Polskie Radio

Kraków walczy ze smogiem. Miasto kupi oczyszczacze powietrza do szkół i przedszkoli?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 15:54
Oczyszczacz powietrza w każdym żłobku, przedszkolu oraz szkole podstawowej - to plan krakowskich radnych. Wkrótce pod głosowanie Rady Miasta trafi uchwała, która pozwoli ogłosić przetarg na zakup filtrów powietrza dla placówek edukacyjnych w mieście.
Audio
  • Radny Rafał Komarewicz mówi, że jeśli program pilotażowy się przyjmie możliwy będzie zakup kolejnych urządzeń (IAR)
Kraków
KrakówFoto: Jakub Hałun/Wikimedia Commons/CC

Radni na początek chcą przeprowadzić pilotaż i kupić za 150 tysięcy złotych oczyszczacze dla stu sal w żłobkach. Jak mówi krakowski radny - Rafał Komarewicz- urządzenie przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni około 50 metrów kwadratowych kosztuje około półtora tysiąca złotych. Jeżeli rozwiązanie się sprawdzi radni chcą zobowiązać prezydenta miasta do przedstawienie wyliczeń ile zakup oczyszczaczy dla żłobków przedszkoli i szkół będzie kosztował Kraków. W mieście jakość powietrza ma poprawić uchwała zakazująca palenia węglem i drewnem, która zacznie obowiązywać za dwa lata.

Czytaj także
smog1.jpg
Smog - czytaj więcej

Wideo: Smog groźny dla krążeniowców. O czym warto pamiętać?

Źródło: Agencja TVN/x-news

Radny Łukasz Wantuch przekonuje jednak, że zakup oczyszczaczy powietrza to inwestycja długofalowa, ponieważ urządzenie filtrują także wirusy, bakterie i grzyby. Kilka przedszkoli i szkół z Krakowa zakupiło taki sprzęt ze składek komitetu rodzicielskiego. Według wtępnych analiz, stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych zmniejszyły się w pomieszczeniach nawet trzykrotnie.

dad

Czytaj także

Jak projektowanie miast wpływa na jakość powietrza?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 16:33
Zagadnienia związane z klimatem przydatne są podczas projektowania nowych osiedli lub modernizacji już istniejących. Na przykład, położony w kotlinie Kraków "dostaje" powietrze z silnie zanieczyszczonego Górnego Śląska i z Nowej Huty w związku z czym powinien tworzyć swoiste zielone bufory w postaci lasów, które stanowiłyby swojego rodzaju "oczyszczalnie". Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Grzegorz Buczek z Towarzystwa Urbanistów Polskich.
rozwiń zwiń