Polskie Radio

Majówka w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 21:25
Majówka z Polskim Radiem to audycje historyczne związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja, koncerty, ale też finał piłkarskiego Pucharu Polski oraz ciekawe porady, jak aktywnie spędzić z bliskimi wolne dni. Będą również znakomite słuchowiska w doborowej obsadzie i czytanie Konstytucji 3 maja. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Foto: Velishchuk Yevhen/shutterstock.com
logo

Maj Polskiej Piosenki

1,2,3 maja na antenie Programu 1 Polskiego Radia będą nadawane wyłącznie polskie piosenki.

Ponadto przez cały maj w audycjach „Muzyczna Jedynka” (poniedziałek-piątek g. 13-15, sobota g. 14-15) prezentowane będą tylko utwory polskie.

Podczas majówki w audycjach publicystycznych przedstawiane będą relacje o przebiegu obchodów 1 Maja, Dnia Flagi oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. Będziemy mówić także o przypadającej 2 maja 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego.

2 maja

Finał piłkarskiego Pucharu Polski. Transmisja meczu Raków Częstochowa - Arka Gdynia (g. 16.00-19.00)

Teatr Polskiego Radia (g. 21-22) Sebastian Reńca „Śląski gambit” reż. G. Talarczyk

Śląski gambit to historia trójki przyjaciół Anny, Lothara i Wiktora, którzy wychowali się we Lwowie, a po wybuchu wielkiej wojny ich drogi się rozeszły. Ponownie spotykają się, gdy odrodzona Polska walczy o swoje granice. Lothar jest pracownikiem niemieckiego wywiadu, Anna i Wiktor służą zaś w polskim wywiadzie. Wkrótce ma wybuchnąć kolejne powstanie na Śląsku.

Trwa walka wywiadów, przygotowywane jest trzecie powstanie śląskie. O jego sukcesie ma zdecydować skoordynowana akcja wysadzenia torów i mostów na liniach kolejowych, co uniemożliwiła Niemcom przerzut na Górny Śląsk regularnych formacji wojskowych. Anna i Wiktor są po jednej stronie barykady, a Lothar po drugiej. Czy ich dawna przyjaźń zwycięży, czy zostanie pokonana przez wojnę?

3 maja

„Familijna Jedynka” (g.6.00-9.00) - Uroczystość NMP Królowej Polski. Kobieta w koronie – dobra marka.                  

Poza świętem Konstytucji 3 maja to także Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Czy(m) ten nieco archaicznie brzmiący królewski tytuł może nas współcześnie zaskoczyć – w odniesieniu do samej bohaterki dnia – Maryi, ale także innych kobiet, którym 'korona z głowy nie spada', bo nie są 'królewnami z bajki'. To przytyk, czy przywilej?

Królowa to oczywiście władczyni, która panuje nad swoimi poddanymi. Ale to także pocieszycielka, orędowniczka. I przede wszystkim matka. W jaki sposób przejawia się to w konkretnym życiu, opowiedzą kobiety - psycholog, socjolog, teolog, lekarka i mama. 

Królowanie jako „dobrą markę” prymasa Stefana Wyszyńskiego przywołają autorzy premierowych publikacji inspirowanych jego oryginalnym rozumieniem osobistej i narodowej relacji z Panią w koronie.

„Czas pogody” (g. 10-12) - polskie kino międzywojenne i pierwsze superprodukcje historyczne: Cud nad Wisłą, Dla Ciebie, Polsko, Pan Tadeusz i Na Sybir - to przykłady filmów mających silne patriotyczne przesłanie i jednocześnie wysoki poziom artystyczny, o którym opowie filmograf z Filmoteki Narodowej Michał Pieńkowski.

„Eureka” (g. 19.30-20) – mija 100 lat od wybuchu III powstania śląskiego.

„Historia żywa” (g. 23.24) - Prof. Andrzej Nowak i Dorota Truszaczak.

Ona zyskała miano Wielka. On w tym samym czasie miano ostatni. Caryca Katarzyna  II – księżniczka pruska urodzona w Szczecinie, zaliczana do najwybitniejszych władców i reformatorów Rosji, nazywana matką narodu, a przez francuskiego myśliciela epoki, Woltera, „Semiramidą Północy” – oraz Stanisław August Poniatowski, ostatni król Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jej niedoszły reformator, współtwórca Konstytucji 3 maja, władca pechowy czy nieudolny? To bohaterowie audycji.

Kiedy w 1764 roku 32-letni Stanisław August Poniatowski, przy poparciu carycy Katarzyny, która w wyniku wcześniejszego zamachu stanu objęła władzę na Kremlu, wstąpił na tron, Rzeczpospolita Obojga Narodów liczyła około siedmiuset tysięcy kilometrów kwadratowych. Choć słaba po okresie rządów saskich, była jednym z największych krajów w Europie.

Kiedy umierał w 1798 roku, jego państwo już nie istniało i miało nie istnieć po wsze czasy za sprawą trzech rozbiorów, które dokonały się za jego panowania, w 1772, 1793 i 1795 roku. Rozbiorów, do których przyczyniła się caryca Katarzyna przy wsparciu Prus, a w przypadku trzeciego rozbioru - także Austria.

Król Stanisław miał ambitny program na swoje panowanie: „nowego świata polskiego stworzenie”. Ale nie udało mu się go zrealizować, choć był jednym z najbardziej wykształconych władców epoki. Chciał zamiany demokracji szlacheckiej na monarchię konstytucyjną ze sprawnym sejmem oraz usprawniających państwo reform w wielu dziedzinach życia. Założył Szkołę Rycerską, utworzył zalążek rządu, powołał Komisję Edukacji Narodowej, organizował pełniące funkcje instytucji kultury, tzw. obiady czwartkowe. Ocena jego panowania i ona sam budzą nieustanne spory.

Czy dlatego, że był uważany za rusofila i władcę bez kręgosłupa na usługach Katarzyny, której był jednym z licznych kochanków? Stanisław August Poniatowski rządził w burzliwym okresie. W czasach konfederacji barskiej, czyli zbrojnego związku szlachty polskiej w obronie wiary katolickiej i niepodległości, przeciwko uzależnieniu Rzeczypospolitej od Rosji i ogłoszenia jego detronizacji. Czasach Sejmu Czteroletniego i zrodzonej na nim Konstytucji 3 maja 1791 roku - w której król miał swój chlubny udział - uznawanej za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą. 

Wreszcie w czasach konfederacji targowickiej 1792 roku – do której przystąpił, uznanej za symbol zdrady narodowej, którą magnateria zawiązała w porozumieniu z carycą Katarzyną, pod hasłami obrony zagrożonej wolności przeciwko reformom Sejmu i Konstytucji – oraz insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku, powstania narodowego przeciwko Rosji i Prusom. 

Czy Rzeczpospolita była skazana na zniknięcie z mapy Europy, a król na porażkę w reformowaniu kraju i przymusową abdykację, skoro Rosja z peryferyjnej potęgi stała się liczącym się uczestnikiem polityki na kontynencie, rozgrywającym sprawy państwa polskiego? Caryca Katarzyna zmodernizowała Rosję, zwiększyła jej potencjał gospodarczy, m.in. poprzez kolonizację. Rozszerzyła granice aż do Morza Czarnego, na południu kosztem Turcji, na zachodzie kosztem Rzeczypospolitej.

W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, która była pierwszym takim aktem w Europie i drugim na świecie. 

Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja.

W uchwale sejmowej napisano: "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 maja współcześnie".


logo

free flaga Polski 1200.png
Majówka z Dwójką. Świętujemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja

2 maja

„Wieczór ze słuchowiskiem” - Krzysztof Choiński „Diabelski młyn” – godz. 19.00 – 20.00

reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko

Obsada: Krzysztof Stroński, Krzysztof Wakuliński, Janusz Zakrzeński, Marek Bargiełowski, Włodzimierz Press, Janusz Bukowski, Artur Żmijewski, Tomasz Zaliwski, Henryk Boukołowski, Jacek Rozenek, Grzegorz Damięcki, Jacek Braciak, Marcin Troński, Wojciech Wysocki, Marzena Trybała, Magdalena Wójcik, Andrzej Ferenc, Damian Skiba.

Z mroków historii wyłaniają się postacie wielkich przywódców, powstańców i zwykłych ludzi, którzy defilują przed zdumionym bohaterem.

3 maja

Konstytucję 3 maja czyta specjalnie dla Dwójki Andrzej Mastalerz.

Preambuła – godz. 12.00

Kolejne rozdziały w ciągu dnia:

  1. Religia panująca. / II. Szlachta. Ziemianie. / III. Chłopi. Włościanie. / IV. Rząd, czyli oznaczenie władz publicznych. / V. Sejm czyli władza prawodawcza. / VI. Król. Władza wykonawcza. / VIII. Władza sądownicza. / IX. Regencya. / X. Edukacja dzieci królewskich. / / XI. Siła zbrojna narodowa. / Deklaracya stanów zgromadzonych.

Recital Tomasza Rittera na instrumencie historycznym ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego – godz. 12.05

Jan Sebastian Bach – Wielka msza dla Króla Polskiego – godz. 13.00 – 15.30

– prowadzi Klaudia Baranowska

Jan Sebastian Bach - Wielka msza h-moll BWV 232

Konstytucja 3 maja – spotkanie z prof. Richardem Butterwickiem-Pawlikowskim – godz. 15.30 – 16.00 – prowadzi Paweł Siwek

Rozmowa o wydanej przez Muzeum Historii Polski książce „Konstytucja 3 Maja. Testament Rzeczpospolitej Obojga Narodów”, autorstwa prof. Richarda Butterwicka-Pawlikowskiego.

Profesor historii polskiej i litewskiej na Uniwersytecie Londyńskim. Studiował w Cambridge, doktoryzował się w Oksfordzie, potem wykładał historię na Queen’s University Belfast, a w 2005 przeniósł się do School of Slavonic and East European Studies na University College London.

W latach 2014-2020 był szefem katedry Cywilizacji Europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie. Habilitował się w Instytucie Historii PAN w 2016 r. W tym samym roku został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Działa m.in. w Radzie Polskiego Słownika Biograficznego oraz w komitecie British-Lithuanian Society.

Jego zainteresowania dotyczą styku dziejów polityki, kultury, religii i idei w Rzeczypospolitej w XVIII w. Autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów, w tym m.in. monografii Polska Rewolucja a Kościół katolicki, 1788-1792 czy Stanisław August a kultura angielska. Pod koniec 2020 r. Yale University Press opublikowało jego historię Rzeczypospolitej w latach 1733-1795.

Koncert z Kwirynału w 230. rocznicę Konstytucji 3 maja (Rzym 2.05.2021) – godz. 16.00 – 17.30 – prowadzi Joanna Grotkowska

Fryderyk Chopin Preludium h-moll op. 28 nr 6, Mikalojus Čiurlionis Preludium h-moll VL 182a, Karol Szymanowski Preludium h-moll op. 1 nr 1, Ignacy Jan Paderewski Mazurek e-moll op. 5 nr 2, Fryderyk Chopin Mazurek e-moll op. 17 nr 2, Vytautas Barkauskas – Partita na skrzypce solo, Grażyna Bacewicz Sonata na skrzypce i fortepian „Da camera" nr 1, Faustas Latėnas Sonata na skrzypce i fortepian.

wyk. Tymoteusz Bies – fortepian, Dalia Kuznecovaitè – skrzypce

„Książka do słuchania” – godz. 19.15-19.30

Tadeusz Różewicz „Opowiadania”, czyta Adam Ferency

Różewicz jako prozaik – podobnie jak w całej swojej twórczości – ukazuje swych bohaterów uwikłanych w historię, życie społeczne i skomplikowane relacje rodzinno-osobiste. Jednak „Opowiadania” to także znakomite gawędy i wspomnienia z czasów dzieciństwa, złośliwe i dowcipne portrety twórców ze środowiska literackiego oraz czasem wesołe, czasem smutne, czasem pełne refleksji obserwacje rzeczywistości we wszystkich jej przejawach.

„Wieczór ze słuchowiskiem” – godz. 21.00 – 22.00

Tomasz Lerski "Po to by byli wolnymi od obcej przemocy hańbiących nakazów”, prod. 2020, reżyseria:  Janusz Kukuła, realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk, opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: Henryk Talar, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Kania, Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Andrzej Mastalerz, Maciej Gudowski

Słuchowisko przedstawia tajne rozgrywki i spiskowe posunięcia trojga władców: Katarzyny II, carycy Rosji, Leopolda II - cesarza Austrii oraz Fryderyka Wilhelma II - króla Prus, tudzież ich doradców i ambasadorów, mające na celu obalenie polskiej konstytucji oraz doprowadzenie do rozbioru Polski.

Zamiary swe realizują skutecznie, prowadząc misterną grę dyplomatyczną. Główną beneficjentką tej potężnej intrygi staje się Rosja. Katarzyna II triumfuje. Słuchowisko ukazuje dramat polskiej walki o zachowanie niepodległości w innym niż dotąd ujęciu - poprzez pryzmat połączenia trzech potęg, łamiących bezpardonowo wolność i wszelkie prawa do istnienia słabszego od siebie sąsiada.

 

logo

2 maja

16.00-17.00 - "Księga muzycznych olśnień" - Piotr Majewski

Audycja będzie nawiązywała do historii i tradycji, polskości, symboli i znaków ze szczególnym podkreśleniem Dnia Flagi i jej znaczenia dla Polaków oraz wprowadzi do obchodów rocznicowych Konstytucji 3 maja. 

19.05 - Koncert w Trójce - LECH JANERKA /retransmisja/


3 maja

Już od godziny 8.00 do 11.00 zapraszamy na specjalną audycję "Muzyczny 3 maja", którą poprowadzi Piotr Majewski. Od 11.00 do 15.00 – specjalna audycja muzyczno-historyczna prowadzona przez Piotra Łodeja, z udziałem historyków, którzy opowiedzą o znaczeniu Konstytucji 3 maja

Godziny od 15.00 do 17.00 to specjalne wydanie audycji prowadzonej przez Monikę Małkowską "Francuski Łącznik, czyli WOLNOŚĆ W ŻYCIU I PRZEŻYCIU" z nawiązaniem do pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji, na której zapisach wzorowała się między innymi Francja (4 miesiące później). 

17.00 do 19.00 - to z kolei specjalne wydanie "Trójkowo, filmowo" Ryszarda Jaźwińskiego. W audycji m.in. o "Złotych taśmach", czyli nagrodach krytyków filmowych w kategorii filmu polskiego. Będzie dużo muzyki z polskich filmów i zapowiedzi polskich premier filmowych. 

Z kolei wieczorem, w "Klubie Trójki" (od godzina 22 do 23) Jakub Jamrozek zapyta: co wynosi się z harcerstwa? Co to znaczy być dziś harcerzem? Czy wartości i umiejętności wyniesione z harcerstwa przydają się w życiu prywatnym i zawodowym? Jak wygląda "harcerskie życie"? Czego harcerstwo uczy? Czy może być mocnym punkcie w CV? W audycji z harcerzami będzie również wątek o znaczeniu flagi /w związku z Dniem Flagi / i o wartościach Konstytucji 3 maja.

 

logo


shutterstock majówka dziewczyna słuchawki 1200.jpg
Majówka z Czwórką. Świętujemy koncertowo!

2 maja

„Sztuka jedzenia” - Kuchnia polska w wersji eksportowej, czyli udowodnimy, że wiele polskich smaczków wywodzi się z amerykańskich filmów. W filmie Blues Brothers w knajpie u Matta Murphy’ego sprzedają… polskie kiełbasy. 

"Bruce Wszechmogący" - główny bohater zdaje relację z jubileuszu działalności pierogarni państwa Kowalskich. Skojarzenie Polski z dobrym jedzeniem to jak najbardziej właściwa droga do dobrej promocji naszego kraju. Udowodnimy to w Sztuce jedzenia”. 

„Faktofonia” – rozmowa z Jerzym Wroną, autorem książki „Flagi i herby opowiadają”, o tym, jakie znaczenia kryje w sobie polska flaga.  

3 maja

​„Stacja Kultura” - tematem audycji będzie wystawa okolicznościowa, którą można oglądać od 1 maja w Zamku Królewskim w Warszawie, odbywająca się pod patronatem Polskiego Radia.

„Stacja Nauka” - wirtualny spacer – 230 lat Konstytucji 3 maja. Z okazji obchodów święta Konstytucji 3 maja przypomnimy, w jakich okolicznościach doszło do jej uchwalenia oraz przedstawimy niektóre miejsca z nią związane: Zamek Królewski, bazylikę archikatedralną św. Jana, Rynek Starego Miasta, Ogród Botaniczny w Alejach Ujazdowskich, gdzie powstała idea zbudowania Świątyni Opatrzności.

„Czat Czwórki” - kim jest współczesny patriota? Chociaż słowo "patriotyzm" brzmi górnolotnie, jego przejawy można znaleźć w codziennych działaniach i zwyczajnej trosce o to, co nam najbliższe.

Dbałość o język ojczysty, kupowanie polskich produktów, zaangażowanie w działania lokalnej społeczności czy działania na rzecz czystości najbliższej okolicy to także przejawy patriotyzmu. W świątecznym „Czacie Czwórki” spotkacie tych, którzy nie używając wielkich słów, robią swoje.

Zajawka na debatowanie. Wiktor i Jan reprezentują jedno z poznańskich liceów w Poznańskiej Lidze Debat. Regularne spotkania uczniów szkół średnich to rywalizacja w oksfordzkim formacie, któremu początek dała historyczna dyskusja nad teorią ewolucji z 1860 roku.

Zabronione jest obrażanie lub wyśmiewanie, a uczestnicy często muszą bronić stanowisk, których prywatnie nie podzielają. Nad czym zdarzyło im się debatować?

„Strefa Prywatna” - W dniu święta Konstytucji 3 maja sprawdzimy, jak młodzi ludzie działają w swoich miejscowościach. Zaprosimy twórców trzech projektów realizowanych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

„Szare Mury” to pomysł uczennic I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich celem jest zmiana aranżacji miasta z szarych i często obraźliwych graffiti na motywacyjne i pozytywne cytaty. Chcą wywołać uśmiech u lokalnej społeczności.

Kolejny projekt to „Eko week”. Grupa licealistów z Bydgoszczy chce zachęcać mieszkańców do postaw proekologicznych. Zaprosimy też twórców "Akcji Edukacja. Widzę więc reaguję", pomysłodawcy chcą oplakatować miasto Siedlce i podjąć działania, by zachęcić mieszkańców do pomagania innym, także do udzielania pierwszej pomocy.

Koncertowa majówka z Czwórką

Niedziela, 2.05, 19.00 – retransmisja czwórkowego koncertu Bitaminy

Bitamina to zespół, który umiejętnie łączy ze sobą hip-hop, jazz, elektro, do tego charakteryzuje się niebanalną grą słowa autorstwa Piotra Sibińskiego i Mateusza Dopieralskiego znanego jako Vito Bambino. Największy sukces przyniósł im czwarty album – Kawalerka, z którego pochodzi dobrze znany słuchaczom Czwórki utwór „Dom”. Vito Bambino od niedawna jest współautorem audycji Tłusty Czwartek w Czwórce.

Poniedziałek, 3.05, 23.00 –  emisja koncertu zespołu Dubska, nagranego w Bydgoszczy przy okazji promocji ostatniej, ósmej już, płyty zatytułowanej  „BDG Roots Rockers”. Dubska to jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów polskiej sceny reggae, chętnie sięgający po inne muzyczne wpływy. Karierę muzyczną zaczynali pod koniec lat 90., w 2004 roku na festiwalu w Ostródzie otrzymali nagrodę w kategorii najlepsza sekcja rytmiczna, a w 2005 roku wydali pierwszy album – „Dubska”.

 


logo

Od 1 do 3 maja w Polskim Radiu 24 będą prezentowane audycje o treściach historycznych z elementami edukacyjnymi.

Zarówno 1 maja, jak i 3 maja główne pasmo prowadzić będzie historyk Tadeusz Płużański

Polskie Radio 24 nadawać będzie transmisje lub retransmisje wszystkich najważniejszych uroczystości państwowych związanych z obchodami Dnia Flagi i rocznicy Konstytucji 3 maja.

 

logo

3 maja

O godzinie 14.00 na antenie pojawi  się specjalna, 3-godzinna audycja premierowa, w której w stylowym wykonaniu COLLEGIUM 1704 pod wodzą Vaclava Luksa (nagranie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina) zaprezentowana zostanie w całości opera Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”.

Premiera tego dzieła, stanowiącego najważniejszą polską operę przed „Halką” Moniuszki, odbyła się wprawdzie niespełna 3 lata po uchwaleniu Konstytucji – 1 marca 1794 roku – ale znaczenie tej kompozycji, polegające na utrwalaniu ducha polskości, było porównywalne z pamiętnymi wydarzeniami z maja 1791 roku: wiele melodii z tej opery szybko i na bardzo długo podjęła polska ulica – zarówno warszawska, jak i prowincjonalna; „przeboje” z „Krakowiaków” śpiewane były już podczas insurekcji kościuszkowskiej, która wybuchła 3 tygodnie po prapremierze opery Bogusławskiego-Stefaniego.

O godzinie 19.00 na antenie, na stronie oraz facebookowym profilu Polskiego Radia Chopin ukaże się streaming trzeciego koncertu z cyklu „Podaj PIN do Chopina, czyli Chopin online”. W programie obok utworów Chopina usłyszymy dzieła Beethovena oraz Juliana Fontany, żarliwego patrioty i wieloletniego przyjaciela Fryderyka.

Wykonawcą recitalu zarejestrowanego w Studiu im. W. Lutosławskiego będzie prof. Hubert Rutkowski z Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu. Koncert tradycyjnie wiąże się z zagadką (tytułowym PIN-em) związaną z wykonywanym repertuarem, którą będą mogli rozwiązać nasi słuchacze, zdobywając przy tym nagrody płytowe.

 

logo

 

Polskie Radio Kierowców w dniach 1-3 maja przybliży Słuchaczom historię polskiej motoryzacji, będzie mowa o motocyklach, autach osobowych, ciężarówkach i autobusach. 

Polska myśl techniczna. Przypomniane zostaną nazwiska inżynierów, konstruktorów oraz ich wynalazki. Autorzy spróbują odpowiedzieć na pytanie, co z tych motoryzacyjnych dokonań sprzed lat funkcjonuje do dziś.

 


logo

Specjalna akcja dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Zabawa dla całej rodziny. W weekend 1-3 maja Polskie Radio Dzieciom zachęca do wykonania własnoręcznie flagi Polski, a następnie nadesłania zdjęcia pod specjalnie utworzonym postem na profilu facebookowym anteny. Wszystkimi pracami pochwalimy się w galerii na naszej stronie i w mediach społecznościowych.

2 maja

14:00-15:00 „Dziecięcy koncert życzeń”, który umili każdemu majowy weekend. Każdy może zadzwonić, złożyć życzenia swoim najbliższym i zadedykować im piosenkę.

2 maja można też świętować kulinarnie. Przekonamy się o tym od 15:00 do 16:00 w audycji „Zapraszamy do stołu”. Majówka w gronie najbliższych to świetna okazja do wspólnego przyrządzenia posiłku, choć obecnie możemy sobie na nią pozwolić tylko w bardzo ograniczonym gronie. Tradycyjny polski długi weekend upływa na grillowaniu, jednak i ono może przybrać zdrowszą formę. Jak jeść zdrowo w weekend majowy?

16:00 - 17:00 „Łowcy Dziecięcych Przygód”. Nasi mali radiowi łowcy opowiedzą o tym, co wydarzyło się 3 maja 1791 roku. Co to jest konstytucja i jakie znaczenie miało dla Polski uchwalenie jej wtedy? Konstytucja i prawa - czym są i jaki mają wpływ na nasze codzienne życie. Gościem programu będzie Mary Pawlak, specjalistka ds. edukacji z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.​

Dla rodziców:

„Kulturalna Strefa” (21:00-22:00) - Między 24 a 30 maja 2021 r. widzimy się na 23. już odsłonie festiwalu Biennale Sztuki dla Dziecka! Przez najbliższe dwa lata przyglądać się będziemy hasłu wywoławczemu Spotkanie jako sztuka - badać je na Obserwatorium Sztuki dla Dziecka, przyglądać się jego interpretacji w Konkursie na Projekt Wydarzenia Artystycznego, rozmawiać, słuchać, dyskutować. 

O programie tegorocznej edycji rozmawiać będziemy z Joanną Żygowską z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

 Muzyka dla rodzica” (22:00-00:00) - 3 maja 1933 roku w Macon urodził się bohater i ojciec chrzestny soulu! Najbardziej Zapracowany Człowiek w Show Biznesie, nazywany Mr. Dynamite, słynny wokalista James Brown. W niedzielny wieczór 3 maja w Polskim Radiu Dzieciom będzie królował funk, soul i rhythm and blues!

3 maja

​W Poranku w Polskim Radiu Dzieciom” od 8:00 do 10:00 słuchacze będą mogli poznać książki dla dzieci z konstytucją w tle. Smok Adaś opowie zaś o tym jak sam malował flagę, a to za sprawą akcji Moja flaga.

Od 11:00 do 12:00 naszych najmłodszych słuchaczy zabawiać będą Leszek i Miś Michaś. Pierwszy weekend majowy słynie z grillowania i odpoczynku. Leszek i Miś przygotowują przysmaki na grilla. Zaś w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem” (18:00-19:00) poznamy historię Konstytucji naszego kraju.​

Propozycje literackie:

6:30 i 14:00 Słuchowisko „Ania z Avonlea” Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in. Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski. 19:10 "Książka do poduszki" -  „Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu” Marcina Mortki, czyta Leszek Filipowicz​.


Zapraszamy!