Polskie Radio

Kultura i turystyka - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 12:48
Przyjrzymy się skuteczności balustrad energochłonnych, opowiemy o tegorocznej odsłonie Jazzu na Starówce z polskimi artystami i wyjaśnimy... dlaczego jest coraz mniej wróbli. Na tapecie znajdzie się też krytyczne myślenie. Słuchaj nas!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PrinceOfLove
logo 

JEDYNKA

9.00-12.00 - Na "Lato z Radiem" zaprasza Sława Bieńczycka. Naszym gościem będzie wokalista, kompozytor i autor teksów znany jako Baranovski, który wystąpił na drugim już z serii koncertów tegorocznego Lata z Radiem. Muzyk zaprosił nas do swojego studia nagrań, w którym będziemy rozmawiać m.in. o doświadczeniach związanych z udziałem w popularnym talent show i debiutanckiej płycie "Zbiór", z której pochodzi kilka wielkich przebojów, w tym m.in. "Czułe miejsca" i "Luźno". Z artystą będzie rozmawiać Roman Czejarek.

Omówimy też najnowsze notowanie "Turystycznej Listy Przebojów". Ponadto jak zawsze rozegramy nasze konkursy - "Karuzelę z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz posłuchamy kolejnego odcinka słuchowiska "Filary  Ziemi" według powieści Kena Folletta.

​17.10 - "Bezpieczna Jedynka" Patryka Kuniszewicza. Zajmiemy się balustradami energochłonnymi. Przypomnimy wypadek na moście Grota Roweckiego w Warszawie - 25 czerwca autobus ZTM przebił balustradę i runął na ziemię. Na Podkarpaciu, gdzie realizowaliśmy sprawę śmiertelnego wypadku kierowcy w miejscowości Jedlicze, tam również bariera nie zatrzymała rozpędzonego auta i przebiła jego drzwi, doprowadzając do śmierci kierowcy.

Sprawdzimy, jak konstruowane są takie bariery, czy faktycznie spełniają normy przyjęte przez Ministerstwo Infrastruktury i czy nie należy zweryfikować procedur i technologii ich wytwarzania?​

23.10 - "Na Broadwayu zostały tylko światła" - reportaż Ewy Michałowskiej

4 lipca to święto narodowe USA - Dzień Niepodległości. Wymownymi symbolami są Statua Wolności i Ellis Island - miejsce, gdzie przybywali przez wiele lat emigranci z całego świata. Na początku zwykle borykali się z trudnościami i niedostatkiem. Ten kraj w pewnym sensie ich zahartował…

Jak radzi sobie amerykańskie społeczeństwo w okresie pandemii?


logo

DWÓJKA

07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Jakub Kukla

​Polish Edition - pod tym hasłem odbędzie się tegoroczna odsłona Jazzu na Starówce, jednego z największych i najpopularniejszych festiwali jazzowych w Polsce. W tym roku na znak solidarności i wsparcia rodzimej sceny jazzowej organizatorzy postawili na polskich artystów. Nie zabraknie wielkich nazwisk, premier i odkryć. Szczegóły w Poranku Dwójki w rozmowie z dyrektorem festiwalu Krzysztofem Wojciechowskim. Początek o godz. 9.30.

Poza warszawską Starówką odwiedzimy też wrocławski Teatr Capitol, gdzie powstaje serial o teatrze. Aktorzy Capitolu prowadzą widzów za kulisy, do garderób i charakteryzatorni, realizatorzy światła i dźwięku pokazują nowoczesną technologię w akcji. Widzowie podpatrują próby, poznają też sekrety jednej z najpiękniejszych sal teatralnych w stylu art deco.

Na naszej piątkowej trasie znajdą się też Sejny - podpatrzymy, co się dzieje na tamtejszej scenie jazzowej przed sobotnią audycją Dwójka na miejscu w Sejnach.

12.05-12.45 - Płyta na lato: Jan Garbarek, The Hilliard Ensemble – Remember Me, My Dear, ECM 2625 - konkurs z nagrodami - płytami dla słuchaczy - prowadzi Magdalena Łoś

12.45-13.00 - Zapiski ze współczesności: Bronisław Maj, aut. i wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie)

13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Stanisław Leszczyński - opracowanie Róży Światczyńskiej

14.00-15.00 - Dźwięki na 95 obrotów - prowadzi Andrzej Sułek

Andrzej Hiolski - niezapomniane arie i pieśni

Andrzej Kurylewicz - solo i w triu

Andrzej (Konstanty) Kulka - solista i kameralista

16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Piotr Paleczny - Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Prezentujemy także najważniejsze premiery filmowe, odwiedzamy wystawę "Disegno" w warszawskiej Galerii Profile i zapowiadamy premierę opery "La serva padrona" w Teatrze Królewskim. W cyklu "Literackie witaminy" - Marek Zagańczyk.

17.30-18.00 - O wszystkim z kulturą: Przed premierą słuchowiska "Rodzina królewska" - aud. Kingi Michalskiej

21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Witkacy i Ingarden - spór o istnienie - aud. Anny Lisieckiej

logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Trójka pod księżycem - Barbara Marcinik

02.00-02.15 - Kwadrans Leszka Długosza  

02.15-04.00 - Trójkowe Archiwum Koncertowe - Zofia Sylwin 

04.00-06.00 - Trójkowy Budzik - Piotr Łodej

06.12-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

7.15-Pytania z kosmosu - dr Tomasz Rożek

7.32-Ekonomia w Trójce

7.50-Dr Andrzej Kruszewicz przedstawia

8.12-Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz. Gość: Radosław Fogiel 

09.00-10.00 - Winien i ma - Wiktor Legowicz

10.00-12.00 - Do Południa - Agnieszka Furtak, Marta Malinowska

10.45-Fajny film

12.00-13.00 - Godzina prawdy - Michał Olszański 

13.00-14.00 - Akademia rozrywki - Łukasz Szwed

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda 

15.00-16.00 - W tonacji Trójki - Michał Margański

16.00 - 19.00 - Zapraszamy do Trójki - Kuba Strzyczkowski

16.40-Rozmowa z Markiem Wałkuskim

17.20-Co w mowie piszczy - Katarzyna Kłosińska

18.45-Na trzecim biegu - Tomasz Gorazdowski

19.00-22.00 - Audycja muzyczna - Piotr Baron

22.00-00.00 - Offensywa - Piotr Stelmach


logo

CZWÓRKA

07.00-09.00 - Najlepszy Dzień Tygodnia - ciekawostki o wróblach: gdzie występują na świecie, jak radzą sobie w trudnych zimowych warunkach, ile osobników liczą ich stada? Dlaczego wróbli jest coraz mniej? W kuchni zajmiemy się fasolką szparagową.                                      

9.00-10.00 - Rozbiegani - audycja z Krościenka z Festiwalu Biegów Górskich Etapowa Triada. Karina Terzoni porozmawia z organizatorami i uczestnikami m.in. o tym, jak regenerować siły, jeśli następny bieg jest już kolejnego ranka? Jakie są strategie uczestników biegu na wytrwanie do końca i co trzeba koniecznie zabrać ze sobą na taki górski bieg?

10.00-12.00 - Stacja Kultura - Łukasz Muszyński przedstawi newsy ze świata kina: Pedro Almodóvar szykuje nowy film - kto znajdzie się w obsadzie? Nowe "Żółwie ninja"? Czy jesteście gotowi na powrót Beavisa i Butt-Heada?

12.00-13.00 - Stacja Nauka - podczas wakacji autorzy audycji będą pytać: "Skąd się to wzięło", mając na myśli ulubione miejsca wakacyjne Polaków. W piątek Maciek Wójcik zapyta geologa o pochodzenie Półwyspu Helskiego.

22.00-00.00 - Rock Blok - Bartek Koziczyński zaprasza na spotkanie z trójmiejskim zespołem Free Games For May, który opowie o swojej ostatniej EPce "Leave a bruise".


logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

9.15 - Co czyta Maja? - W pierwszym odcinku Maja zabierze nas do lasu. Recenzja książek: "Drzewa" Piotra Sochy i Wojciecha Grajkowskiego oraz "W lesie" Sophie Strady.

Maja Sołtysik - trzynastolatka. Książki i ołówki mieszkają w jej sercu od wieku przedszkolnego. Czyta, pisze, rysuje. Swoje książkowe recenzje publikuje na blogu: www.czytamaja.pl, a jej rysunki można znaleźć między innymi na jej stronie: www.majasoltysik.com.

10.45 - "Opowieści wiatru i wody" -  nowy cykl w letniej ramówce. Program ma zachęcać dzieci i ich opiekunów do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, jako alternatywa dla nadmiernego poświęcania uwagi przez dzieci na gry komputerowe, telefon i tablet. W pierwszym odcinku dowiemy się, dlaczego  5-letni Kamil planuje wakacyjny rejs swoim statkiem z silnikami odrzutowymi, chociaż wcale nie będzie jego kapitanem...? 

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Czy łatwo jest zbudować dom z drewna, czyli spotkania z miejską zabudową drewnianą. Wizyta w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

15.00-17.00 - "Popołudnik" -  Co się dzieje z wodą, po tym jak spadnie deszcz? Czy wyparuje, a może zbierze się w zbiorniku? Czy zbiorniki znajdują się jedynie na powierzchni Ziemi, a może nad nią i pod nią? Opowiemy o zbiornikach podziemnych, procesie skraplania i możliwościach wykorzystywania deszczówki.​

17.15 - "Rodzina pod żaglami" -  Bezpieczeństwo a wakacje pod żaglami. Czy na jachcie wolno wszystko? A jeśli nie, to czego nie wolno robić? Jak szukać dobrej atmosfery i bezpieczeństwa w rejsach morskich, opowie rodzina, która wychowała 13-letnią córeczkę pod żaglami.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Milimetrowy wirek potrafi niemal bez końca regenerować swój organizm. Mierzący pięć setnych milimetra niesporczak jest w stanie przeżyć w temperaturze od zera absolutnego do +150 stopni Celsjusza, przetrwać w całkowitej próżni, kwasie siarkowym i czystym dwutlenku węgla. W tajemniczym mikroświecie żyją superbohaterowie! O nich opowie Staszek Łoboziak, biolog z Centrum Nauki Kopernik.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica"

Myślenie krytyczne to umiejętność myślenia w sposób racjonalny i uporządkowany, tak aby zrozumieć związki między faktami lub koncepcjami. Dzięki niemu potrafimy zdecydować, w co wierzyć. Innymi słowy, jest to "myślenie o myśleniu": polega na rozpoznawaniu, analizowaniu, a następnie naprawianiu błędów we własnym rozumowaniu.

Jak przełożyć to na relacje z dziećmi i budowanie związków? Gość: Maciej Winiarek - trener, edukator, tutor, ekspert myślenia krytycznego; współtwórca Niepublicznej Szkoły THINKING ZONE w Gdańsku; organizator konferencji z zakresu myślenia krytycznego; twórca platformy e-learningowej www.mysleniekrytyczne.edu.pl.​


logo

POLSKIE RADIO CHOPIN


Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak