Polskie Radio

PZU aktywnie wspiera w Davos rozwój gospodarczy Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 10:00
Światowe Forum Ekonomiczne w Davos 2020 przeszło do historii. Warto jednak odnotować obecność Polski podczas tego najważniejszego wydarzenia gospodarczego. W tym roku w Domu Polskim powołano Business Council of Growing Europe oraz ogłoszono sprzedaż trzech nowych funduszy opracowanych przez TFI PZU.
Podpisanie memorandum tworzące Business Council of Growing Europe
Podpisanie memorandum tworzące Business Council of Growing EuropeFoto: mat. prasowe

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos po raz drugi odbyło się z widocznym udziałem Polski. Dzięki inicjatywie PZU i Banku Pekao powstał Dom Polski, w którym przez cały tydzień uczestnicy Forum mogli przekonać się, że Europa Środkowo-Wschodnia to motor napędowy wzrostu Unii Europejskiej, o czym świadczą dane makroekonomiczne. Kraje Trójmorza rozwijają się dwukrotnie szybciej niż cała Unia Europejska i już teraz odpowiadają za 20 proc. jej wzrostu.

Kamień węgielny pod globalny rozwój Trójmorza

Davos na kilka dni w roku zamienia się w centrum gospodarczego świata i przyciąga inwestorów ze wszystkich zakątków globu. W tym roku do szwajcarskiego kurortu przyleciało ponad 100 miliarderów i niezliczone rzesze biznesmenów oraz przedstawicieli państw. To była doskonała okazja do powołania Business Council of Growing Europe - rady biznesu zrzeszającej największe i najbardziej dynamiczne przedsiębiorstwa w Europie Środkowo-Wschodniej. Powstała ona z inicjatywy PZU, a wśród członków-założycieli znaleźli się ponadto: Banca Comercială Română, Bolt, Bulpros, Exponea, Gedeon Richter, OTP Bank, Bank Pekao, Prezi, Riko Group oraz Triglav Group i UiPath.

Uczestnicy debat i paneli w Domu Polskim, w tym przedstawiciele największych firm inwestycyjnych oraz globalnych korporacji, przyznawali, że musimy działać jako region, jeżeli chcemy przyciągnąć inwestorów. Dokładnie taki jest cel Business Council of Growing Europe. Rada biznesu będzie współpracować na rzecz promocji Europy Środkowo-Wschodniej jako miejsca atrakcyjnego dla inwestorów z całego świata. Jej celem będzie również stworzenie w tym regionie hubu dla rozwoju najnowszych technologii, infrastruktury i źródeł energii odnawialnych. Deklaracja zakłada organizację wspólnych wydarzeń w celu promocji regionu, udział w panelach i spotkaniach podczas najważniejszych konferencji i imprez o charakterze gospodarczym, a także współpracę z ekspertami i doradcami. Podczas uroczystości podpisywania memorandum Paweł Surówka, prezes PZU, zwrócił uwagę, że w końcu biznes Europy Środkowo-Wschodniej ma swój głos i liderów, którzy będą pracować nad promocją regionu.

Dyskusja w Domu Polskim w Davos Dyskusja w Domu Polskim w Davos

Miliardy na inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej

PZU ma ambitny plan przyciągnięcia do Polski i regionu Trójmorza miliardów złotych. Pokazanie Trójmorza jako regionu doskonale połączonego ze światem zachodnim to kolejna szansa, żeby inwestorzy odbierali CEE jako obszar atrakcyjny do lokowania funduszy - zaznaczył prezes PZU w trakcie panelu o udogodnieniach dla inwestorów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Dlatego obok powołania Business Council of Growing Europe, PZU w Davos ogłosiło sprzedaż trzech nowych funduszy inwestycyjnych na platformie inPZU. Dwa z nich to unikatowe fundusze pasywne typu feeder opracowane przez TFI PZU we współpracy z Goldman Sachs Asset Management. Trzeci to nowo utworzony fundusz oparty o Indeks GPW CEEplus, w którego skład wchodzi 114 środkowoeuropejskich spółek o wysokiej wartości i płynności. Daje on możliwość inwestowania na giełdach z regionu Europy Środkowej z Chorwacji, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. To szansa dla wszystkich inwestorów, którzy chcą skorzystać z ponadprzeciętnego tempa wzrostu krajów Trójmorza.

Partnerem merytorycznym publikacji jest PZU.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak