Polskie Radio
Section05
Dzień Flagi i Dzień Polonii

Premier Morawiecki: żaden ambasador nie zrobi dla kraju tyle, ile Polacy mieszkający za granicą

- Możemy być dumni z pracy, którą wykonali nasi przodkowie i jaką my codziennie wykonujemy na rzecz Polski - powiedział premier. Zwracając się do Polaków mieszkających za granicą Mateusz Morawiecki podkreślił: "Jesteście pierwszym obrazem Polski dla cudzoziemców. Dziękuję za świetną robotę, którą wykonujecie".
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Polonia Mateusz Morawiecki POLSKA Dzień Flagi i Dzień Polonii społeczeństwo

Nowe skrzydło Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Premier: będzie sercem przyjaźni polsko-litewskiej

- Budujemy w regionie koalicję państw, która nie dopuszcza do odrodzenia się rosyjskiego imperium. Nie jest to proste przy tej dysproporcji sił, ale nawet największa potęga militarna nie zastąpi potęgi ducha i kultury - mówił Mateusz Morawiecki. Premier wziął udział w uroczystym otwarciu nowego skrzydła Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wilno Litwa Europa Mateusz Morawiecki premier Dzień Flagi i Dzień Polonii

Jan Kasprzyk: biało-czerwona powiewała zawsze tam, gdzie nasi rodacy bili się o właściwe miejsce Polski

- Flaga biało-czerwona powiewała zawsze tam, gdzie Polacy bili się o to, aby zapewnić Polsce właściwe i sprawiedliwe miejsce na mapie Europy i świata - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Józef Kasprzyk historia Polski społeczeństwo Dzień Flagi i Dzień Polonii

Prezydent podziękował działaczom polonijnym. Wręczył odznaczenia państwowe

- Dziękuję, że niesiecie swoją codzienną pracę i służbę w polskich środowiskach oraz wspieracie swoich współobywateli na Białorusi i na Ukrainie - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda do przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą podczas uroczystości z okazji ich święta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii symbole narodowe Andrzej Duda prezydent

Losy rękopisu Hymnu Narodowego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Pan Antoni Dutko przez lata śledził losy rękopisu naszego Hymnu Narodowego. Ponieważ kochał radio od dziecka, więc postanowił nas radiowców zachęcić do opowiedzenia tej historii. Niezwykle ciekawej i tajemniczej. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zaginiony rękopis". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce hymn narodowy Dzień Flagi i Dzień Polonii pr poleca Mazurek Dąbrowskiego

Podniesienie flagi na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Uroczystości z udziałem pary prezydenckiej

Od uroczystości podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się we wtorek w Warszawie obchody Dnia Flagi RP. Po południu będą miały też miejsce uroczystości związane z obchodzonym również tego dnia świętem Polonii i Polaków za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo flaga Dzień Flagi i Dzień Polonii symbole narodowe Andrzej Duda prezydent

Dzień Flagi RP. Marta Gajadhur o biało-czerwonych barwach na fladze Polski

- Barwy polskiej flagi narodowej zdefiniowane są w Dzienniku Ustaw z 1980 roku. Są tam podane liczbowe wartości dla koloru białego i dla koloru czerwonego oraz odchylenia możliwe dla tych barw - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr inż. Marta Gajadhur z Instytutu Mechaniki i Poligrafii Politechniki Warszawskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Polonia Dzień Flagi i Dzień Polonii flaga Politechnika Warszawska społeczeństwo technologia