Polskie Radio

Muzyczne Oscary 2020. Kto powinien otrzymać statuetkę?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2020 14:25
Tegoroczne nominacje Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepsza muzyka oryginalna przedstawiają się wyjątkowo ciekawie. Pięć nominacji, 4 mężczyzn - oscarowych weteranów i jedna debiutantka najsłynniejszej filmowej ceremonii. Kto z nich ma największe szanse na Oscara? Mamy swoich faworytów! 

W kategorii najlepsza muzyka oryginalna powalczą twórcy ścieżki dźwiękowej do filmów: 

  • "Joker"
  • "Małe Kobietki"
  • "Historia Małżeńska"
  • "1917"
  • "Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie"

Jednym z najgorętszych nazwisk w środowisku kompozytorów stała się w tym roku Hildur Guðnadóttir, islandzka artystka, kompozytorka i wiolonczelistka, która stworzyła ścieżkę dźwiękową do filmu "Joker" nominowanego w aż 11 kategoriach, w tym za najlepszą muzykę oryginalną. Guðnadóttir komponuje muzykę do teatru, spektakli tanecznych i filmów, aranżowała muzykę chóralną, tworzyła ilustracje muzyczne dla Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej, Islandzkiego Teatru Narodowego, czy Brytyjskiego Instytutu Filmowego. Jest również autorką ścieżki dźwiękowej do serialu "Czarnobyl". 

Poza Guðnadóttir o wygraną w kategorii najlepsza muzyka filmowa powalczą kompozytorzy wielokrotnie doceniani przez Akademię. Wśród nich znaleźli się m.in. nominowany 42 razy kompozytor John Williams ("Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie"). Do tej pory otrzymał 5 statuetek za ilustracje do takich filmów, jak "Lista Schindlera", "Szczęki", "E.T.", "Gwiezdne Wojny. Nowa nadzieja" oraz za ścieżkę dźwiękową do filmowej adaptacji "Skrzypka na dachu".

Na liście znalazł się też 22-krotnie nominowany kompozytor Randy Newman, nagrodzony za ścieżki dźwiękowe do animacji "Toy Story 3" oraz "Potwory i spółka" ("Historia Małżeńska"), nominowany 14 razy Thomas Newman ("1917") oraz Alexandre Desplat - 9 nominacji, dwie wygrane za filmy "Kształt wody" i "Grand Budapest Hotel" (w 2020 roku nominowany za muzykę do filmu "Małe kobietki").

Kto ma największe szanse na zdobycie statuetki? Ocenił to muzykolog i autor audycji "Muzyka w kadrze", Mariusz Gradowski. 

WSZYSTKO O OSCARACH - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY

Joanna Łowigus/ac/kul


Czytaj także

Polskie akcenty w Hollywood. Polacy, którzy zdobyli Oscara

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 17:43
92. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej zbliża się wielkimi krokami. Zanim dowiemy się, czy "Boże Ciało" Jana Komasy otrzyma statuetkę w kategorii najlepszy film międzynarodowy, zajrzymy w przeszłość. Bo to nie pierwsza nominacja dla polskich twórców w historii nagród Akademii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy zdobywcy Oscarów. Kto sięgnął po złote statuetki w XXI wieku?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 19:48
W XXI wieku także nie brakuje wyróżnień dla polskich twórców sztuki filmowej. Na kogo po 2000 roku były skierowane oczy całego filmowego świata? 
rozwiń zwiń