Polskie Radio
Section05
Uzbekistan

W Tadżykistanie doszło do zbrodni na cywilach. Protesty w Uzbekistanie przerodziły się w masakrę ludności

W miejscowości Ruszan położonej w autonomicznej prowincji Górski Badachszan w Tadżykistanie, doszło w maju do zbrodni na ludności cywilnej przypominającej wydarzenia w ukraińskiej Buczy - poinformował portal thediplomat.com, powołując się na tadżycką dziennikarkę Anorę Sarkorową. Z kolei gwałtowne protesty w Uzbekistanie przerodziły się w masakrę cywilów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Tadżykistan policja śmierć Uzbekistan protest

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" wspiera repatriację Polaków z Uzbekistanu i Kirgistanu

Grupa ekspertów Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" przeprowadziła serię spotkań w Uzbekistanie i Kirgistanie, gdzie zapoznała członków i sympatyków organizacji polskich z możliwościami repatriacji do Polski oraz bezpłatnego nauczania języka polskiego w ich krajach.
Zobacz więcej na temat:  Kirgistan Uzbekistan Polacy za granicą pomoc kancelaria premiera kancelaria prezydenta wojna na Ukrainie

Uzbekistan ogranicza loty do Mińska. Zakaz dotyczy sześciu państw

Od 17 listopada w Uzbekistanie na pokład samolotów lecących do Mińska nie mogą wsiadać obywatele Iraku, Syrii, Jemenu, Libanu, Libii i Afganistanu - poinformował tamtejszy urząd lotnictwa cywilnego. - Cieszę się, że argumenty dotyczące sytuacji na granicy białoruskiej zostały uznane - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Uzbekistan Białoruś Mińsk Azja sankcje imigranci w Europie kryzys migracyjny Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ ŚWIAT

Polska dziennikarka utknęła między Uzbekistanem a Kazachstanem. Interweniuje MSZ

Polskie służby dyplomatyczne interweniują w sprawie Agnieszki Pikulickiej - polskiej dziennikarki, która utknęła na granicy między Uzbekistanem a Kazachstanem. Dziennikarce odebrano prawo pobytu, jak twierdzi - ze względów politycznych. Równocześnie władze Kazachstanu nie chcą jej wpuścić na swój teren, tłumacząc to względami proceduralnymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT dziennikarze media Kazachstan Uzbekistan

W Kabulu trwa wyścig z czasem. Polska ewakuowała dotąd 450 osób z Afganistanu

Polska ewakuowała już 450 osób z Afganistanu. Poinformował o tym wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. To Polacy oraz Afgańczycy, którzy współpracowali w ostatnich latach z polskim wojskiem i dyplomatami. W Kabulu trwa wyścig z czasem. Kraje NATO chcą wywieźć z Afganistanu jak najwięcej osób, które zgłosiły się do wyjazdu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Afganistan Azja Centralna Uzbekistan

Trwa ewakuacja Afgańczyków organizowana przez MSZ. Premier: przewozimy ich w bezpieczne miejsce

"Akcja ewakuacji obywateli Afganistanu, którzy pomagali Polsce w tym kraju, weszła w kolejny etap. Samolot LOT Polish Airlines właśnie odebrał ich z lotniska w Uzbekistanie i przewozimy ich w bezpieczne miejsce w Polsce" - poinformował na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Afganistan MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka Kabul Uzbekistan samolot Bliski Wschód pomoc

Kilkadziesiąt osób ewakuowanych z Afganistanu polskim samolotem jest już w Uzbekistanie. Wiceszef MSZ: sytuacja jest dynamiczna

- Blisko 50 osób ewakuowanych wojskowym samolotem jest pod opieką konsula w Uzbekistanie, a do Polski zabierze ich samolot cywilny. Wśród ewakuowanych jest obywatelka Polski - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Afganistan pomoc samolot Bliski Wschód Uzbekistan Kabul polityka premier Mateusz Morawiecki

Tłumy na pasie startowym na lotnisku w Kabulu. Samoloty z Holandii i Niemiec nie wylądowały

Wojskowy samolot ewakuacyjny, który wyleciał w nocy z Holandii do Afganistanu, nie może wylądować w Kabulu - poinformowało holenderskie ministerstwo obrony. W stolicy Afganistanu nie mógł wylądować także niemiecki samolot Bundeswehry, który miał ewakuować Niemców i ich lokalnych pomocników. Maszyna została przekierowana na lotnisko w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie - przekazał niemiecki generał Markus Laubenthal.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Afganistan Uzbekistan Europa Niemcy Holandia talibowie