Polskie Radio

USA zapłaciły okup Iranowi? Jest stanowisko gabinetu Obamy

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 11:19
Rząd Stanów Zjednoczonych przyznał, że uzależnił przekazanie Iranowi 400 milionów dolarów od uwolnienia amerykańskich zakładników. Departament stanu USA zapewnia jednak, że pieniądze nie były formą okupu.
Audio
  • Rząd USA: nie zapłaciliśmy okupu. Korespondencja z Waszyngtonu Marka Wałkuskiego (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pete Souza [Public domain]/Wikimedia Commons

W styczniu tego roku doszło do wymiany zakładników między Teheranem a Waszyngtonem. Iran uwolnił 5 Amerykanów, Stany Zjednoczone - 7 Irańczyków. Tego samego dnia Amerykanie przerzucili do Iranu 400 milionów dolarów w gotówce.

Była to pierwsza rata zwrotu Iranowi przez USA miliarda 700 milionów dolarów w ramach ugody kończącej 35-letni spór prawny dotyczący zakupu przez Iran amerykańskiego uzbrojenia, które nigdy nie zostało dostarczone z powodu wybuchu irańskiej rewolucji w 1979 roku.

Czytaj więcej
ir12as.jpg
Iran uwalnia czterech amerykańskich więźniów, w tym dziennikarza

Republikanie zarzucali prezydentowi Barackowi Obamie, że de facto zapłacił okup władzom w Teheranie. Dowodem na to miał być fakt, że amerykański odrzutowiec z pieniędzmi wytarował dopiero wtedy, gdy samolot Swiss Air z zakładnikami opuścił przestrzeń powietrzną Iranu.

Wczoraj rzecznik Departamentu Stanu John Kirby potwierdził, że przekazanie gotówki władzom w Teheranie zostało opóźnione do momentu, gdy zakładnicy byli bezpieczni. Kirby tłumaczył jednak, że był to działanie celowe.

- Byłoby niemądre, nierozważne i nieodpowiedzialne nie skorzystanie z takiej formy nacisku - powiedział rzecznik Departamentu Stanu podkreślając, że sprawa zwrotu pieniędzy była przedmiotem osobnych negocjacji na temat porozumienia nuklearnego i absolutnie nie był to okup za zakładników.

IAR/koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Iran poluje na szpiegów. Rząd mówi o "zachodniej infiltracji"

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2016 10:00
Władze Iranu poinformowały o zatrzymaniu w ubiegłym tygodniu osoby z podwójnym obywatelstwem, która jest podejrzana o współpracę z brytyjskim wywiadem. W 2015 roku aresztowano w Iranie kilka osób legitymujących się dwoma paszportami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Układ sił na Bliskim Wschodzie się zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 11:44
"Jestem pewien, że współpraca między Rosją i Iranem będzie pragmatyczna, oparta na wspólnych interesach i zgodna z interesami obydwu państw" - mówił Władimir Putin po spotkaniu na szczycie Azerbejdżan - Rosja - Iran.
rozwiń zwiń