Polskie Radio

Wyborczy rok w Azji Centralnej. Ekspert: "przywódcy zdołali już sobie zapewnić rządy dożywotnie"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 20:34
W postradzieckich krajach Azji Centralnej obecny rok to rok wyborczy. Dzisiaj odbywają się wybory parlamentarne w Tadżykistanie, w niedzielę - wybory prezydenckie w Uzbekistanie. - To nie są demokracje, nacisk został położony na budowanie państwowości, z różnymi tego konsekwencjami - ocenił Krzysztof Strachota, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Strachotą o zależności postradzieckich reżimów Azji Centralnej od Rosji (Więcej Świata/Jedynka)
Prawa człowieka są w Tadżykistanie notorycznie łamane
Prawa człowieka są w Tadżykistanie notorycznie łamaneFoto: wikipedia/commons

- O takich systemach mówimy neutralnie, że są to systemy autorytarne. Ich przywódcy marzyliby zapewne o utworzeniu chanatów, ale na to jest za wcześnie, nie ma jeszcze wykształconej dziedziczności władzy - mówił Krzysztof Strachota. Zauważył jednak, że większość tych przywódców zdołała już sobie zapewnić rządy dożywotnie.

Analityk przyznał, że Rosja jest w stanie wpływać na politykę tych państw. Na ile azjatyckie kraje byłego ZSRR są rzeczywiście w pełni suwerenne, na ile realna jest restauracja Związku Radzieckiego pod postacią Unii Euroazjatyckiej? Opowiada o tym Krzysztofem Strachotą z Ośrodka Studiów Wschodnich.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Krzysztof Renik.

Gość: Krzysztof Strachota (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 27.03.2015

Godzina emisji: 18.15

''

mj

Czytaj także

W obronie uzbeckiej opozycjonistki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 19:00
Polityka władz Uzbekistanu wobec opozycji i represje wobec grup etnicznych. Czy doprowadzą do wzrostu nastrojów radykalnych w kraju, gdzie dotąd islam był bardzo umiarkowany?
rozwiń zwiń