Polskie Radio

Sierpień 80. Zmanipulowane kazanie prymasa Wyszyńskiego na Jasnej Górze

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 05:55
43 lata temu prymas Stefan Wyszyński wygłosił kazanie na Jasnej Górze. Prymas Tysiąclecia nawoływał w nim o rozwagę, dojrzałość narodową i obywatelską. Jego homilia była skierowana do komunistów i strajkujących, jednak zależne od władz media zniekształciły jego przekaz tak, by odwoływał się tylko do opozycjonistów.
Prymas Stefan Wyszyński na Jasnej Górze
Prymas Stefan Wyszyński na Jasnej GórzeFoto: PAP/Leszek Surowiec

W chwili, gdy prymas wygłaszał swoje kazanie, po całym kraju rozlana była już fala strajków. Protestowało 700 zakładów pracy i 750 tys. ludzi. Rozmowy między władzą i reprezentacją Międzyzakładowych Komitetów Strajkowych były co rusz zrywane i ponawiane. 

Wyszyński-1200x660.jpg
Prymas Stefan Wyszyński- zobacz serwis specjalny

"Któż z nas jest bez grzechu? Nie oglądajmy się wokół na wszystkie strony. Zaglądajmy najpierw we własne sumienie, dowiedzmy się, w czym my sami nie dopisujemy, a wtedy zobaczymy, że ta bolesna dzisiejsza sytuacja jest jakąś szczęśliwą winą. To jest »szczęśliwa wina«, felix culpa, która doprowadza nas do zrozumienia naszych obowiązków wobec własnej ojczyzny i zadań, które są do wypełnienia" mówił prymas.

Wyszyński odnosił się do teologicznego zagadnienia "szczęśliwej winy" odnoszącego się do upadku człowieka, a wyrażającego nadzieję, że z trudnych i złych doświadczeń mogą wyniknąć dobre skutki.


Posłuchaj
03:11 Eisler 26-08.mp3 - To było wydarzenie bez precedensu. Tego dnia telewizja pokazała obszerne fragmenty kazania Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze. Problem polegał na tym, że homilię ocenzurowano - wyjaśniał prof. Jerzy Eisler w audycji "Droga do Solidarności" (PR, 2005)

Kazanie zostało wyemitowane w Polskim Radiu i Telewizji Polskiej,  zostało jednak zmanipulowane. W skrócie homilii retransmitowanej przez środki masowego przekazu zabrakło tych elementów kazania, które dotyczyły krytyki władzy.

"Opuszczono wszystko, co dotyczyło ateizacji i laicyzacji. Opuszczono cały IV punkt kazania, dotyczący ładu życia Narodu. Jest to mała próbka tego, co byłoby, gdyby Kościół został dopuszczony do Radia i TV. Wtedy tendencyjność naświetleń mogłaby dezinformować Naród" - komentował prymas w napisanej jeszcze tego samego dnia notatce.

- Sam fakt, że homilię transmitowała telewizja i że poddano kazanie zabiegom cenzorskim, wystarczyło, by strajkujący przeszli nad kazaniem prymasa do porządku dziennego. Praktycznie nikt ze strajkujących nie wiedział, co prymas powiedział na Jasnej Górze, a wersji wyemitowanej po prostu nie wierzono – podkreślał prof. Jerzy Eisler w audycji z 2005 roku.

bm

Czytaj także

39. rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 06:01
Nad ranem 28 maja 1981 roku Polskie Radio oraz agencje światowe nadały komunikat: - Tu mówi Warszawa. We wszystkich programach Polskiego Radia nadajemy komunikat specjalny. Dziś o godzinie 4.40 rano w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w rezydencji arcybiskupów warszawskich zmarł jego eminencja kardynał Stefan Wyszyński, arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski, prymas Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pro Memoria" Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 10:00
Dzienniki polskiego duchownego stanowią źródło informacji o powojennej historii Polski, jak również Kościoła. Autor zapisków nie stroni od ocen i analiz spraw dotyczących całego narodu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy datę i miejsce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 13:06
Kardynał Stefan Wyszyński, głowa polskiego Kościoła w latach komunizmu, zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. Uroczystość odbędzie się w Warszawie. 
rozwiń zwiń