Polskie Radio

Nie żyje Franciszek Walicki - "ojciec chrzestny" polskiego rocka

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 13:08
Legendarny dziennikarz muzyczny, działacz kulturalny, autor tekstów piosenek i kompozytor zmarł w sobotę nad ranem w Gdyni. Miał 94 lata.
Audio
  • Marcin Jacobson o Franciszku Walickim (IAR)
  • Dziennikarz muzyczny radiowej Jedynki Paweł Sztompke o Franciszku Walickim (IAR)
  • Dziennikarka muzyczna Polskiego Radia Maria Szabłowska o Franciszku Walickim (IAR)
Franciszek Walicki
Franciszek WalickiFoto: PAP/Adam Warżawa

- Franciszek był wizjonerem, który, dzięki swej energii, samozaparciu i pomysłowości, wprowadzał na polski rynek muzyczne nowinki, które przyczyniły się do erozji nieludzkiego systemu. Ponad wszelką wątpliwość należał do najbardziej zasłużonych animatorów kultury w powojennej Polsce - podkreślił Marcin Jacobson, działający od wielu lat w środowisku muzycznym.

Franciszek Walicki urodził się 20 lipca 1921 roku w Łodzi. W czasie II wojny światowej pracował przymusowo, w 1945 roku został wcielony do Marynarki Wojennej.

W latach 50. związał się z dziennikiem "Głos Wybrzeża". Wtedy również zaczęła się jego fascynacja jazzem. Był organizatorem pierwszych festiwali jazzowych w Sopocie.

Pod pseudonimem Jacek Grań napisał kilkadziesiąt tekstów piosenek, które były śpiewane przez takie gwiazdy rodzimej estrady jak Czesław Niemen ("Czy mnie jeszcze pamiętasz"). Był menadżerem zespołów Breakout i SBB.

Aby nie drażnić władz zachodnim słowem "rock and roll" wymyślił termin "big beat" (mocne uderzenie), pod którym w Polsce rozwijał się ten gatunek muzyki.

Był współzałożycielem takich zespołów jak Rhythm and Blues, Czerwono-Czarni i Niebiesko-Czarni. Stworzył pierwszą polską dyskotekę (1970) i pierwsze polskie pismo rockowe (Musicorama).

W 2009 roku został uhonorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W tym samym roku, z okazji 50. rocznicy rock'n'rolla w Polsce, w "Krzywym Domku" w Sopocie otwarto "Aleję Franciszka Walickiego".

IAR, PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje legenda radiowego reportażu Adam Wielowieyski

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 06:10
Nie żyje legenda radiowego reportażu Adam Wielowieyski, dziennikarz przez wiele lat związany z Polskim Radiem. Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie.
rozwiń zwiń