Nowe Technologie

Polski komputer Leopard. Czy Polacy podbiją kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 10:50
Spółka KP Labs dostarczy Kanadyjczykom technologię, która ma wesprzeć ich misję kosmiczną. Chodzi o komputer Leopard, który ma przetwarzać dane na orbicie. O projekcie mówiła w Polskim Radiu 24 Helena Milevych z KP Labs.
Audio
  • Helena Milevych z KP Labs o komputerze Leopard (Temat dnia/Gość PR24)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Vadim Sadovski, NASA/ Shutrterstock

Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) wybrała firmę Global Spatial Technology Solutions (GSTS) jako tą, która opracuje technologię wykorzystującą wizję komputerową i sztuczną inteligencję dla podejmowania lepszych decyzji podczas operacji w przestrzeni kosmicznej. Rozwiązanie to miałoby być wdrożone w lądownikach badawczych, łazikach czy systemach obserwacji Ziemi. Właśnie w projekcie GSTS zostanie użyte rozwiązanie opracowane przez specjalistów KP Labs. Leopard zostanie zamontowany także w budowanym przez spółkę satelicie Intuition-1.

- Leopard jest komputerem, a kluczowym pojęciem w tej sprawie jest przetwarzanie danych, w tym zdjęć. Obecnie są one sprowadzane na Ziemię i dopiero tutaj sprawdzane. Doszliśmy do wniosku, że lepiej będzie przynajmniej częściowo przetwarzać dane orbicie - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Helena Milevych, która w KP Labs odpowiedzialna za podzespoły kosmiczne.

Misja zaplanowana jest na 2022 rok. Wysłanie Leoparda w przestrzeni kosmicznej to jak umieszczenie na orbicie instrumentu optycznego, pełniącego rolę oczu, i komputera stanowiącego jego mózg, umożliwiającego natychmiastowe podjęcie decyzji w czasie rzeczywistym, bez konieczności przekazywania wszystkich danych na Ziemię. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Helena Milevych (KP Labs)

Data emisji: 27.09.2020

Godzina emisji: 9.06


Zobacz więcej na temat: kosmos komputery
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak