Polskie Radio

Gdzie lokować lokomocję? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 18:00
Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowy ekspert odpowiada!
Polszczyzna bywa trudna. Problem z zawiłościami języka polskiego mają także użytkownicy języka polskiego. Niekiedy: na co dzień.
Polszczyzna bywa trudna. Problem z zawiłościami języka polskiego mają także użytkownicy języka polskiego. Niekiedy: na co dzień. Foto: East News/Glow Images
  • Każdy z nas zmaga się z zawiłościami polszczyzny. Powiedzieć tak, czy wypowiedzieć to zupełnie inaczej? Postawić przecinek, czy pozostać przy spacji? Zapisać spolszczoną wersję, czy pozostać przy oryginalnej pisowni? A może inaczej odmienić dany wyraz? Na nasze pytania odpowiada doktor Paweł Trzaskowski z Sekcji Językowej Polskiego Radia. 
  • Poniżej pytania dotyczące słów i wyrażeń, które w ostatnich tygodniach znacznie częściej pojawiają się w komunikatach prasowych, a co za tym idzie - również na antenach Polskiego Radia. 

Dysfunkcjonalny czy dysfunkcyjny?

Oba przymiotniki funkcjonują w polszczyźnie. Wariant dysfunkcjonalny pojawia się w większości słowników, ale to wariantem dysfunkcyjny, który w słownikach notowany jest rzadziej, posługujemy się częściej w języku codziennym.

Czy sformułowanie być w terapii jest poprawne?

Nie, jest to składniowo pożyczka z języka angielskiego (od zwrotu be in therapy). Typowa polska składnia to chodzić na terapię albo uczęszczać na terapię.

Wesprą czy wesprzą – która forma czasownika jest poprawna?

Poprawna forma to wesprą. Mówimy my wesprzemy, wy wesprzecie, ale już oni i one - wesprą.

Polscy farmerzy czy polscy rolnicy?

Według definicji słownikowej farmer to 'właściciel farmy w krajach anglosaskich'. Rzeczywiście wyraz ten brzmi dość obco, jeśli się odnosi do rolnika w Polsce. Skoro w Polsce jest przemysł rolno-spożywczy i Ministerstwo Rolnictwa, to nie ma za bardzo uzasadnienia, żeby rolników próbować nazywać jakoś inaczej.

Mówimy uzasadnienie czegoś czy uzasadnienie dla czegoś?

Rzeczownik uzasadnienie nie potrzebuje przyimka. Mówimy po prostu uzasadnienie czegoś.

Czy przymiotnik kluczowy to rusycyzm?

Nie wydaje się, żeby wyraz [kluczowy] był rusycyzmem, słowniki poprawnościowe przestrzegają jedynie przed nadużywaniem go w znaczeniu 'główny'. Zazwyczaj lepiej jest poszukać synonimów. A co ze słowem wiodący? Czy to jest rusycyzm? W języku polskim wyraz wiodący oznacza 'prowadzący do' ("droga wiodąca do domu") i w takim znaczeniu można go używać bez przeszkód. Z rosyjskiego pożyczyliśmy znaczenie wiodący – główny i takiego użycia lepiej się wystrzegać.

Czy słowniki notują taki wyraz jak kompromaty?

W polskich słownikach nie znajdziemy takiego wyrazu – to jest właśnie pełnokrwisty rusycyzm. Wyraz ten powstał na gruncie rosyjskim ("компромат") od wyrażenia компрометирующий материал ('kompromitujące materiały') i w polszczyźnie oznacza to samo, co w języku, z którego przyszedł.

Jakiego rodzaju błędem językowym są literówki w tekście? I jaka jest profesjonalna nazwa błędów tego typu?

Literówka to zasadniczo błąd ortograficzny, ale ponieważ zazwyczaj powstaje przez nieuwagę, a nie z braku wiedzy, to taka usterka otrzymała własną nazwę, żeby ją wyróżnić. Nie jest to określenie potoczne. WSJP PWN klasyfikuje je nawet jako należące do specjalistycznej odmiany polszczyzny związanej z edytorstwem. Można więc się nim posługiwać w języku profesjonalnym.

Czy wyrażenia okres później dorosłości, ogół populacji i okres 30 lat to pleonazmy?

Pleonazm to powtórzenie jakiejś treści w danym sformułowaniu (np. cofnąć się do tyłu). Krytyka sformułowań pleonastycznych zależy przede wszystkim od tego, jak widoczne jest powtórzenie tej treści – absolutny puryzm jest w niektórych przypadkach całkowicie nieuzasadniony. I tak w przytoczonych wyrażeniach wyraźny pleonazm widać tylko w ostatnim przykładzie (okres 30 lat – wystarczy po prostu 30 lat). W sformułowaniu okres późnej dorosłości pleonazm też jest, ale już mniej widoczny, tu nie byłbym więc zanadto krytyczny. W wyrażeniu ogół populacji też widać rzeczywiście pewien nadmiar znaczeniowy (bo wg definicji 'populacja' to 'ogół ludzi mieszkających na tym samym obszarze'), ale również nie uznawałbym tego za poważny błąd. To co najwyżej drobna usterka językowa.

Czy w języku ogólnym można posługiwać się czasownikiem procedować?

Lepiej nie. Ten wyraz należy do oficjalnej, urzędowej odmiany polszczyzny. W sytuacjach codziennych dobrze byłoby go zamienić na nienacechowany synonim. W wielu kontekstach może go zastąpić chociażby wyraz wykonywać.

Skąd się wziął wyraz ciułać?

Potoczny czasownik ciułać oznacza 'zbierać, odkładać coś powoli i metodycznie'. Wyraz ten pochodzi najprawdopodobniej od czasownika 'tulić' (a w zasadzie od jego przestarzałej formy 'tułać'). Jest w tym pewna logika. Jeśli coś do siebie przyciskamy, przygarniamy do siebie, to jest to nam drogie, chcemy tego więcej – stąd może właśnie ciułanie.

Czy wyraz bałamutny jest potoczny?

Tak go klasyfikuje między innymi "Wielki słownik języka polskiego PWN". Dzisiaj tego przymiotnika używamy w znaczeniu 'zwodniczy', kiedyś oznaczał on jednak to samo co 'zalotny, uwodzicielski'. Dawniej w polszczyźnie posługiwano się słowem bałamut, które oznaczało właśnie 'uwodziciela'. Dziś w żartobliwych kontekstach słyszymy niekiedy wyraz bałamutnik – to ktoś, kto może nakłaniać do nierozważnych czynów.

Czy chodzenie pieszo to środek lokomocji?

Lokomocja to 'zdolność do przemieszczania się', jeśli mówimy, że mamy problemy z lokomocją, to mamy problemy właśnie z poruszaniem się. W wyrażeniu środki lokomocji rzeczownik środek użyty jest w znaczeniu 'coś, co umożliwia realizację jakichś działań'. Te definicje nie wykluczają zaliczenia chodzenia pieszo do środków lokomocji, jakkolwiek taka klasyfikacja może nieco dziwić. 

>> WIĘCEJ PORAD ZNAJDZIESZ W "PORADNIKU JĘZYKOWYM POLSKIEGO RADIA" <<

 

dr Paweł Trzaskowski, oprac. rk 

Czytaj także

"Dostarczyć informację o zbankrutowaniu"? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2024 11:00
Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowy ekspert odpowiada! 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czasy się zmieniają - dylemat (u niektórych) pozostaje! Felieton językowy: wziąść czy wziąć?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2024 12:00
To kompromitujące "wziąść"! W codziennym języku Polaków sporo jest błędów typowych, takich, które się często powtarzają. To chociażby posługiwanie się wyrazem "bynajmniej" jako synonimem "przynajmniej", "ubieranie butów" zamiast ich "wkładania", łączenie sformułowań "w każdym razie" oraz "bądź co bądź" w niepoprawne wyrażenie "w każdym bądź razie" czy wszechobecne "dedykowanie" w znaczeniu "przeznaczania". Są też błędy częste, ale powszechnie piętnowane i wyszydzane. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć formy "włanczać", "poszłem" i "wziąść". Nie są jakoś szczególnie gorsze od pozostałych wymienionych tu błędów, ale to im poświęca się wiele uwagi – można powiedzieć, że wytworzyła się na to swoista moda. Ja chciałbym napisać kilka słów o ostatnim wyrazie z wymienionej trójki, czyli właśnie "wziąść".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Felieton językowy: "Mężczyzna była pierwsza"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 19:00
Skąd w języku polskim wzięły się tak podstawowe słowa jak 'kobieta' i 'mężczyzna'? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, postanowiłam prześledzić rozwój językowy nazw odnoszących się do człowieka - wyjaśnia dr Agnieszka Jastrzębska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wpisać coś, co ma miejsce? O poprawności językowej w portalu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 18:30
Norwid pisał, aby odpowiednie dać rzeczy słowo! Ale co, gdy dobór właściwego wyrazu czy wyrażenia spędza nam sen z powiek? Odpowiedzi nie tylko o związkach frazeologicznych, ale również o poszczególnych słowach - w kolejnym poradniku poprawnościowym Polskiego Radia. Tym razem to Redakcja pyta, a językowa ekspertka odpowiada!
rozwiń zwiń