Polskie Radio
Section05
Magdalena Merta

"Polki". Postać senator Janiny Fetlińskiej

Janina Fetlińska była senatorem VI i VII kadencji. W 1977 ukończyła studia na Wydziale Pielęgniarskim Akademii Medycznej w Lublinie. Natomiast w 1986 uzyskała stopień doktora nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. Do 2005 pracowała również jako nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Ciechanowie. Zginęła 10 kwietnia 2010 w katastrofie w Smoleńsku. O postaci senator z Magdaleną Mertą rozmawiał dr Rafał Zgorzelski, historyk i regionalista.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

PR24 "Polki". Teresa Kodelska - sanitariuszka z Powstania i narciarska mistrzyni Polski

Teresa Kodelska była zaprzysiężoną harcerką konspiracyjną, a przed samym wybuchem Powstania Warszawskiego wstąpiła do Armii Krajowej i kierowała, jako najstarsza, piętnastoletnia dziewczyna, zespołem sanitariuszek. Po II wojnie światowej rozwijała karierę naukową i sportową, z dużymi sukcesami. Postać Teresy Kodelkiej przypomniał w Polskim Radiu 24 historyk i były prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego Mirosław Chada.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta Powstanie Warszawskie

"Polki". Historia życia błogosławionej Salomei

Błogosławiona Salomea przyszła na świat w Krakowie, w roku 1211 lub 1212, jako córka księcia małopolskiego Leszka Białego i Grzmisłąwy Rurykowicz, córki księcia łódzkiego. Była potomkinią dynastii piastowskiej, którą wydano za mąć za księcia halickiego. Zmarła w atmosferze świętości, była także pierwszą w Polsce przedstawicielką zakonu klarysek. Historię życia błogosławionej Salomei przypomniały w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Żaryn Magdalena Merta

PR24 Anna Jagiellonka - nieszczęśliwa królewna, niespełniona królowa

Anna Jagiellonka była jedną z najmłodszych córek i jednym z najmłodszych dzieci króla Zygmunta I Starego oraz siostrą króla Zygmunta II Augusta. Jej losem nie interesowała się zbytnio matka, nie zajmował się nią za bardzo władający brat. Los polskiej królewny nie był szczęśliwy, jednak mimo to zasłużyła się ona w historii Królestwa.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta Małgorzata Żaryn Polskie Radio 24 historia Polski Stefan Batory

"Wyrastała w poczuciu odpowiedzialności za ludzi niższego stanu". Przypominamy postać Róży Zamoyskiej

Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn przypominają postać Róży Zamoyskiej - córki Stanisława Kostki-Zamoyskiego i Róży z Potockich. - Róza Zamojska wyrastała w atmosferze miłości do Boga i ludzi, poczuciu powinności i odpowiedzialności za ludzi niższego stanu - mówiła Magdalena Merta. - W czasach rozbiorów podjęła się nauczania, opieki i uczyła dzieci niższych stanów w budynku pralni pałacowej - dodała Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

"Polki". Postać Karoliny Sobańskiej z domu Rzewuskiej

- Karolina przed długie lata była kochanką generała Iwana Osipowicza de Witte ale przekroczyła pewien "rubikon donosicielstwa", w momencie, kiedy uznała, że weźmie za donoszenie pieniądze (…). Karolina nie lubiła Polski, pisał o tym, że nie znosi tego kraju i nie chciała mieć nic wspólnego z narodowymi ideami - o Karolinie z Rzewuskich Sobańskiej rozmawiały w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kobieta Magdalena Merta KULTURA Polskie Radio 24 Małgorzata Żaryn

"Helunia była nietuzinkowa". Helena Kurcyusz - architekt w powojennym Szczecinie

- Trzeba podkreślić, że przyszła na świat w nietuzinkowej rodzinie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta. Małgorzata Żaryn dodała, że "Helunia sama była nietuzinkowa". Prowadzące audycje porozmawiały o postaci Heleny Kurcyusz, polskiej architekt-urbanistki, malarki i animatorki kultury w powojennym Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo SZTUKA Polskie Radio 24 Magdalena Merta Małgorzata Żaryn architektura POLSKA