Polskie Radio

Nowe podejście w terapii stwardnienia guzowatego

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 10:14
W audycji przedstawimy ważne osiągnięcia - prace i publikacje polskich badaczy - związane z odkryciem nowych celów i nowego podejścia w terapii stwardnienia guzowatego, dziedzicznej choroby, która objawia się wczesnymi wadami rozwojowymi mózgu, padaczką dziecięcą i zaburzeniami psychiatrycznymi. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/NIKCOA

Publikacje temu poświęcone ukazały się najpierw w piśmie Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych Ameryki – "PNAS" ("Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America"), a następnie w prestiżowym magazynie "Cell".

Gośćmi programu będą: wybitny polski neurobiolog i biolog molekularny - profesor Jacek Jaworski zastępca dyrektora Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie – szef Laboratorium Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej - laureat między innymi programów MISTRZ, TEAM FNP i  doktor Justyna Zmorzyńska – współautorka badań, odkryć i publikacji, także z Laboratorium Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej MIBMiK – laureatka programu START.

Audycja sponsorowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

***

Na udycję "Wieczór odkrywców" w paśmie "Eureka" w poniedziałek (1.03) o godz. 19.30 zaprasza Krzysztof Michalski.

kh

Zobacz więcej na temat: zdrowie medycyna
Czytaj także

Diagnostyka przyszłości - dwu- i trójwymiarowy obraz oka

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 19:07
Ludzkie oko jest złożonym układem optycznym, którego właściwości niestety zmieniają się z wiekiem. Jedną z konsekwencji upływu lat jest utrata przeźroczystości elementów optycznych oka, takich jak ciało szkliste czy soczewka, co ma decydujący wpływ na jakość widzenia. Zaćma, czyli zmętnienie soczewki, dotyka ponad połowę populacji powyżej 75. roku życia.
rozwiń zwiń