Polskie Radio

Zespół suchego oka - nowe metody diagnostyczne

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 08:57
Zespół suchego oka (ZSO) to choroba cywilizacyjna, która ma ogromny wpływ na funkcjonowanie wielu osób. W ostatnich latach zwiększyło się znacznie występowanie tej choroby, co ma także związek z powszechnością używania komputerów, laptopów i smartfonów.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/fizkes

1200_szczepionka_badania_shutterstock.png
Receptor AXL i procesy komórkowe. Ważne odkrycie polskich badaczy

Od wielu lat lekarze i naukowcy pracują nad nowymi metodami diagnostycznymi ZSO, które umożliwiłyby wykrycie choroby już na wczesnym jej etapie.

Dr Izabela Garaszczuk - autorka dwóch metod ilościowego i jakościowego pomiaru dynamiki łez oraz unikalnego w skali światowej protokołu diagnostycznego zespołu suchego oka - opowie o swoich badaniach w zakresie diagnostyki zespołu suchego oka, a także oceny filmu łzowego i bezpiecznego użytkowania soczewek kontaktowych. Prace młodej polskiej badaczki przyczyniają się do wcześniejszego wdrażania prewencji u osób na początkowym etapie ZSO i do monitorowania postępów terapii.


Ponadto w audycji: 

- Jak dostarczyć lek? Polskie innowacyjne nanotechnologie.

Sposób dostarczenia aktywnych cząsteczek oddziałujących leczniczo na ludzkie komórki ma ogromne znaczenie dla skuteczności stosowanej terapii i bezpieczeństwa pacjenta.

Grupa badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i SGGW pracuje nad syntezą i charakterystyką uwalniania nowych typów nanocząstek stosowanych właśnie w dostarczaniu leków. Gościem audycji będzie dr Michał Wójcik z Pracowni Syntezy Organicznych Nanomateriałów i Biomolekuł Wydziału Chemii UW.

***

Na "Eurekę" w czwartek (26.08) o godz. 19.30 zaprasza Krzysztof Michalski. 

ans 


Zobacz więcej na temat: medycyna

Czytaj także

Jak pandemia zmieniła onkologię? Eksperci opracowali specjalny raport

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 20:40
Zespół polskich ekspertów opracował specjalny raport pokazujący wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej. - Pandemia generalnie poturbowała system ochrony zdrowia wszędzie na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy naukowcy opracują lek na COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 13:28
Naukowcy i lekarze z trzech warszawskich placówek: Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad polskim lekiem na COVID-19. Może on okazać się przełomem w walce z obecną pandemią. Na jakim etapie przebiegają badania?
rozwiń zwiń