Polskie Radio
Section05
Więcej świata

Ekspert o wyborach prezydenckich we Włoszech

Coraz większa polemika towarzyszy we Włoszech niemal pewnej już kandydaturze Silvio Berlusconiego na prezydenta. Poparcie dla niego deklarują ugrupowania centroprawicy. Podkreśla się zarazem, że postać 85-letniego polityka z kontrowersyjną przeszłością bardziej dzieli niż łączy. Na najwyższy urząd w państwie może kandydować także obecny premier Mario Draghi. Kto wygra wyścig o fotel prezydencki? 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska ŚWIAT Włochy wybory prezydenckie Silvio Berlusconi Matteo Salvini

Napięcia na linii Rosja-USA. Ekspert: Moskwa nie ma takich aktywów, by mogła wymusić wszystko

W czwartek (13.01) wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow oświadczył, że jeżeli napięcia w stosunkach między Rosją i USA będą narastać, nie można wykluczyć wysłania wojsk rosyjskich na Kubę i do Wenezueli. Rabiakow w wywiadzie telewizji RTVI zaznaczył, że "wszystko zależy od działań, jakie będą podejmowali nasi amerykańscy odpowiednicy".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja USA konflikty międzynarodowe Kuba Wenezuela Wielka Brytania Boris Johnson Władimir Putin

"Przed polską dyplomacją stoi trudne zadanie". Kulesa o naszej prezydencji w OBWE

Bezpieczeństwo w Europie Wschodniej to jedno z głównych wyzwań dla OBWE podczas polskiej prezydencji. - Dialog z Rosją jest bardzo trudny […]. Nie można dawać Rosji argumentu, że nie chcieliśmy jej wysłuchać ani że nie chcieliśmy z nią rozmawiać - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Łukasz Kulesa z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja Ukraina Magdalena Skajewska ŚWIAT Europa OBWE Zbigniew Rau

"Rosja będzie grała na kolejne rozmowy". Dr Raubo o negocjacjach Moskwy z NATO i USA

Po ponad dwuletniej przerwie doszło do pierwszego posiedzenia NATO-Rosja. - Moskwa jest skazana na granie w tego typu negocjacje, bo zastosowała narzędzia, które prowadzą albo do bardzo brutalnego dla niej użycia siły, albo tak naprawdę do próby kamuflowania swojego blefu w Europie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Jacek Raubo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i portalu Defence24.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja NATO Europa

Menkiszak o żądaniach Rosji ws. NATO i Ukrainy

Rosyjsko-amerykańskie rozmowy w Genewie bez przełomu, a lista rozbieżności pozostaje nadal długa. - Dla Rosji najważniejsza jest gwarancja prawna nierozszerzania NATO, zwłaszcza nieprzyjmowania do niego Ukrainy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy ten postulat jest tylko pretekstem do podjęcia kolejnych działań?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja USA Ukraina Magdalena Skajewska ŚWIAT Europa NATO

Dr Adamski o powodach rosyjskiej interwencji w Kazachstanie

- Dla Putina korzyści płynące z wysłania rosyjskich wojsk do Kazachstanu musiały zdecydowanie przewyższać ewentualne straty czy problemy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. W jaki sposób rosyjski prezydent tłumaczy interwencję w Kazachstanie?
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Kazachstan Rosja protest Paweł Lekki Łukasz Adamski ŚWIAT Azja

Dr Eberhardt o obecności rosyjskiej armii w Kazachstanie

W Kazachstanie, w związku z trwającymi od początku stycznia zamieszkami, pojawiły się rosyjskie wojska. - W interesie rosyjskim jest rozgościć się w Kazachstanie i potraktować tę operację jako dodatkowy przyczółek zwiększający wpływy rosyjskie w Kazachstanie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Kazachstan Rosja protest Adam Eberhardt

Ekspert: zamieszki w Kazachstanie mogą opóźniać rosyjskie działania na Ukrainie

W antyrządowych protestach w Kazachstanie zginęło co najmniej kilkanaście osób. Władze odpowiedzieli siłą na demonstracje, których bezpośrednim powodem były noworoczne podwyżki cen gazu. Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym wyśle swoje Zbiorowe Siły Pokojowe do Kazachstanu. Trzon wojsk stanowią rosyjscy komandosi. 
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Kazachstan Rosja Władimir Putin protest Magdalena Skajewska

"Finlandia balansuje". Piotr Szymański o relacjach Finów z NATO i Rosją

Pierwsze w nowym roku przemówienie prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto, zdominowane przez kryzys ukraiński, wywołało fale komentarzy oraz analiz. - Finowie wykonują kolejne kroki w kierunku ściślejszej integracji z NATO, ale brakuje tej kropki nad i - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Szymański z Ośrodka Studiów Wschodnich. Czy po agresywnych działaniach Rosji wobec Ukrainy Finowie zwrócą się mocniej w kierunku Sojuszu?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja Władimir Putin Finlandia NATO Europa

Ekspert o rozmowach z przywódcami USA i Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego o wsparciu w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. W rozmowie telefonicznej zapowiedział, że USA i ich sojusznicy odpowiedzą zdecydowanie, jeżeli Rosja dokona dalszej inwazji na Ukrainę.   
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Rosja USA Joe Biden Ukraina sankcje Unia Europejska Komisja Europejska Wołodymyr Zełenski Magdalena Skajewska Nord Stream II ŚWIAT Europa

"Rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia". Piotrowski o rozmowie Bidena i Putina

Podczas rozmowy telefonicznej Joe Biden groził Rosji sankcjami, natomiast Władimir Putin Amerykanom zerwaniem relacji z Zachodem. - Ze strony amerykańskiej nadal płynie ten dobry komunikat, że rosyjskie propozycje są nie do przyjęcia i nie ma tutaj pola do jakichkolwiek negocjacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Więcej świata ŚWIAT Rosja USA Władimir Putin Joe Biden

"Pełny immunitet prawny do końca życia". Tesławski o Łukaszence

Na Białorusi opublikowano projekt nowej konstytucji, który miałby być przegłosowany w referendum zapowiedzianym na luty przyszłego roku. - Nowym miejscem, gdzie za jakiś czas będziemy widzieli Alaksandra Łukaszenkę, będzie stanowisko na czele prezydium Wszechbiałoruskiego Zgromadzenia Narodowego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Białoruś Aleksander Łukaszenka konstytucja Więcej świata ŚWIAT

"Przygotowują nas do wojen gwiezdnych". Ekspert o atakach na satelity

Gen. David Thompson, wiceszef operacji kosmicznych Space Force poinformował, że amerykańskie satelity na orbicie są celem codziennych ataków ze strony Chin i Rosji. - To są sposoby przygotowujące nas do wojen gwiezdnych, czyli do momentu, kiedy naszym celem będzie wyłączenie satelity - mówi w Programie 1 Polskiego Radia kmdr por. rez. Maksymilian Dura z portalu Defence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski kosmos satelita USA Rosja Chiny

"Białorusi coraz szybciej kończy się czas". Tesławski o wpływie sankcji na gospodarkę

Ambasadorowie państw członkowskich Wspólnoty wyrazili zgodę na kolejne sankcje wobec białoruskiego reżimu za wykorzystywanie migrantów w ataku hybrydowym na Unię Europejską. Takie informacje uzyskała korespondentka Polskiego Radia. - Sankcje, które do tej pory zostały wprowadzone, już teraz są dla Białorusi problemem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.eu.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Białoruś Michał Strzałkowski kryzys migracyjny Aleksander Łukaszenka

"Łukaszenka bez poparcia Rosji nie prowadziłby tej akcji". Dr Bonikowska o sytuacji na granicy

Europejskie stolice popierają działania Polski na granicy z Białorusią. - Polski rząd jest tutaj doceniany za dość stanowcze postawienie tamy przeciw atakowi z użyciem broni demograficznej, czyli migrantów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska Rosja Angela Merkel Mateusz Morawiecki Białoruś

Łukaszenka czuje się coraz pewniej? Łatuszka: Unia nie ma strategii

Swiatłana Cichanouska podczas wystąpienia w Strasburgu zaapelowała o podjęcie bardziej zdecydowanych działań wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki. Dodała, że europejscy przywódcy nie powinni negocjować z nielegalną władzą. Gość Radiowej Jedynki, Paweł Łatuszka uważa, że w działaniach Unii Europejskiej brakuje jasnej strategii.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Białoruś granica Aleksander Łukaszenka Unia Europejska Więcej świata kryzys migracyjny

Prof. Krzysztof Wielecki: Łukaszenko jest raczej pionkiem w grze

Eurodeputowani debatują nad sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. - W tle są relacje USA, Rosji, Chin i Unii Europejskiej. Wydaje mi się, że to jest najpoważniejszy poziom tej gry. Chociaż oczywiście jest też poziom, który dotyczy samego Łukaszenki - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Wielecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska Więcej świata kryzys migracyjny Białoruś Aleksander Łukaszenka