Polskie Radio

Erykah Badu – pół wieku królowej

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 15:08
Ma głos porównywalny z Billie Holiday, a jej stroje i fryzury są już legendarne – Erykah Badu, królowa neo soulu, kończy dziś 50 lat.
Erykah Badu
Erykah BaduFoto: shutterstock / denise richardson

Wokalistka

Już po ukazaniu się debiutanckiej płyty "Baduizm" z 1997 roku wiadomo było, że mamy do czynienia z narodzinami nowej, wielkiej gwiazdy współczesnej muzyki soul. Zaraz potem do sklepów trafił album "Baduizm Live", który udowodnił niezbicie, że pochodząca z Dallas 26-letnia wokalistka nie potrzebuje studyjnych sztuczek, by brzmieć nieskazitelnie, a scenicznej charyzmy mogłyby jej pozazdrościć koleżanki po fachu o dużo dłuższym stażu.

Z każdą kolejną płytą Badu potwierdzała swój artystyczny kunszt… i powoli znikała z list przebojów. O ile "Baduizm" i następująca po niej "Mama's Gun" pokryły się w Stanach Platyną, to już trzeci krążek, "Worldwide Underground", musiał się zadowolić Złotem. Wydane w latach 2008-2010 dwa albumy pod szyldem "New Amerykah" zanotowały jeszcze skromniejsze nakłady. Nie zmienia to faktu, że z ponad tuzinem zdobytych nagród (łącznie z najbardziej prestiżową Grammy) Erykah odcisnęła mocne piętno na muzyce popularnej przełomu XX i XXI wieku. 

Erykah Badu - "Appletree", źródło: YouTube / Erykah Badu

Ikona mody

Od zarania kariery zwracała na siebie uwagę monstrualnej wielkości fryzurą afro, którą często owijała w turbany dodające jej kilkadziesiąt centymetrów wzrostu. Z czasem wyprostowała włosy, ale nie przestała nosić ekstrawaganckich strojów. Raz były to powłóczyste suknie z elementami estetyki rasta, kiedy indziej quasi-wojskowe kostiumy – jednak niemal zawsze, pokazując się publicznie, udawało jej się skraść show swoją kreacją.   

Do inspiracji ubiorami wokalistki przyznawali się znani projektanci mody, tacy jak Tom Ford, Riccardo Tisci czy Kerby Jean-Raymond. Wspólnie z tym ostatnim przygotowała kolekcję na New York Fashion Week w 2016 roku. – Kerby i ja jesteśmy duetem zesłanym z nieba. Oboje postrzegamy prawdę przez pryzmat sztuki – tak, w swoim stylu, Erykah skomentowała współpracę z kreatorem.

Erykah na rozdaniu  SOUL TRAIN MUSIC AWARDS 2016. Foto: shutterstock / Jamie Lamor Thompson Erykah na rozdaniu SOUL TRAIN MUSIC AWARDS 2016. Foto: shutterstock / Jamie Lamor Thompson

Skandalistka

Choć wyszukane stroje są jej znakiem firmowym, kręcąc teledysk do piosenki "Window Seat" z 2010 roku, wokalistka zupełnie pozbyła się ciuchów. Na jej niekorzyść zadziałał fakt, że zrobiła to, spacerując po ulicach swojego rodzinnego Dallas, na oczach przypadkowych przechodniów. Nikt nie poczuł się tym zgorszony na tyle, by zawiadomić policję, jednak dzielni funkcjonariusze sami ruszyli do akcji, gdy wideo ukazało się w sieci. Skończyło się na mandacie w wysokości 500 dolarów.

Sama artystka potraktowała uliczny striptiz w kategoriach manifestu politycznego. – Społeczeństwo ma problem z kobiecą nagością, gdy nie jest ona podana w formie rozrywki dla mężczyzn. Wtedy wprawia w zakłopotanie – tak oceniła swoją akcję w jednym z wywiadów. 

Erykah Badu - "Window Seat", źródło: YouTube / Erykah Badu

Erykah ma na koncie również całkiem sporo udanych ról w filmach i serialach telewizyjnych. Jednak to, za co najbardziej kochają ją fani, to zdecydowanie jej muzyka. Od wydania ostatniej studyjnej płyty Badu minęło już ponad 10 lat – czy 50. urodziny zmotywują wokalistkę do nagrania nowego materiału?

kc

Czytaj także

Soulowy wieczór z Tomkiem Dudkiem przed mikrofonem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 22:00
Do redakcji muzycznej Trójki dołączył Tomek Dudek! Nowy prowadzący audycję "Przebojowa Sobota" zaprezentował nam swoje ulubione brzmienia, wśród których znalazła się muzyka Steviego Wondera, Gregory'ego Portera, Jill Scott i wielu innych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Osobisty wieczór z kobiecą energią i wyjątkowymi głosami

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 00:00
"NocHarmonia" to audycja, w której każdy z dźwięków będzie wprowadzał nas w nastrój nocy. – Będziemy zanurzać dusze i ciała w kojących i pięknych współbrzmieniach – tych odległych czasowo i tych bardziej współczesnych. Zapraszam na bardzo osobisty wieczór z kobiecą energią i wyjątkowymi glosami – powiedziała autorka programu Julia Sawicka-Kotomska.
rozwiń zwiń