potrzebujemy lepszej rekomendacji?