Polskie Radio
Section05

Więcej świata

Izraelczycy domagają się porozumienia z Hamasem. Ekspert: mamy polityczną walkę

Dziesiątki tysięcy Izraelczyków domagały się w sobotę podczas protestów w całym kraju doprowadzenia przez rząd Benjamina Netanjahu do uwolnienia przetrzymywanych przez Hamas zakładników. Dwie trzecie Izraelczyków uważa, że uwolnienie porwanych jest ważniejsze niż kontynuowanie wojny, ponad połowa - że Netanjahu wykorzystuje ją do celów politycznych. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Hamas Strefa Gazy Izrael konflikty międzynarodowe Bliski Wschód Tel Awiw Jemen

Reelekcja Ursuli von der Leyen. Ekspert: dla polskich interesów to dobra kandydatura

Ursula von der Leyen została wybrana na drugą kadencję przewodniczącej Komisji Europejskiej. - Ze strony polskich interesów to dobra kandydatura, bo ona wiele razy wsłuchiwała się w nasz przekaz bezpieczeństwa - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Parlament Europejski Ursula von der Leyen Magdalena Skajewska Europejski Zielony Ład

Gospodarka Chin rozczarowała. Ekspert: znaczącym problemem jest bezrobocie wśród młodych

W Chinach słabnie tempo wzrostu gospodarczego, niepokoją też dane o sprzedaży. Kłopoty gospodarcze Państwa Środka są jednym z głównych tematów III plenum partii komunistycznej. Uczestniczy w nim kilkuset wysoko postawionych członków Komunistycznej Partii Chin - urzędników, dowódców wojskowych, szefów prowincji i naukowców. 
Zobacz więcej na temat:  Chiny ekonomia gospodarka chin Michał Strzałkowski Xi Jinping

Europejscy Żydzi borykają się z antysemityzmem. Ekspertka: skala zjawiska występuje z różnym nasileniem

Ponad 90 proc. europejskich Żydów zetknęło się z antysemityzmem w internecie, a 76 proc. czasem ukrywa swoją tożsamość ze względów bezpieczeństwa - wynika z raportu opublikowanego przez Agencję Praw Podstawowych (FRA) UE. W badaniu wzięło udział prawie 8 tys. Żydów z 13 krajów UE. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Żydzi antysemityzm Hamas Strefa Gazy Izrael konflikty międzynarodowe

Obsada stanowisk w Unii Europejskiej. Ekspert: szybkie decyzje są w interesie Europy

Pomimo braku porozumienia, przywódcy państw chcą obsadzić najwyższe stanowiska w UE na szczycie już w przyszłym tygodniu. Oficjalnie państwa będą mogły zgłaszać swoich kandydatów na komisarzy po zatwierdzeniu wyboru szefa Komisji Europejskiej przez europarlament.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Parlament Europejski Komisja Europejska Ursula von der Leyen Węgry Viktor Orban Donald Trump

Ekspertka: Macron nie rozwiązał problemów odziedziczonych po poprzednikach

Emmanuel Macron nie wysłuchał głosu prowincji, rządzi dekretami, bez konsultacji wprowadził reformę emerytalną i nie rozwiązał problemów odziedziczonych po poprzednikach. Tak w audycji "Więcej świata" ocenia francuskiego prezydenta prof. Małgorzata Molęda-Zdziech ze Szkoły Głównej Handlowej. 
Zobacz więcej na temat:  Francja protest wybory parlamentarne policja Magdalena Skajewska Emmanuel Macron

160 mln dzieci na świecie pracuje. Ekspertka: wynika to z ogromnego ubóstwa

160 milionów dzieci na świecie jest zmuszanych do pracy, a 79 mln z nich pracuje w sposób, który zagraża ich zdrowiu i życiu - tak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Problem ten, związany ze wzrostem liczby ludności, powtarzającymi się kryzysami, skrajnym ubóstwem, jest szczególnie wyraźny w krajach Afryki Subsaharyjskiej, ale występuje także w Azji, Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
Zobacz więcej na temat:  ubóstwo Afryka dzieci handel ludźmi niewolnictwo Magdalena Skajewska ONZ UNICEF

Wybory do PE. Ekspert: von der Leyen będzie musiała współpracować z konserwatystami

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego nie należy się spodziewać zmiany kursu w unijnej polityce. Mimo wzrostu poparcia dla prawicy i antyunijnej skrajnej prawicy większość utrzymały partie głównego nurtu, czyli centroprawica, centrolewica i liberałowie.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Francja Unia Europejska wybory do Parlamentu Europejskiego Ursula von der Leyen Europejski Zielony Ład Kamil Zajączkowski

Hiszpania, Irlandia i Norwegia uznały niepodległość Palestyny. "To nie wpłynie na negocjacje pokojowe"

Hiszpania, Irlandia oraz Norwegia oficjalnie uznały niepodległość Palestyny. - Ponad 140 państw do tej pory to zrobiło, ale Palestyny nie uznają te państwa, które podejmują decyzję w procedurze przyjęcia do Organizacji Narodów Zjednoczonych - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Dorota Heidrich z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska ŚWIAT Dorota Heidrich Martyna Bildziukiewicz Krzysztof Renik Hiszpania Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Izrael Palestyna Bliski Wschód

Rosyjskie aktywa na Zachodzie. Ekspertka o propozycji Stanów Zjednoczonych

Amerykanie namawiają kraje G7 na wykorzystanie przychodów z rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy. - Mówią również o przyszłym oprocentowaniu, co de facto oznaczałoby naruszenie kapitału, który jest przechowywany przez Rosjan w krajach zachodnich - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  USA Europa Zachodnia Paweł Lekki Rosja Ukraina Katarzyna Żukrowska Stanisław Niewiński Małgorzata Telmińska

Debata kandydatów na szefa KE bez partii prawicowych. "Powinniśmy czerpać wzorce z USA"

Kandydaci pięciu grup politycznych Europarlamentu na szefa Komisji Europejskiej: Ursula von der Leyen, Nicolas Schmit, Terry Reintke, Sandro Gozi, Walter Baier, stanęli obok siebie podczas debaty transmitowanej we wszystkich krajach Unii. Co dalej z sojuszami szczególnie po prawej stronie sceny politycznej w Europie?
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Europa Zachodnia Magdalena Skajewska Parlament Europejski wybory do Parlamentu Europejskiego

Zamieszki w Nowej Kaledonii. Ekspertka: Kanakowie boją się, że znów staną się mniejszością

Prezydent Francji Emmanuel Macron udał się do Nowej Kaledonii - francuskiego terytorium zamorskiego w zachodniej części Pacyfiku. Od tygodnia trwają tam zamieszki wywołane przez zwolenników niepodległości archipelagu. Władze w Paryżu powoli odzyskują kontrolę nad sytuacją i chcą wznowić dialog z lokalnymi elitami politycznymi.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Francja Emmanuel Macron nowa kaledonia zamach