Polskie Radio
Section05
Więcej świata

Miliardów euro brakuje w budżecie Niemiec. Ekspert: widzimy wewnątrzpartyjne napięcia

W związku z pogłębiającym się kryzysem budżetowym niemieckie ministerstwo finansów podjęło decyzję o zamrożeniu wszystkich nowych wydatków na ten rok. Decyzja ta została podjęta po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Sprawiło ono, że w niemieckim budżecie brakuje 60 mld euro. 
Zobacz więcej na temat:  Niemcy polityka budżet Unia Europejska Więcej świata pieniądze Paweł Lekki Trybunał Konstytucyjny klimat ekologia

"Ukraina musi podołać, bo nie ma innego wyjścia". Ekspert o wstąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej

- Większość państw Unii Europejskiej jest świadoma tego, że Ukraina jest w stanie wojny. Zatem wymagania wobec Ukrainy na pewno będą nieco inaczej rozpatrywane aniżeli w kontekście chociażby przystąpienia Polski do UE - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Walenty Baluk, dyrektor Centrum Europy Wschodniej UMCS w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Ukraina Unia Europejska Walenty Baluk Stanisław Niewiński Mateusz Piątkowski Europa

Wojna na Bliskim Wschodzie. Ekspert: Hezbollah stał się stroną tego konfliktu

Lider Hezbollahu przerwał milczenie po wybuchu wojny w Izraelu. - Nie tylko Hezbollah, ale Liban w jakimś sensie stał się stroną tego konfliktu - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Joanna Dyduch, kierownik Zakładu Izraela w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Joanna Dyduch Liban Hezbollah Izrael Palestyna ŚWIAT

Kolejne ataki dronów na terenie Rosji. Ekspert: ich wykrycie jest bardzo trudne

Drony nad rosyjskimi miastami nie są już czymś nowym dla Rosjan. Jednak im częściej bezzałogowce eksplodują na terytorium Rosji, tym bardziej utrudniają życie mieszkańcom państwa agresora. - Ukraińcy, posługując się dronami, dysponują pełną swobodą wyboru miejsca, czasu i obiektu uderzenia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Kubiak z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa Michał Strzałkowski

Kolejne unijne sankcje na Białoruś. Aleś Zarembiuk: Łukaszenka jest mocno uzależniony od Putina

Unia Europejska po siedmiu miesiącach uzgodniła nałożenie kolejnych sankcji na reżim w Mińsku. Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zamrożonymi majątkami w Europie zostało wpisanych kilkadziesiąt osób. Oprócz listy wprowadzono także sankcje gospodarcze.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Białoruś Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Europa Zachodnia wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin Aleksander Łukaszenka NATO Magdalena Skajewska

"Składowa część scenariusza rosyjskiej polityki". Jan Piekło o kryzysie zbożowym na Ukrainie

W czwartek w Waszyngtonie Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w sprawie bezpieczeństwa żywnościowego. W środę o sprawie rozmawiali prezydenci Putin i Erdogan. Turecki przywódca zaapelował o powrót do umowy zbożowej. Tymczasem Rosja ostrzeliwuje kolejne magazyny z ukraińskim zbożem. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Europa zboże Michał Strzałkowski ONZ Turcja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan

Niemiecka gospodarka w stagnacji. Ekspert: stali się państwem zależnym od koniunktury zagranicznej

Czy obowiązujący od lat model niemieckiej gospodarki zbliża się ku upadkowi? Mimo, że PKB Niemiec utrzymało się na tym samym poziomie, to pozostałe wskaźniki (m.in. indeks klimatu gospodarczego opracowany przez Instytut Ifo z Monachium) świadczą o spadku gospodarczym. Również Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że Niemcy będą w tym roku krajem o malejącej produkcji gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT dyplomacja Europa Niemcy Europa Zachodnia pkb Chiny przemysł Unia Europejska

Europejskie miasta ograniczają ruch turystów. Dlaczego decydują się na takie zmiany?

Wenecja, Amsterdam, Barcelona i inne europejskie miasta, które są bardzo popularne wśród turystów, próbują bronić się przed zbyt dużym napływem zagranicznych gości. - Miasta cieszą się z tych turystów, którzy nie tylko przechodzą przez miasto i wychodzą z niego, ale również zostają i nocują - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Karpiński, ekspert ds. turystyki z Uczelni WSB Merito.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Europa Amsterdam turystyka Wenecja

"Trwa rywalizacja między Ukrainą a Rosją". Ekspert o ofensywie dyplomatycznej skierowanej do państw spoza Europy

W najbliższą sobotę mają rozpocząć się międzynarodowe rozmowy na temat zakończenia wojny na Ukrainie. - Z ukraińskiego punktu widzenia ważna jest teraz ofensywa dyplomatyczna skierowana do państw spoza Europy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Ukraina Rosja wojna na Ukrainie dyplomacja Europa

Eksport ukraińskiego zboża. Dr Anusz: rząd chce zrobić wszystko, by ochronić polskich rolników

Francja i Niemcy sprzeciwiają się przedłużeniu zakazu eksportu ukraińskiej pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do 5 krajów, w tym Polski, do 15 września. Polska, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Rumunia chcą takiego przedłużenia, ale nie sprzeciwiają się tranzytowi przez swoje terytorium. Co dalej z europejską solidarnością?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina Rosja Więcej świata zboże import eksport Niemcy Francja Unia Europejska

Rosjanie niszczą dziedzictwo kulturowe Ukrainy. Ekspert: to pokazuje ich barbarzyństwo

Rosjanie od początku inwazji celowo niszczą ważne dla Ukraińców miejsca przypominające o ich tożsamości i kulturze. - Prowadzą konsekwentną politykę, której celem jest zamienienie Ukrainy w pewnego rodzaju kulturową pustynię - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Grzywaczewski, współpracownik TVP World, autor dokumentu "Wymazać naród".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Ukraina Rosja Więcej świata Tomasz Grzywaczewski

"Chiny nie porzucają swojego partnera". Ekspert o chińsko-rosyjskiej współpracy wojskowej

Czy współpraca wojskowa Chin i Rosji jest zagrożeniem dla NATO i sojuszników paktu? Siły zbrojne obu krajów rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe w pobliżu Japonii. W przeciwieństwie do manewrów wojskowych organizowanych w przeszłości tym razem chińskie samoloty bojowe będą startować z lotnisk w Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Chiny Rosja Japonia Azja Michał Strzałkowski

Odbudowa Ukrainy po wojnie. Dr Eberhardt: potrzebny jest plan modernizacji całego kraju

Ostatnie raporty mówią o nawet 600 miliardach euro strat, jakie ukraińska gospodarka poniosła od początku rosyjskiej agresji. Mimo działań na froncie już teraz trwają analizy i dyskusje poświęcone odtworzeniu zniszczonej infrastruktury. Polska chce włączyć się w ten proces, korzystając z roli jednego z najbliższych sojuszników Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Unia Europejska Europa Zachodnia Ukraina Rosja ONZ Więcej świata

Polska złożyła kolejne skargi dot. pakietu Fit for 55. Dr Anusz: mam nadzieję, że TSUE zajmie się tym wnikliwie

Polski rząd złożył do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu trzy nowe skargi dotyczące przepisów związanych z pakietem Fit for 55. Chodzi o zakaz rejestracji pojazdów spalinowych po 2035 roku, podwyższenie unijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie liczby bezpłatnych uprawnień do emisji w ramach systemu ETS. Zdaniem rządu unijne propozycje mogą zagrozić bezpieczeństwu energetycznemu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska samochody Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne Komisja Europejska Andrzej Anusz

Prof. Grochmalski: Turcja wraca do wzmocnienia swojej pozycji w Azji Środkowej

Recep Tayyip Erdogan wygrał w niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich z kandydatem opozycji Kemalem Kilicdaroglu. Na szczytach władzy w Turcji Erdogan pozostaje od 2003 roku, gdy zaczął sprawować urząd premiera, a od 2014 roku pozostaje szefem państwa i zgodnie z wynikami wyborów - będzie nim jeszcze przez kolejne pięć lat.
Zobacz więcej na temat:  Turcja wybory Recep Tayyip Erdogan Więcej świata Michał Strzałkowski