Tylko, czy aż remis w meczu z Grekami?

Marcin Nowak 08.06.2012
Polska - Grecja. Rzut karny broni Przemysław Tytoń
Polska - Grecja. Rzut karny broni Przemysław Tytoń, foto: PAP/Leszek Szymański

Mecz Polska-Grecja na Stadionie Narodowym w Warszawie, inaugurujący piłkarskie mistrzostwa Europy, zakończył się remisem 1:1.

Zaczęło się dobrze, gdy gola dla biało-czerwonych strzelił Robert Lewandowski w 17. minucie meczu. Piłkarz reprezentacji Polski wykorzystał dośrodkowanie w pole karne swojego kolegi z Borussii Dortmund, Jakuba Błaszczykowskiego i zakończył akcję strzałem głową pod poprzeczkę bramki Greków.

Nasi rywale od 44. minuty grali w dziesiątkę. Czerwoną kartkę (za drugą żółtą) otrzymał - Sokratis Papastathopoulos. To jednak nie podcięło im skrzydeł. W drugiej części gry wyrównali wynik po fatalnym błędzie Wojciecha Szczęsnego i Marcina Wasilewskiego. W 51. minucie Dimitrios Salpingidis wykorzystał nieporozumienie naszej defensywy w polu karnym, dopadł bezpańską piłkę, której nie przejęli Polacy, i spokojnie umieścił ją w siatce.

To nie było koniec fatalnych błędów w obronie. W 71. minucie Wojciech Szczęsny powalił w polu karnym Salpingidisa, który wyszedł na "sam-na-sam" z naszym bramkarzem. Sędzia nie miał wyjścia, pokazał golkiperowi Arsenalu Londyn czerwoną kartkę i podyktował "jedenastkę". Franciszek Smuda wprowadził na boisko drugiego bramkarza - Przemysława Tytonia. Zawodnik PSV Eindhoven miał "wejście smoka", gdyż obronił rzut karny wykonywany przez Giorgosa Karagounisa.

Mecz oglądał komplet, czyli 50 tysięcy widzów. Na trybunie honorowej zasiedli m.in. prezydenci Polski i Ukrainy Bronisław Komorowski oraz Wiktor Janukowycz, premierzy Polski i Węgier Donald Tusk oraz Viktor Orban, a także prezydent UEFA Michel Platini.

Grupa A: Polska - Grecja 1:1 (1:0)

Bramki: 1:0 Robert Lewandowski (17-głową), 1:1 Dimitris Salpingidis (51).
Żółta kartka - Grecja: Sokratis Papastathopoulos, Jose Holebas, Giorgos Karagounis. Czerwona kartka za drugą żółtą - Grecja: Sokratis Papastathopoulos (44). Czerwona kartka - Polska: Wojciech Szczęsny (69).
Sędzia: Carlos Velasco Carballo (Hiszpania). Widzów 56 070.
Polska: Wojciech Szczęsny - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Damien Perquis, Sebastian Boenisch - Jakub Błaszczykowski, Eugen Polanski, Rafał Murawski, Maciej Rybus (70. Przemysław Tytoń), Ludovic Obraniak - Robert Lewandowski.
Grecja: Kostas Chalkias - Vassilis Torossidis, Avraam Papadopoulos (37. Kyriakos Papadopoulos), Sokratis Papastathopoulos, Jose Holebas - Giannis Maniatis, Kostas Katsouranis, Giorgos Karagounis - Sotiris Ninis (46. Dimitris Salpingidis), Fanis Gekas (68. Kostas Fortounis), Giorgos Samaras.

Zobacz relację na żywo z dnia otwarcia Euro 2012 >>>

Zobacz komentarz eksperta Polskiego Radia - Lesława Ćmikiewicza >>>

Transmisji ze spotkania można było posłuchać na żywo w radiowej Jedynce. Mecz komentowali Marek Solecki i Tomasz Zimoch.