Polskie Radio
Section05
Tadżykistan

Rosja próbuje zmobilizować na wojnę z Ukrainą migrantów zarobkowych z Azji. Stosuje szantaż

Kreml wymyślił metodę na uzupełnienie szeregów sił zbrojnych Rosji i obniżenie poziomu napięcia w społeczeństwie - informuje portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych. Mowa o szantażowaniu przez Rosję - deportacją lub odebraniem paszportu - migrantów zarobkowych z Azji Centralnej, którzy nie chcą iść na wojnę przeciwko Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2023 Azja Centralna Kazachstan Uzbekistan Kirgistan Tadżykistan Moskwa ŚWIAT

Konflikt na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu. Ekspert: Rosja nie jest chętna do interwencji

Wojna na Ukrainie wpływa na konflikt między Kirgistanem a Tadżykistanem. - Gdzieś jest poczucie, że to jest szansa, żeby przetestować, na ile można się posunąć pod nieobecność Rosji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Tadżykistan Kirgistan Jarosław Guzy Krzysztof Strachota

W Tadżykistanie doszło do zbrodni na cywilach. Protesty w Uzbekistanie przerodziły się w masakrę ludności

W miejscowości Ruszan położonej w autonomicznej prowincji Górski Badachszan w Tadżykistanie, doszło w maju do zbrodni na ludności cywilnej przypominającej wydarzenia w ukraińskiej Buczy - poinformował portal thediplomat.com, powołując się na tadżycką dziennikarkę Anorę Sarkorową. Z kolei gwałtowne protesty w Uzbekistanie przerodziły się w masakrę cywilów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Tadżykistan policja śmierć Uzbekistan protest

Kazachstan w chaosie. Rosja wysłała wojska, włącza się też Tadżykistan

Trwają demonstracje w Kazachstanie. Jak poinformowała agencja TASS, w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym ministerstwo spraw zagranicznych Tadżykistanu zaoferowało w czwartek wysłanie sił pokojowych. Z kolei Rosja wysłała już swoich żołnierzy do Kazachstanu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Kazachstan służby i bezpieczeństwo zamieszki bezpieczeństwo demonstracje Tadżykistan

Straż Graniczna zorganizuje powrót dla imigrantów z Bliskiego Wschodu. We wrześniu wylecą pierwsze samoloty

- W połowie września planujemy organizację lotów czarterowych do Iraku i Tadżykistanu - poinformowała rzecznik prasowa Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Jak dodała, takie loty organizowane są dla osób, które dostały decyzję o zobowiązaniu do opuszczenia Polski. Są to loty rutynowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA granica migracja straż graniczna Irak Tadżykistan służby i bezpieczeństwo

Delegacja talibów w Moskwie rozmawiała z przedstawicielem Władimira Putina

W Moskwie delegacja fundamentalistycznej organizacji islamskiej Taliban spotkała się z przedstawicielem prezydenta Rosji. Rozmowy dotyczyły trwającej w Afganistanie wojny i bezpieczeństwa pozostałych krajów w tym regionie. Talibowie zapewnili, że nie zamierzają przekraczać granic swojego kraju. Niedawno w związku z sytuacją w Afganistanie władze Tadżykistanu poprosiły Rosję o pomoc wojskową.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Tadżykistan Rosja Władimir Putin Afganistan talibowie

Wojna w Afganistanie. Rosja jest gotowa wysłać wojska do Tadżykistanu

Rosja jest gotowa wesprzeć Tadżykistan, gdyby doszło do bezpośredniego zagrożenia granic tego państwa, w związku z wojną w Afganistanie. Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow pytany o tę kwestię odpowiedział, że -„odpowiedź jest oczywista”. Jak napisało radio Echo Moskwy, ze słów ministra wynika, że w przypadku napaści na Tadżykistan wsparcia temu państwu udzieli w pierwszej kolejności Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Członkami układu są: Tadżykistan oraz Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Tadżykistan Rosja Władimir Putin Afganistan

Polscy lekarze w Tadżykistanie, jako jedyni z misją z zagranicy w czasie pandemii

Grupa polskich lekarzy zakończyła misję w Tadżykistanie i wróciła do kraju. Przez ostatnie trzy tygodnie 23 medyków pomagało miejscowym służbom w walce z koronawirusem. Zespół ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej był jedyną zagraniczną grupą, która w związku z pandemią pojawiła się w Tadżykistanie w Azji Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Tadżykistan epidemia pandemia koronawirus

Polscy lekarze w Tadżykistanie, jako jedyni z zagranicy w czasie pandemii. "Najtrudniejsza misja"

Grupa polskich lekarzy zakończyła misję w Tadżykistanie i wróciła do kraju. Przez ostatnie trzy tygodnie 23 medyków pomagało miejscowym służbom w walce z koronawirusem. Zespół ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej był jedyną zagraniczną grupą, która w związku z pandemią pojawiła się w Tadżykistanie w Azji Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tadżykistan