Miała być ustawka w Warszawie

PAP
Marcin Nowak 17.06.2012
Interwencja policji w Warszawie
Interwencja policji w Warszawie, foto: PAP/Tomasz Gzell

Sobotnie mecze Polska-Czechy we Wrocławiu oraz Grecja-Rosja w Warszawie minęły bardzo spokojnie.

Zobacz nasz serwis o Euro 2012 >>>

Doszło jedynie do pojedynczych incydentów - ocenił rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

- Biorąc pod uwagę liczbę osób, które oglądały oba mecze, zarówno w strefach jak i stadionach, było bardzo, bardzo spokojnie. Do najpoważniejszego incydentu doszło we Wrocławiu przed Strefą Kibica, gdzie pobiła się grupa pseudokibiców. Policjanci musieli użyć gazu - powiedział Sokołowski. Dodał, że zatrzymano tam pięć osób.
- Pozostałe incydenty były drobniejsze, m.in. policjanci znaleźli przy kilku osobach niebezpieczne narzędzia, kastety i ochraniacze na zęby. Mimo to było naprawdę bezpiecznie - zaznaczył.
Rzecznik ocenił również, że kolejna faza turnieju może spowodować, iż emocje będą znacznie mniejsze a turniej będzie jeszcze bezpieczniejszy. - Po wtorkowych burdach musieliśmy zmienić nieco naszą taktykę zabezpieczenia Euro. Teraz wracamy do wstępnych założeń. Mamy nadzieję, że kibice będą wspaniale się bawić - dodał Sokołowski.
Z kolei rzecznik komendanta stołecznego policji Maciej Karczyński powiedział, że przed meczem Rosja-Grecja zatrzymano w Warszawie dwie grupy rosyjskich pseudokibiców - w sumie ok. 100 osób. - Mieliśmy sygnały od strony rosyjskiej, że do Polski na mecz mogą przyjechać rosyjscy pseudokibice. Jedną grupę zatrzymaliśmy w pobliżu Strefy Kibica a drugą w okolicach Stadionu Narodowego - powiedział Karczyński.
Rosjanie mieli przy sobie m.in. ochraniacze na zęby oraz np. sztuczne wąsy, które - jak podejrzewają policjanci - miały utrudniać ich identyfikację. "Pięciu Rosjan dostało mandaty za to, że utrudniali ustalenie swojej tożsamości. Wszyscy zatrzymani zostali już zwolnieni" - dodał rzecznik.
Policja zatrzymała też Rosjanina, który podczas meczu odpalił racę - odpowie za to przed sądem w trybie przyspieszonym.
Jak dotąd do najpoważniejszych incydentów w czasie Euro doszło we wtorek przed, w trakcie i po meczu Polska-Rosja. Grupy polskich i rosyjskich pseudokibiców próbowały doprowadzić w Warszawie do ustawki. Policja zatrzymała w sumie ok. 200 osób. Ok. 14 kibiców, w tym kilku cudzoziemców (Rosjan i Hiszpanów), zostało skazanych na kilkumiesięczne kary więzienia.

man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!