Polskie Radio

Brexit nastąpi 31 października. Czy to koniec Europy jaką znamy?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 09:54
Już 31 października Europa pomniejszy swoje szeregi o jedno państwo. Jak ta zmiana wpływa na wizerunek Borisa Johnsona?
Boris Johnson- grafika informacyjna.
Boris Johnson- grafika informacyjna.Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Boris Johnson zapewnia, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską 31 października. Faworyt w wyścigu do fotela brytyjskiego premiera zapowiedział, że tego dnia dojdzie do brexitu bez względu na to, czy umowa ze wspólnotą zostanie podpisana, czy też nie.

brexit free 1200.jpg
Polacy w Wielkiej Brytanii nie przygotowują się do brexitu. Zwlekają ze złożeniem wniosków

- Zobowiązuję się wyjść z Unii Europejskiej w Halloween 31 października - powiedział Boris Johnson w wywiadzie udzielonym BBC News. Polityk Partii Konserwatywnej podkreślił, że opuszczenie unijnej wspólnoty przez Wielką Brytanię ma pokazać jej przyjaciołom i partnerom, że Brytyjczycy są poważni. - Czas w końcu porzucić defetyzm i wszystko to, co negatywne, które nas od tak dawna obejmują w wielkiej chmurze i czas przygotować się pewnie i poważnie do wyjścia z umową lub bez - wyjaśnił Boris Johnson.

Boris Johnson znalazł się w ogniu krytyki ze strony części własnej partii za styl prowadzenia kampanii. W ostatnim czasie były szef brytyjskiej dyplomacji unika mediów. Nie chce też odnieść się do sprawy gwałtownej kłótni domowej, o której doniosły w ten weekend media. Jego krytycy - również w Partii Konserwatywnej - domagają się większej przejrzystości. Tymczasem sondaże pokazują spadek popularności byłego szefa dyplomacji.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Theresa May: odrzucenie umowy brexitowej zagraża jedności narodowej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 16:22
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May ostrzegła w parlamencie, że odrzucenie umowy brexitowej zagraża jedności narodowej. Wczoraj szefowa rządu przedstawiła posłom szereg modyfikacji, które - jak ma nadzieję - przekonają Izbę Gmin do poparcia porozumienia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Agnieszka Legucka: Rosja postrzega pozytywnie proces brexitu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 21:09
- Rosjanie liczą, że jeżeli Wielka Brytania wystąpi z UE, mocny trzon Europy Zachodniej w odniesieniu do Rosji się osłabi – mówiła dr Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i uczelni Vistula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brytyjski minister finansów przeciwny brexitowi bez porozumienia: byłoby to bardzo złe dla gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 11:24
Brytyjski minister finansów Philip Hammond dał w czwartek do zrozumienia, że mógłby zagłosować za wotum nieufności dla rządu, gdyby nowy premier dążył do wyjścia kraju z UE bez porozumienia. Podkreślił, że interes kraju jest dla niego ważniejszy niż interes partyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy w Wielkiej Brytanii nie przygotowują się do brexitu. Zwlekają ze złożeniem wniosków

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 19:23
Polacy stanowią największą grupę wśród obcokrajowców w Wielkiej Brytanii, a jednocześnie mają najniższy wskaźnik rejestracji w systemie osiedleńczym pozwalającym obywatelom UE na zabezpieczenie ich praw po brexicie. Aplikację złożyło niecałe 15 proc. naszych rodaków.
rozwiń zwiń