Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na środę

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:45
Ciąg dalszy losów Bogumiła i Barbary, fascynującej nauczycielki francuskiego a także obraz walki dobra i zła na przykładzie Rosji lat 30 XX w. Dla młodzieży western, a dla najmłodszych Ania z Zielonego Wzgórza. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay
logo 

JEDYNKA

10.35 – zapraszamy do wspólnego słuchania "Wakacji z duchami" Adama Bahdaja. Tą niezapomnianą powieści dla dzieci, rodziców i dziadków przypominamy w Czterech porach roku od 4 maja.

Książka, wydana po raz pierwszy w 1962 roku, opisuje dalsze losy bohaterów powieści „Do przerwy 0:1”: Maniusia „Paragona”, Felka „Mandżaro” i Bogusia „Perełki”. Zaproszeni przez panią Lichoniową, ciotkę Perełki, trzej bohaterowie spędzają wakacje w leśniczówce nad jeziorem. W pobliskim zamku dochodzi do niezwykłych wydarzeń, przypisywanych działaniom duchów: pojawiają się światła, hałasy i widmowe postacie. Chłopcy zakładają klub detektywów, by wyjaśnić tajemnicze zjawiska. Wkrótce przekonują się, że zamek ukrywa jakiś sekret, a po okolicy krąży wielu dziwnych i podejrzanych osobników.

W 1970 roku powstał bardzo znany serial telewizyjny, a w 1978 słuchowisko radiowe w adaptacji Anny Lisowskiej-Niepokólczyckiej. Reżyserował Zdzisław Dąbrowski, realizacja Alina Langiewicz.

Grają: Wiktor Zborowski, Tomasz Zaliwski, Bohdan Majda, Jerzy Rogowski, Marian Opania, Wiesław Nowosielski, Konrad Morawski, Ignacy Machowski, Mirosława Krajewska, Mieczysław Hryniewicz, Zygmunt Hobot, Helena Dąbrowska, Magdalena Cwenówna.​

14.50 - „Z Archiwum Polskiego Radia” – Joanna Chmielewska „Lesio”, czyta Irena Kwiatkowska.

21.45 - Maria Dąbrowska "Noce i dnie", czyta Gustaw Holoubek (od 11 maja do 7 czerwca) – nagranie z archiwum Polskiego Radia z roku 1970.

23.50 - W "Lekturach przed północą" - "Wstańcie, chodźmy" Jana Pawła II (100 lecie Ojca Świętego) w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (od 11 do 31 maja).

logo
DWÓJKA

11.00 – 11.10 – To się czyta: Bohumil Hrabal "Obsługiwałem angielskiego króla", czyta Wiktor Zborowski, odc. 23 (powtórzenie).

15.00 – 15.15 – Zostań w domu - słuchaj Dwójki: Antoni Libera „Madame”, czyta Janusz Gajos, odc. 23 (powtórzenie). 

19.10 – 19.30 – Książka do słuchania: Michał Bułhakow "Mistrz i Małgorzata", czyta Marek Kondrat, odc. 29 (powtórzenie).

logo
TRÓJKA

11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema  - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik i Eliza Rycembel (powtórka czytana od 4 maja). 

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" – Proponujemy książkę "Bracia Sisters", czyli pierwszy w historii western w Trójce. Powieść Patricka deWitta czytali bracia - Paweł i Rafał Królikowscy (powtórka z 2013). 

20.50 - "Proza w Trójce" - premierowe nagrania - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – „PRO MEMORIA” – fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka – Łukasz Borowiecki. Od 28 kwietnia, od poniedziałku do czwartku.

22.10 - "Scena teatralna Trójki"

Marcin Teodorczyk – "Nie-miejsce" – premiera na antenie Trójki odbyła się 11.11.2018, w dniu, w którym obchodziliśmy stulecie niepodległości Polski. Słuchowisko to laureat pierwszego miejsca w konkursie „Nasłuchiwanie – Niepodległość” (organizowanego przez Trójkę, Instytut Teatralny oraz Ośrodek Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym). 

Autor – Marcin Teodorczyk

Reżyser – Anna Wieczur – Bluszcz

Muzyka – Paweł Szamburski

Reżyseria dźwięku – Maciej Kubera

Występują: Monika Pikuła, Elzbieta Kępińska, Joanna Jeżewska, Jan Cienciara, Małgorzta Kowalska, Łukasz Borkowski, Jakub Hojda.

11 listopada 2018 roku rozpoczęliśmy prezentację słuchowisk, będących realizacją sztuk finalistów Konkursu pod hasłem "Nasłuchiwanie: niepodległość". Jury – Dominka Kluźniak, prof. Jacek Kopciński (przewodniczący), Wawrzyniec Kostrzewski, Krzysztof Czeczot oraz Mariusz Cieślik - przyznało trzy nagrody i dwa wyróżnienia.

Laureatem 1. Nagrody został Marcin Teodorczyk, rocznik 80. Autor "Nie-Miejsca" jest polonistą i redaktorem, pisze artykuły "dotyczące młodzieży, mniejszości oraz osób wykluczonych społecznie" (cytat z "Bio" M.T.). Jest autorem książki "Zakaz wstępu! O młodzieżowej (pop)kulturze i relacjach społecznych".

W "Eksplikacji" do konkursowej sztuki czytamy "bohaterką słuchowiska jest Anna Katarzyna. To Polka mieszkająca od trzech pokoleń w Kazachstanie. Przyjeżdża z synem do Polski na stałe na zaproszenie rządu w maju 2017 roku. Powrót jest możliwy dzięki nowelizacji ustawy o repatriacji ułatwiającej Polakom przyjazd do kraju przodków… Anna Katarzyna przeżywa upokorzenia i dziwi się, że Polska, która była marzeniem jej rodziny, jest zupełnie innym miejscem".

Materiały literackie oraz słuchowisko przygotowała Barbara Marcinik.

logo
CZWÓRKA

8.30 - "W Kąciku literackim" polecamy interpretację wiersza „Ptasie plotki” Jana Brzechwy w wykonaniu Adiego Nowaka.

8.35 - "Książka w Czwórce": „Mikrotyki” Pablopavo czyta Olaf Lubaszenko.

10.45 - „333 POPKULTOWE RZECZY... LATA 90.” - fragmenty swojej książki czyta w Czwórce Bartek Koziczyński: dziennikarz muzyczny, autor piątkowej audycji Rock Blok, autor książek o tematyce muzycznej, kulturalnej i społecznej.

15.40 - zapraszamy do wysłuchania 24. odcinka radiopowieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” w adaptacji Anny Borkowskiej, reżyserii Waldemara Modestowicza, w wykonaniu m.in. Jarosława Gajewskiego, Wiesława Michnikowskiego, Włodzimierza Pressa, Sławomira Packa, Wojciecha Malajkata, Piotra Adamczyka.

logo 

POLSKIE RADIO DZIECIOM

7.30 - "Ania z Zielonego Wzgórza" - Kolejny odcinek słuchowiska na podstawie książki Lucy Maud Montgomery w adaptacji Emilii Stawskiej. Teatr Polskiego Radia 2002 r.

Wykonawcy: Zofia Rysiówna (Maryka Cuthbert); Franciszek Pieczka (Mateusz Cuthbert); Lechosław Herz (Zawiadowca stacji); Olga Bielska (Małgorzata Linde); Monika Bezak (Ania Shirley).

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka pt. „Knyps z czubkiem”.

14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O szwedzkim potopie”.

19.10 - "Książka do poduszki" - Kolejny fragment książki Janusza Korczaka "Król Maciuś I", czyta Janusz Zadura.

19.00-21.00 - „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Wulkaniczny amulet przeniósł naszych bohaterów na wyspę dinozaurów i tam czekają na nich kolejne przygody. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.​ Audycje tworzy Pascal Kaczorowski.

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU