Polskie Radio
Section05
bankowość

Wakacje kredytowe. Marek Król: rząd pomaga kredytobiorcom i systemowi bankowemu

- Zawalenie się systemu bankowego w sytuacji, gdyby na przykład paręset tysięcy kredytobiorców nie mogło spłacać raty, zbankrutowałoby, pojawiłyby się prawdopodobnie masy mieszkań na rynku, za które nie można by było spłacać rat, mogłoby to wywołać bardzo, bardzo poważne zawirowania nie tylko w bankowości, ale też w całej gospodarce - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Marek Król, komentując program wakacji kredytowych, które zaczęły funkcjonować od początku sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marek Król Antoni Trzmiel kredyt hipoteczny Mateusz Morawiecki rząd kredyt GOSPODARKA bankowość banki

ART. SPONSOROWANY Stała czy zmienna stopa procentowa kredytu - jaka jest najbardziej opłacalna?

Każdy, kto decyduje się na długoletni kredyt, w tym przede wszystkim kredyt hipoteczny, musi wybrać pomiędzy zmiennym a stałym oprocentowaniem. Każda z tych opcji ma bowiem swoje wady i zalety. Najbardziej nurtujące jest to jednak głównie ze względu na dynamicznie rosnącą w ostatnim czasie inflację. To też powoduje wzrost stopy referencyjnej, co ma olbrzymi wpływ na wysokość rat kredytu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kredyt pieniądze bankowość

Oszustwo na BLIKA – na czym polega i jak nie dać się nabrać?

Po metodach na policjanta i na wnuczka przyszedł czas na oszustwo na BLIKA. Dlaczego powinniśmy zastanowić się dwa razy, zanim zgodzimy się pozytywnie odpowiedzieć na wiadomość od naszego znajomego proszącego o podanie kodu BLIK? Na to pytanie odpowiedziała specjalistka ds. dezinformacji dr Klaudia Rosińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej Klaudia Rosińska fake news internet oszustwa oszustwo bankowość mobilna bankowość bankowość internetowa blik

Kanada ma problem z "praniem" pieniędzy. "Model z Vancouver" zasila zorganizowaną przestępczość

Federalne instytucje, które mają chronić gospodarkę Kanady przed procederem prania pieniędzy pochodzących z niewiadomego źródła są nieskuteczne. Raport opracowany na zlecenie rządu prowincji Kolumbii Brytyjskiej wymienia mechanizmy, które "piorą" co roku do 220 mln dolarów kanadyjskich, korzystając z nielegalnej bankowości i kasyn.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Kanada pranie pieniędzy przestępczość Kolumbia Brytyjska bankowość raport

CBOS: sprawy urzędowe online załatwia jedna trzecia Polaków

W Polsce przybywa użytkowników internetu. Regularną obecność w sieci deklaruje ponad trzy czwarte dorosłych. W kwietniu co trzeci Polak korzystał z internetu do załatwiania spraw urzędowych – wynika z opublikowanego w czwartek opracowania CBOS "Korzystanie z internetu w 2022 roku".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Aleksander Ziemiańczyk internetowy bank internet Internetowe Konto Pacjenta online bankowość mobilna bankowość elektroniczna bankowość internetowa bankowość CBOS raporty raport Piotr Firan pandemia cyfryzacja dowód osobisty aplikacje

ART. SPONSOROWANY W warszawskim biurowcu Alior Banku powstało Centrum Pomocy dla obywateli Ukrainy

Blisko 4 tys. metrów kwadratowych - taką przestrzeń w sercu stolicy udostępnił Alior Bank. W powstałym przy ul. Towarowej  25a Centrum Pomocy oferowana będzie wsparcie psychologiczne, kursy językowe i wsparcie w zakresie pośrednictwa pracy. Na dwóch kondygnacjach działać będzie Caritas Polska i należące do niego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA bankowość alior bank

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich finansów z radiową Jedynką

Przestępcy mają różne sposoby, by wykraść nasze oszczędności. Czasami próbują nas "złowić", podszywając się pod instytucję i uzyskać dostęp do naszego konta. Innym razem obiecują krociowe zyski z inwestycji. Na antenie radiowej Jedynki w ramach akcji "Bezpieczne finanse", wspólnie z ekspertami, podpowiadaliśmy jak zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów.
Zobacz więcej na temat:  bank bankowość przestępczość finanse finanse osobiste pieniądze oszustwa

Prof. Krysiak o inflacji w Polsce: dzięki dywersyfikacji energetycznej możemy oczekiwać jej wyhamowania

- W skutek dywersyfikacji energetycznej w krajach takich jak Polska raczej możemy mieć oczekiwanie, że inflacja będzie większa w Niemczech czy Francji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  inflacja pieniądze gospodarka polska bankowość ekonomia ceny GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Pierwsza biometryczna karta kredytowa w Polsce

Kilka dni przed świętami jeden z banków wprowadził pierwszą w naszym kraju i jedną z pierwszych w Europie biometryczną kartę kredytową. Oznacza to, że dokonanie nią płatności jest możliwe po biometrycznej weryfikacji odcisku palca posiadacza karty. A to z kolei oznacza jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa w transakcjach bezgotówkowych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bankowość karta kredytowa biometria pieniądze Witold Lazar Trójka

Sprawa "frankowiczów" bez rozstrzygnięcia. Sąd Najwyższy kieruje pytania do TSUE

Pomimo wielogodzinnych obrad, Izba Cywilna Sądu Najwyższego nie podjęła decyzji w sprawach dotyczących tzw. frankowiczów, a powodem ma być konflikt w Sądzie Najwyższym pomiędzy tak zwanymi "starymi" i "nowymi" sędziami, związany z reformą sądownictwa. Posiedzenie zakończyło się wysłaniem pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości UE bankowość