Polskie Radio

Koncert w Polskim Radiu "To co najpiękniejsze. Zima". Posłuchajmy raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 12:00
Takie połączenie muzyki klasycznej i jazzu jest możliwe tylko w Polskim Radiu. Posłuchajmy koncertu z cyku "To, co najpiękniejsze… - Zima".
Koncert To, co najpiękniejsze  Zima. Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, Pawła Trojaka (baryton)
Koncert "To, co najpiękniejsze… – Zima". Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, Pawła Trojaka (baryton)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Koncert odbył się 19 stycznia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

W pierwszej części wieczoru można było usłyszeć muzykę klasyczną i popularną w aranżacjach napisanych przez Stefana Rachonia dla Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. Druga część poświęcona była twórczości nestora polskiego jazzu i muzyki filmowej - Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

W trakcie koncertu "To, co najpiękniejsze… - Zima" piosenkę "Indyk na słomie" oraz klasyczne i popularne utwory innych kompozytorów (m.in. Piotra Czajkowskiego, Georgesa Bizeta, Miszy Elmana czy Jerzego Wasowskiego) w aranżacjach Stefana Rachonia wykonała Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy z udziałem solistów: Zuzanny Nalewajek (mezzosopran), Pawła Trojaka (baryton), Bartłomieja Kacperskiego (trąbka), Marcina Markowicza (skrzypce) i Dominika Płocińskiego (wiolonczela).

"Jerzy Duduś Matuszkiewicz - 90 lat minęło"

W drugiej części koncertu zatytułowanej "Jerzy Duduś Matuszkiewicz - 90 lat minęło" wystąpiło Trio Andrzeja Jagodzińskiego w składzie: Andrzej Jagodziński (fortepian), Adam Cegielski (kontrabas), Czesław "Mały" Bartkowski (perkusja) z gościnnym udziałem Agnieszki Wilczyńskiej (śpiew) i Roberta Majewskiego (trąbka). W repertuarze znalazły się najbardziej znane utwory Matuszkiewicza w aranżacjach Andrzeja Jagodzińskiego i Roberta Majewskiego.

***********************************

Stefan Rachoń (1906-2001) był znakomitym skrzypkiem i dyrygentem. Debiutował w 1930 roku na antenie Polskiego Radia w audycji "Kącik młodych talentów" i w tym samym roku otrzymał propozycję utworzenia radiowej orkiestry rozrywkowej. W czasie II wojny światowej grał z zespołem w okupowanej Warszawie. W 1944 roku współpracował z orkiestrami w Krakowie i Lublinie. Wraz z grupą lokalnych muzyków grał również muzykę ilustracyjną do niemych filmów w lubelskich kinach.

Po powrocie do Warszawy w 1945 roku utworzył pierwszą powojenną Orkiestrę Polskiego Radia przemianowaną później na Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji. Dyrygował nią do 1980 roku. Studio M-1, w którym pracowała orkiestra było przez długie lata miejscem radiowych debiutów polskich piosenkarzy. Stefan Rachoń dokonał ze swoją orkiestrą około 10 tysięcy nagrań muzyki symfonicznej, operowej, operetkowej i rozrywkowej.

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (ur. w 1928 roku w Jaśle) to legendarny muzyk jazzowy, saksofonista, kompozytor wielu popularnych piosenek oraz muzyki do filmów (m.in. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową", "Nie lubię poniedziałku", "Poszukiwany, poszukiwana") i seriali i z czasów PRL-u (m.in. "Alternatywy 4", "Czterdziestolatek", "Janosik", "Kapitan Sowa na tropie", "Kolumbowie", "Podróż za jeden uśmiech", "Przygody psa Cywila", "Stawiam na Tolka Banana", "Stawka większa niż życie", "Wojna domowa").

"To, co najpiękniejsze…" to kolejny z serii wyjątkowych koncertów zapoczątkowanych przez Polskie Radio jesienią 2017 roku. Ich celem jest popularyzacja polskiej i światowej muzyki wśród odbiorców poszukujących kontaktu z kulturą wysoką.

(mat.promocyjne)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze… – Wiosna". Wyśmienite występy Paris Combo i Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 21:20
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie zakończył się kolejny koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze…". Na scenie wystąpiła francuska grupa Paris Combo oraz Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To, co najpiękniejsze...". Krzysztof Czabański: ten cykl wypełnia misję mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 23:15
- Koncerty z cyklu "To, co najpiękniejsze…" są wypełnianiem misji mediów publicznych. Dlatego, że składają się z dwóch części: najpierw Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie gra utwory poważnych kompozytorów, ale w lżejszym wydaniu, a następnie mamy muzykę popularną, rozrywkową, ale ambitną - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń