Polskie Radio

Sto lat temu urodził się "ojciec chrzestny polskiego rock and rolla"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 09:00
Sprowadził nad Wisłę rock and roll, zorganizował mnóstwo koncertów i festiwali, wylansował całą plejadę gwiazd, a do tego napisał teksty przebojów m.in. Niemena i Nalepy. Równo sto lat temu, 20 lipca 1921 roku, w Łodzi na świat przyszedł Franciszek Walicki, niezwykle ważna postać polskiej sceny muzycznej XX wieku.
Franciszek Walicki w  Opolu w 1998 roku
Franciszek Walicki w Opolu w 1998 rokuFoto: PAP / Krzysztof Świderski

Gdyby Franciszek Walicki poprzestał na samym pisaniu tekstów piosenek, i tak należałoby mu się miejsce w encyklopediach polskiej muzyki rozrywkowej. To spod jego pióra wyszły przecież takie przeboje, jak "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", "Gdybyś kochał, hej", "Na drugim brzegu tęczy", "Niedziela będzie dla nas" czy "Poszłabym za tobą", wykonywane przez popularnych artystów, z Czesławem Niemenem i Tadeuszem Nalepą na czele. A to był jedynie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o zasługi Walickiego dla polskiej rozrywki.

Już w latach 50. brał udział w organizowaniu festiwali jazzowych, ale do historii przeszedł jako "ojciec chrzestny polskiego rock and rolla". Muzyka, która robiła furorę na Zachodzie, w PRL-u była oficjalnie zakazana przez władzę, dlatego Walicki wymyślił jej polską odmianę, którą nazwał bigbitem. Jedną z pierwszych gwiazd tego gatunku był zespół Czerwono-Czarni, którego Walicki był pomysłodawcą i menadżerem. Potem opiekował się jeszcze Niebiesko-Czarnymi, Breakoutem, SBB i wieloma innymi artystami z czołówki polskiej sceny muzycznej.

Czesław Niemen - "Czy mnie jeszcze pamiętasz?", źródło: YouTube / Polskie Nagrania

Organizował festiwale, wydawał płyty, otwierał kluby muzyczne (m.in. pionierski "Non Stop" w Sopocie), publikował książki i tysiące artykułów na temat polskiej muzyki. Jeszcze w 2012 roku, mając 92 lata, wydał autobiograficzną, bogato ilustrowaną opowieść "Epitafium na śmierć rock’n’rolla". Zmarł 3 października 2015 roku. Został pochowany na cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

 Jest to bezdyskusyjnie najważniejsza postać polskiej muzyki popularnej od drugiej połowy lat 50. do pierwszej połowy lat 70. – uważa Piotr Metz. Dziennikarz muzyczny Polskiego Radia z okazji setnej rocznicy urodzin Franciszka Walickiego przygotował cykl wykładów "Historia rock'n'rolla: bigbit Walickiego".

kc

Czytaj także

Lata przełomu i początki bigbitu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 12:32
W naszej opowieści dochodzimy do momentu przełomowego, czasów jazzu, blues suade shoes, twista i rock'n'rolla - to zwiastuny nowej muzyki, u nas określanej jako bigbit. Jego ojcem w Polsce byl Franciszek Walicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Franciszek Walicki umiał robić ówczesnej władzy wodę z mózgu"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 18:30
- Jest to bezdyskusyjnie najważniejsza postać polskiej muzyki popularnej od drugiej połowy lat 50. do pierwszej połowy lat 70. Przez te 20 lat zrobił dla naszej muzyki popularnej najwięcej - mówił w audycji Piotr Metz, dziennikarz muzyczny.
rozwiń zwiń