Polskie Radio

Zdrowie, historia i Nieprzeciętni – Polskie Radio w czwartek

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 13:53
Skuteczne teleleczenie? Czy aplikacja pomoże medykom w redukcji napięcia wywołanego pandemią? Jakie znaczenie dla Polski miało przewodzenie Kościołowi katolickiemu przez prymasa Wyszyńskiego? Zapraszamy do słuchania Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Joe007
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - W "Czterech Porach Roku" o telemedycynie, która siłą rzeczy w czasie pandemii musiała zastąpić bezpośredni kontakt pacjentów z lekarzami wielu specjalności. Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy lekarza chirurga dr Jana Morawca oraz prawnika zajmującego się podmiotami działającymi w środowisku nowoczesnych technologii i Internecie mec. Bartosza Wojciechowskiego.

Powiemy też o aplikacji „Med – Stres” stworzonej z myślą o medykach. Platforma ta ma pomóc pracownikom służby zdrowia z redukcją napięcia wywołanego sytuacją pandemii i codzienną walką o życie pacjentów. W cyklu porad psychologicznych o tym czy i jeśli tak, to w jaki sposób przekonać rodziców do tego by pozostawiali swoje dzieci w otwartych już przedszkolach. Jak opanować lęk rodziców, by nie przenosili go na swoje dzieci.

Zaprasza Roman Czejarek.

13.00-15.00 - W "Muzycznej Jedynce" gościem Pawła Sztompke będzie Natalia Kukulska, która opowie o premierze utworu "Czułe struny [Polonez As-dur]", zapowiadającego nową płytę artystki - "Czułe struny". To wyjątkowy album, na którym usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina, zagrane w nowych aranżacjach przez Symfonię Varsovię pod  batutą między innymi Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego czy Krzysztofa  Herdzina.

PŁYTĄ TYGODNIA Jedynki jest album "Ten Moment" – Edyty Bartosiewicz.


logo

DWÓJKA

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

9.30 - Gościem Poranka Dwójki będzie scenarzysta i reżyser - Paweł Ferdek - twórca dokumentu otwierającego Karkowski Festiwal Filmowy. W swoim filmie "Pollywood" podąża śladami założycieli Hollywood, pokazuje ich wschodnioeuropejskie korzenie (np. Billy Wilder urodził się pod Krakowem), drogę legendarnych producentów i reżyserów do sukcesu i zadaje pytanie, jak dziś odnosi się sukces w Fabryce Snów? Hollywood jest tu jednak tylko tłem do pokazania determinacji i odwagi w realizacji swojego American Dream. 

W piątek 29 maja mija 39 lat od śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas kierował kościołem katolickim w Polsce 30 lat. Jakie te trzy dekad mają znaczenie dla historii kraju, jak przebiega proces beatyfikacji - m.in te pytania zadamy w rozmowie z historykiem Piotrem Dmitrowiczem - od 1 czerwca dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Ponadto w audycji:

- obowiązkowe testy dla aktorów na COVID - 19 jako warunek podjęcia pracy - pomysł jednego z małopolskich teatrów;

- w cyklu Książka i kawa - dwie książki - Alice Lugen "Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca​" oraz Anny Matwiejewej "Przełęcz Diatłowa. Tajemnica dziewięciorga".

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, audycja Doroty Gacek

W 80 rocznicę urodzin rosyjskiego noblisty – Josifa Brodskiego słuchamy w poniedziałek jego wiersza, a w kolejne dni wierszy rosyjskich poetów-dysydentów: Natalii Gorbaniewskiej, Osipa Mandelsztama, Tomasa Venclovy, Anny Achmatowej. 

10.00 – 11.00 – Znacie, to posłuchajcie: Artur Ruciński

Cykl audycji Znacie to posłuchajcie prowadzi w tym tygodniu znakomity polski baryton - Artur Ruciński, współpracujący z największymi  scenami operowymi  m.in. Bayerische Staatsoper w Monachium, Royal Opera Hause w Londynie, Teatro Alla Scala w Mediolanie,  Opera Bastille w Paryżu czy Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Artur Ruciński przedstawia w swoich audycjach fragmenty oper ważnych dla jego kariery oper, dzieł, które go ukształtowały i stały się ważnymi etapami w jego życiu, prezentuje nagrania śpiewaków, których najbardziej ceni, z którymi miał okazje pracować, ale także tych, których znamy tylko z nagrań, a także muzykę lżejszą w charakterze, której często słucha.

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Stefan Gierowski

Profesor Stefan Gierowski - malarz określany mianem klasyka nowoczesności i zasłużony pedagog 21 maja obchodził 95. urodziny. Naukę rozpoczął jeszcze przed wojną, od 1945 roku studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza. Odrzucając w latach 50- tych figurację, kilkadziesiąt lat prowadził swoje malarskie studia i poszukiwania. Świętując jubileusz profesora w tym tygodniu zapraszamy do słuchania jego wspomnień w cyklu zapiski ze współczesności.  

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Naszymi gośćmi są Marek Pędziwiatr i Paweł Stachowiak - członkowie zespołu Błoto, który wydal właśnie swój debiutancki album, zatytułowany "Erozje". Spotykamy się także z Alexandrem Nanau'em - reżyserem filmu "Collective", odwiedzamy Kuncewiczówkę w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i zastanawiamy się, jak pandemia może wpłynąć na koncepcje architektoniczne. W cyklu "Literackie witaminy" - Ałbena Grabowska.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: O Alice Guy-Blaché - zapomnianej pionierce kina - audycja Michała Szułdrzyńskiego.

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku – „Małachowianka” – audycja Adriana Bąka

840 lecie istnienia - obchodzi w tym tygodniu Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. To najstarsza szkoła w Polsce, której absolwentami było wielu znanych i zasłużonych dla Ojczyzny. W audycji o bogatej historii i tradycji popularnej "Małachowianki".

22.55 – 23.00 – Przypadki słowa: Josif Brodski, audycja Doroty Gacek


logo

11.45 - PROZA CZYTANA W TRÓJCE - "Solaris" Stanisława Lema  - to zwycięzca Trójkowego plebiscytu z 2018 roku "100 książek na stulecie niepodległości". Czytają Arkadiusz i Jakubik, Eliza Rycembel i Piotr Machalica.

13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.

14.30 - "Powieść dla młodzieży" – Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna”. Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

20.50 - Proza w Trójce - Kardynał Stefan Wyszyński, prymas Polski – „PRO MEMORIA” – fragm. 30 z Tomu III 1953-1956. Czyta Wiesław Komasa. Muzyka – Łukasz Borowiecki.

22.10 - TEATRZYK ZIELONE OKO – „Śmierć burmistrza” Wojciecha Fułka ze Studia A. Osieckiej – 2017 r. - przygotowała Barbara Marcinik

Sensacyjne słuchowisko "Śmierć burmistrza" Wojciecha Fułka wyemitowaliśmy w niedzielę 27 sierpnia 2017 r. W Muzycznym Studiu PR im. Agnieszki Osieckiej zostało zagrane "na żywo" i z udziałem publiczności.

Wojciech Fułek to scenarzysta filmów dokumentalnych, piosenek, sztuk teatralnych, słuchowisk, samorządowiec, do 2010 roku wiceprezydent Sopotu, z którym związany jest od zawsze. Tym razem dla radiowego Teatrzyku Zielone Oko stworzył współczesną historię kryminalną osadzoną w małym prowincjonalnym miasteczku na Wybrzeżu.

Pewnego razu powiadomiona przez sprzątaczkę policja odnajduje ciało nieżyjącego od kilku godzin burmistrza. Wszystko wskazuje na to, że Jan Tarnawski skutecznie targnął się na swoje życie, wieszając się we własnym domu. Zastanawiające jest jednak to, że do tragedii doszło tuż przed wyborami samorządowymi.

Czy ktoś przyczynił się do nagłej śmierci burmistrza? Jakie były motywy ewentualnego zabójstwa? Odpowiedzi na to pytanie próbuje rozwikłać miejscowy inspektor – Tomasz Miller. Pojawiają się jednak naciski z prokuratury, żeby jak najszybciej zamknąć prowadzone śledztwo. Czy śledczy podda się naciskom miejscowej władzy? Czy prawdziwa przyczyna śmierci burmistrza zostanie ujawniona, a ewentualni sprawcy ujęci?

Autor – Wojciech Fułek

Reżyser – Jan Warenycia

Realizacja – Grzegorz Rutkowski, Jarosław Regulski

Opracowanie muzyczne – Marian Szałkowski 

Wystąpili:

Leon Charewicz – inspektor Tomasz Miller

Dorota Landowska – prokurator Jola

Zbigniew Konopka – posterunkowy

Katarzyna Tatarak – żona Tarnawskiego

Izabela Dąbrowska – sprzątaczka

Marcin Troński – Mocny

Andrzej Mastalerz – notariusz

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

23.00-00.00 – KONCERT - Trebunie Tutki i jazzmani z 2009 roku

Górale z jazzmanami spotykali się nie raz. Wtedy, w studiu im. Agnieszki Osieckiej w 2009 roku, Trebuniom sekundowali: neoromantyk polskiego jazzu - Michał Kulenty oraz gitarowy globetrotter - Krzysztof Ścierański. Album Trebuniów "Podniesienie" był - i nadal jest - wielką duchową wyprawą w aurze "aniołów" malowanych ręcznie na okładkach płyt przez znakomitego grafika - Marka Jaromskiego.

Sekundowali im: neoromantyk polskiego jazzu - Michał Kulenty oraz gitarowy globetrotter malujący dźwiękiem i nastrojem - Krzysztof Ścierański.​


logo

CZWÓRKA

09.00-10.00 - Muzyczne Nowości Czwórki – Dj Romi w Czwórce! W ramach akcji wspierania przez Czwórkę Dj-ów w czasie, gdy kluby z muzyką prezentowaną na żywo pozostają zamknięte, zapraszamy na set Dj’a Romiego. Wieloletni Dj i muzyk sesyjny, grał koncerty z takimi artystami jak: Jamal, Mrozu, Grubson, Marika, Bob One, Dryskull ,EastWest Rockers, Jacob A, Frenchy, Baron, Filip Siejka. Tworzył i grał projekty z wieloma wybitnymi muzykami jazzowymi i funkowymi. Organizował i grał na legendarnych warszawskich Jam Session w Klubie 55 i Monobarze.

10.00-12.00 - Stacja Kultura - Powtórki do matury: historia sztuki. Ewelina Chwiejda, autorka bloga maturazhistoriisztuki.pl, podpowie, jak najlepiej pisać wypracowanie z historii sztuki  - na co zwracać uwagę, jak skonstruować je formalnie.

15.00-17.00 - Czat Czwórki - prezentacja sylwetek finalistów wybranych przez Jury Plebiscytu NIEPRZECIĘTNI 2020, na których do 14 czerwca można oddawać swoje głosy na stronie czworka.polskieradio.pl. Skąd pochodzą? Jak znaleźli się w Plebiscycie? Co robią w życiu? Co lubią?

17.00-19.00 - TOP – rozmowa z Marcinem Przybyłowiczem, kompozytorem muzyki m.in. do Wiedźmina 3.

20.00-21.30 - Strefa prywatna - cykl dla maturzystów „Marynara i fryzura”. Jak zmienić stres, który paraliżuje na taki, który mobilizuje? Jak znosić presję „najważniejszego egzaminu w życiu”? Co odpowiadać rodzicom, którzy stresują się bardziej niż maturzyści? Czego możemy oczekiwać od najbliższych w tak trudnych chwilach? A może ważniejsze jest wsparcie maturzysty dla maturzysty? Podpowiadać będzie Honorata Kifner - trenerka rozwoju osobistego i coach.


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Jak to się dzieje, że Słońce świeci? Jak słońce ogrzewa Ziemię i z czego jest zbudowane? W którym miejscu na Ziemi świeci najdłużej? Dowiemy się co by było, gdyby słońca nie było i czym jest zaćmienie słoneczne.

15.00-17.00 - "Popołudnik" - W programie zbadamy łapki, dłonie i kopytka. Zastanowimy się dlaczego łapki są lepsze do chodzenia po piasku niż kopyta i które zwierzęta najlepiej sobie poradzą ze wspinaczką na drzewa. A po 16.00 Lista Przebojów PRD.

16.45 - "Mali Radioamatorzy" (cykl z okazji 95-lecia Polskiego Radia) -  Kim jest reporter? Jakie stoją przed nim zadania? Jakiego sprzętu używa i jak nim zostać? Na te pytania odpowie Julia Rozbiecka, reporterka Polskiego Radia Dzieciom.

17.15-17.45 - "Zbieraj z klasą" - Dowiemy się czym są ekologiczne posiłki, z jakich produktów trzeba je zrobić, na co zwrócić uwagę wybierając produkty, jak wykorzystywać produkty, które wydają się być odpadkami i jakimi ekologicznymi produktami możemy zastąpić żywność przetworzoną.

21.00-23.00 "Strefa rodzica"

Porozmawiamy o readaptacji dzieci w szkole, o tym czy taka przerwa zrobiła dzieciom dobrze i pod jakimi względami, a co mogła utrudnić. Pod tym samym względem spojrzymy na powroty dorosłych do pracy "na miejscu", o powrotach do biurek i o tym czy ludzie rzeczywiście tak bardzo polubili pracę zdalną. Gość: Marta Chrościcka, psycholog.


logo

 

POLSKIE RADIO CHOPIN

11.00 - Bohaterem programu „Polacy w Konkursach Chopinowskich” Stanisława Dybowskiego będzie Janusz Olejniczak. W interpretacji tego pianisty wysłuchamy Koncertu klawesynowego (w wersji na fortepian), Henryka Mikołaja Góreckiego (w tym roku obchodzimy 10. rocznicę śmierci kompozytora) oraz Koncertu fortepianowego f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, twórcy dla Góreckiego zawsze bardzo ważnego.

17.00 - Małgorzata Pęcińska w „Ten piękny wiek dziewiętnasty” prezentuje VI Symfonię F-dur „Pastoralną” op. 68 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu orkiestry Anima Eterna pod dyrekcją Josa van Immersela oraz uwerturę koncertową Hebrydy Felixa Mendelssohna w wykonaniu Orchestre des Champs-Elysées (dyr. Phillippe Herreweghe).

#Zostań w domu z Polskim Radiem

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU