Polskie Radio

Już wkrótce Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 23:59
Największa plenerowa impreza naukowa w Europie w tym roku przeniesie się do internetu. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w wersji ONLINE odbędzie się w dniach 8-15 maja 2021 roku i będzie wydarzeniem pełnym fascynujących spotkań z ekspertami, naukowych pokazów oraz warsztatów online. Na antenach Polskiego Radia będzie można usłyszeć zapowiedzi, materiały reporterskie, relacje z wydarzenia i audycje specjalne, a wszystko zgodnie z tegorocznym hasłem "Klimat i my".
Podczas Pikniku Naukowego zapoznamy się z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmiany
Podczas Pikniku Naukowego zapoznamy się z faktami naukowymi, dotyczącymi klimatu i poznamy zjawiska odpowiadające za jego zmianyFoto: Mat.promocyjne

. 

Już od poniedziałku 3 maja w Programie 1 Polskiego Radia w audycji "Cztery pory roku" prezentowane będą najciekawsze tematy zgłoszone przez instytuty i uczelnie, a po godz. 15.00, od poniedziałku do piątku, dźwiękowy rebus związany z tematem wydarzenia.

W magazynie popularno-naukowym "Eureka" (od godz. 19.30) – od poniedziałku do piątku – w każdej audycji jeden z tematów poświęcony będzie klimatowi  –  np. antarktyczne lodowce a klimat. W sobotę w "Wolnej sobocie" rozmowa z Prezes Polskiego Radia Agnieszką Kamińską i Dyrektorem Centrum Nauki Kopernik Robertem Firmhoferem. Tego dnia na antenie stacji również audycja "Jedyne takie miejsce" z Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu.


. 

O Pikniku więcej w "Poranku Dwójki" (od godz. 7.06) oraz 5 maja w audycji  O wszystkim z kulturą" (od godz. 17.30). Relacje z wydarzenia w audycji "Wybieram Dwójkę" od poniedziałku 10 maja do środy 13 maja (od godz. 17.06).


. 

Radiowa Trójka  w audycjach porannych poruszy tematy m.in. odnawialnej energii, przeciwdziałania zanieczyszczeniu Ziemi i badań naukowych, które pozwolą przeciwdziałać ocieplaniu klimatu.

W audycjach "Trójka do Trzeciej" od wtorku 4 maja poruszane będą takie tematy, jak:

Najnowsze wyniki badań na temat zmian klimatycznych na świecie. I jak obecne osiągnięcia techniczne pomagają zatrzymać ocieplenie się klimatu? – rozmowa z gościem Robertem Firmhoferem – popularyzatorem nauki, współtwórcą i dyrektorem Centrum Nauki Kopernik.

Jakie atrakcje czekają nas podczas tegorocznego pikniku? Czym przyciągał w latach ubiegłych? Jak się rozwijał? Jak teraz – w czasie pandemii – będzie zorganizowany?

Jakie są mechanizmy, konsekwencje i metody ograniczania zmiany klimatu? Jak możemy przystosować się do nowych warunków? Gość: Katarzyna Grobel z Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego

Klimat się zmienia. W jaki sposób – w związku z tym – musimy zmienić nasz sposób myślenia? Gość: Agata Goździk – Instytut Geofizyki PAN, Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie.

Jakie są wnioski polskich naukowców badających zmiany klimatu Ziemi na Spitsbergenie? Jakie pomiary i obserwacje prowadzone są w stacji polarnej?

Jakie rewolucyjne rozwiązania dotyczące zmian klimatu (emulsje fotowoltaiczne) proponuje wybitna polska fizyk Olga Malinkiewicz? Jakie są alternatywne sposoby pozyskiwania energii z natury? Gość: Kamil Wyszkowski, polski oddział United Global Contact Network Poland

Jaki jest wpływ zmian klimatu na degradację środowiska i związany z tym spadek liczebności coraz większej liczby żyjących zwierząt i wymieranie gatunków? Gość: Agata Borucka, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie.

W audycjach pojawią się również zapowiedzi Pikniku oraz rozmowa z przedstawicielem Centrum Nauki Kopernik. Trójka zaprosi również przedstawiciela Centrum Nauki Kopernik, który w studiu plenerowym (Trójkowym ogródku) zaprezentuje eksperymenty na żywo.

W popołudniowych audycjach "Zapraszamy do Trójki" 10 maja i 12 maja emitowane będą rozmowy przygotowane przy współudziale Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Pierwsza – poświęcona będzie Europejskiemu Zielonemu Ładowi, druga – Energetyce i nowym stojącym przed nią wyzwaniom.  


. 

W radiowej Czwórce tematy związane z klimatem i ekologią pojawią się w audycji "Ratujemy świat" (od godz. 15.05) 30 kwietnia i 7 maja. Z kolei 5 maja w "Strefie sportu" (od godz. 21.30) siatkarka Katarzyna Skowrońska opowie m. in. o treningach i zawodach w różnych strefach klimatycznych. Dzień później test aplikacji pogodowych w audycji "TOP" (od. godz. 17.05), a 11 maja Zielone IT – nowe technologie i zmiany klimatu. Produkcja, używane materiały, optymalizacja zużycia energii, oznaczenie sprzętu. W  "Rozbieganych" 7 maja (od. godz. 9.05) poznamy trasy biegowo-spacerowe, a w dniu rozpoczęcia Pikniku, tj. 8 maja (od godz. 13.05) w "Podcastach w Czwórce" podcast „Dialog z Planetą – Ziemia, klimatyczne miejsce w kosmosie. Rozmowa z młodymi klimatologami”.


. 

Już w sobotę 1 maja w audycji "Rodzinny W-F" w Polskim Radiu Dzieciom o tym, jak zmiany klimatu wymuszają na nas nietypowe rozwiązania. 3 maja w "Słowo do słowa" (od godz. 15.30) razem z Panią Literką będzie można zastanowić się, jak najlepiej przekazać mieszkańcom naszej planety informacje o klimacie. Dzień później w "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" ( od godz. 8.30) m. in. o tym, czy kultura ma wpływ na klimat. Rozmowa z Piotrem Firanem o tajemniczej mgle w środę a audycji "Lekcja języka angielskiego" (od godz. 16.30). Z kolei 6 maja Mariusz Totoszko i Justyna Tomańska w audycji "Zbieraj z klasą" (od godz. 17.15) opowiedzą o ekologicznym pikniku.


. .

Polskie Radio Chopin przygotowało cykl audycji poświęconych zjawiskom pogodowym w muzyce – od 8 do 15 kwietnia oraz konkurs na FB stacji. W Polskim Radiu Kierowców o nowinkach technicznych w motoryzacji oraz o nowościach w bezpiecznym zachowaniu na drodze.


. 

O Pikniku Naukowym usłyszeć będzie można również w Polskim Radiu 24 – w audycjach oraz serwisach i magazynach informacyjnych, jak również w serwisach informacyjnych Polskiego Radia dla Zagranicy. Relacje z wydarzenia planowane są w 6 językach nadawania: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim, ukraińskim i białoruskim.

W tym roku Polskie Radio z okazji Pikniku Naukowego przygotowało dla swoich słuchaczy grę interaktywną. Użytkownik wciela się w rolę odkrywcy wyspy, w której znajdują się strefy tematyczne, a należą do nich: Strefa Cywilizacji, Strefa Zrób To Sam, Strefa Zdrowia, Strefa Rodzinna, Strefa Organizatorów, Strefa Przyszłości, Strefa Kultowych Eksperymentów oraz Strefa Gości Zagranicznych. Odkrywanie świata gry opiera się na odwiedzaniu stref i wykazywaniu się wiedzą odpowiadając na pytania w wybranym stopniu trudności. Za poprawne odpowiedzi przyznawane są punkty. Dodatkowo można je również gromadzić za mini gry. Celem gry jest zebranie jak największej ilości punków oraz zdobycie odznak.

***

8 i 9 maja odbędą się spotkania online prowadzone na żywo, które podzielone są na 3 bloki:

11.00-12.30 - propozycje dla najmłodszych

14.30-16.00 – najciekawsze eksperymenty

18.00-19.30 – wieczór dla starszych piknikowiczów

Dokładny harmonogram spotkań z ekspertami i warsztatów online dostępny tutaj.

W dniach 10-15 maja na stronie pikniknaukowy.pl dostępne będą wirtualne namioty 110 instytucji, które przygotowały ponad 300 filmów! Wszystkie podzielone zostały na 7  bloków tematycznych: Strefa Przyszłości, Strefa Zdrowia, Strefa Kultowych Eksperymentów, Strefa Rodzinna, Strefa „Zrób to sam”, Strefa Cywilizacji oraz Strefa Gości Zagranicznych.

Udział w Pikniku Naukowym ONLINE potwierdziło wiele instytucji i organizacji ze świata nauki i kultury, m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Nauki i Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Akademia Nauk, Fundacja Marsz dla Nauki, Stowarzyszenie Robisz.to, Smart Kids Planet, NASK – Państwowy Instytut Badawczy, Ambasada Francji w Polsce, Narodowe Centrum Badań Jądrowych czy Muzeum Warszawy.

Mat. promocyjne

Czytaj także

Polskie Radio zaprasza na wiosenne audycje!

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:50
Transmisje koncertów muzyki popularnej i poważnej, premiery piosenek i płyt polskich oraz zagranicznych wykonawców, głosy znanych i lubianych aktorów w radiowych powieściach oraz audycje kulturalne, popularnonaukowe, sportowe i publicystyczne - zachęcamy do zapoznania się z bogactwem wiosennej oferty programowej Polskiego Radia.  
rozwiń zwiń