Nowe Technologie

Nowe technologie stymulują wzrost MŚP

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 10:35
Firmy z sektora MŚP, które wykorzystują najnowsze technologie, szybciej się rozwijają i tworzą więcej miejsc pracy – pokazuje badanie Boston Consulting Group (BCG), przeprowadzone na zlecenie Microsoft w pięciu najbardziej zróżnicowanych gospodarczo krajach.
Nowe technologie stymulują wzrost MŚP

Badanie BCG objęło 4 tysiące małych i średnich przedsiębiorstw w pięciu największych i najbardziej zróżnicowanych gospodarkach: Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Chinach, Indiach i Brazylii. Jego celem było przeanalizowanie wpływu IT na rozwój tego sektora, przy różnych uwarunkowaniach ekonomicznych, na przykładzie danych z lat 2010-2012. Wyniki pokazały, że liderzy adopcji nowych technologii zwiększali swoje roczne przychody o 15 punktów procentowych szybciej niż mniej nowoczesne firmy i niemal dwukrotnie szybciej tworzyli nowe miejsca pracy

„Zawsze wierzyliśmy, że nowe technologie pozwalają firmom działać sprawniej i rosnąć szybciej. Badanie Boston Consulting Group wyraźnie to potwierdza. Staramy się pokazywać przedsiębiorcom i firmom MŚP, jak mogą usprawnić swój biznes i zwiększyć jego konkurencyjność dzięki wykorzystaniu urządzeń i usług” – mówi Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor SMB w polskim oddziale Microsoft.

Badanie uwidoczniło również różnice między rynkami rozwijającymi się, a tymi rozwiniętymi. Firmy zaawansowane technologicznie na rynkach rozwijających się osiągają wyższe przychody i zwiększają zatrudnienie szybciej niż te z rynków rozwiniętych. Co ciekawe, aż 80% z nich korzysta z usług w chmurze, narzędzi do komunikacji i systemów ERP w porównaniu z 60% liderów technologicznych z rynków rozwiniętych. Gdyby część pozostałych przedsiębiorstw* ze wskazanych rynków sięgnęła po najnowsze technologie, łącznie mogłyby zwiększyć swoje przychody o 770 miliardów dolarów i stworzyć ponad 6 milionów miejsc pracy w analizowanym okresie czasu.

  • Wyniki pokazały również, że 95% firm identyfikowanych jako liderzy technologiczni korzysta z rozwiązań Microsoft. Co więcej, firmy korzystające z narzędzi chmurowych producenta, takich jak Office 365, notowały szybszy wzrost niż pozostałe.

„Te wyniki nas bardzo cieszą, ale nie zaskakują – rozwiązania Microsoft są łatwe w obsłudze, elastyczne i dostępne w różnych modelach, czy to jako usługi, czy też w modelu tradycyjnym on premise – wybór należy do klienta. Dzięki temu firmy mogą je dostosowywać do swoich potrzeb i odpowiednio optymalizować koszty” – komentuje Wojciech Życzyński.

  • Jak z kolei pokazuje badanie Ipsos Mori przeprowadzone na początku 2013 r. na zlecenie Microsoft, 66% polskich MŚP przyznaje, że IT odgrywa kluczową rolę w sukcesie ich organizacji, a 74% przy wyborze rozwiązań IT bierze pod uwagę takie parametry jak mobilność czy też zdalny dostęp do zasobów. Jednocześnie już ponad połowa polskich firm zdecydowała się na wdrożenie usług w chmurze.
  • Spośród nich aż 77% uważa, że wykorzystywane przez nie rozwiązania wspierają ich efektywność, zdecydowana większość jest też zdania, że tego typu narzędzia staną się wkrótce niezbędnym czynnikiem sukcesu.

Microsoft uruchomił niedawno stronę www.tablettopc.pl, która w przystępny sposób pokazuje, jak można połączyć zalety urządzenia mobilnego z wydajnością tradycyjnego komputera PC. To odpowiedź na obserwowane na rynku trendy, w tym potrzebę mobilnej pracy z urządzeniem, które jest tabletem, oferując jednocześnie podobne funkcje i możliwości do tych oferowanych przez PC.

Tablety PC pozwalają w pełni wykorzystać możliwości systemu Windows 8.1 oraz usług i aplikacji, zarówno w zakresie konsumpcji treści, jak i ich tworzenia. Oferują nie tylko interfejs dotykowy, ale też tradycyjne narzędzia jak klawiatura i myszka, dzięki czemu pracownik może wybrać tryb pracy w zależności od preferencji i sytuacji. Ponadto na tabletach z Windows 8.1 można zainstalować wszystkie programy, które działają na laptopach, włącznie z programami magazynowymi, księgowymi czy sterownikami drukarek. Przez wbudowany port USB tablet PC z Windows 8.1 można podłączyć do rzutnika i wielu innych zewnętrznych urządzeń. Przez to, że jest cienki i lekki (znacznie cieńszy i lżejszy od typowego laptopa), łatwo można zabrać go ze sobą w podróż służbową. Długi czas pracy tabletu PC – nawet do 10 h – pozwala na wykonywanie zadań przez cały dzień bez podłączenia do ładowarki. Tablet PC z Windows 8.1 i aplikacjami biznesowymi zachowuje zalety tabletu, nie tracąc na wydajności pod kątem realizacji naszych biznesowych zadań, jaką znamy z laptopa.

 



autor: Jan Petersen/BCG

Czytaj także

Rośnie liczba iWorkers

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 08:07
Wg badania przeprowadzonego przez Coleman Parkes Research na przełomie maja i czerwca 2013, firmy europejskie przewidują dynamiczny wzrost liczby pracowników zwanych iWorkers w ciągu najbliższych 5 lat.
rozwiń zwiń