Polskie Radio

"Pochylony nad śmiercią, zaciska palce na broni". Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:40
"Nie martw się niczym. Jakoś sobie damy radę, jak to zawsze nam się uda. Wiesz, że nam się nic nie stanie", pisał Baczyński do matki dziewięć dni przed śmiercią - wspominała Aniela Kmita-Piorunowa, siostra cioteczna poety, w rozmowie z Polskim Radiem w 1970 roku.
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Materiały promocyjne do serwisu na stulecie urodzin Krzysztofa Kamila BaczyńskiegoFoto: Grzegorz Lipiński/PR

22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. 

Rodzina, przyjaciele i wojskowi byli zgodni: Krzysztof Kamil Baczyński nie nadawał się na żołnierza. Jego zdrowie nie pozwalało mu walczyć, a jego talent był czymś, co należało za wszelką cenę ocalić. Ale poeta czuł, że nie ma wyboru, że bez prawdziwej walki jego poezja nic nie znaczy.

W serwisie www.baczynski.polskieradio24.pl, przygotowanym z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy. Stworzona przez zespół portalu PolskieRadio24.pl strona składa się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia – opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.

Opowieść o żołnierzu-poecie to dramatyczna historia o powinności, chęci czynnego uczestnictwa w walce, romantycznej z ducha potrzeby udźwignięcia "polskiego losu". Ale również to opowieść o przeciwnościach, które wrażliwemu, urodzonemu nie do walki poecie stają na drodze. 

Dowiedz się więcej, kliknij w obrazek:

 src=" //static.prsa.pl/15d3bd26-2a60-4d05-8ba2-81ce05a6f947.file "

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:50
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ty jesteś moje imię i w kształcie, i w przyczynie". Sto lat temu urodził się Krzysztof Kamil Baczyński

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:55
Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to piękne i dramatyczne, bo w cieniu wciąż zagrażającej śmierci, świadectwo wielkiej miłości. W centrum świata poety stoi jego żona – Barbara.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"We dwu przyjacielu, przez las". Stulecie urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 05:50
22 stycznia 1921 roku urodził się w Warszawie jeden z najwybitniejszych poetów pokolenia Kolumbów Krzysztof Kamil Baczyński. Jego twórczość spleciona z tragicznym życiorysem dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury. 
rozwiń zwiń