Polskie Radio

Trójka na Wystawie Światowej Expo 2020. Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze i Dzień Polski w relacji Sylwi Zadrożnej

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 07:30
Wystawa Światowa Expo 2020 Dubai to okazja dla krajów z całego świata, także dla Polski, do zaprezentowania swoich produktów, myśli technologicznej, kultury i tradycji. Dni 6 i 7 grudnia były dla naszego kraju szczególnie ważne. 6 grudnia odbyło się Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze, a następnego dnia celebrowaliśmy w Dubaju Dzień Polski. Relacje z obu wydarzeń na antenie Trójki zrelacjonowała nam dziennikarka ekonomiczna Trójki Sylwia Zadrożna.
Polski pawilon na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju
Polski pawilon na Wystawie Światowej Expo 2020 w DubajuFoto: shutterstock.com

We wtorek 7 grudnia oczy całego świata zgromadzonego na Wystawie Światowej, były zwrócone na Polskę. Uroczystości związane z celebracją Polskiego Dnia rozpoczęły się godzinach popołudniowych. Zgodnie z protokołem Expo, w części oficjalnej odbywającej się pod monumentalną kopułą Al Wasl z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych Polski i Zjednoczonych Emiratów Arabskich został odśpiewany uroczyście hymn Polski, a na maszt wciągnięta została polska flaga. Dzień Polski przypadł w okresie świętowania tygodnia Złotego Jubileuszu, czyli 50. rocznicy powstania Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Udział Polski w Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju zwieńczył wieczorny koncert muzyki polskiej.

Dzień wcześniej, 6 grudnia odbyło się Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze, które było największym wydarzeniem biznesowym organizowanym w ramach obecności Polski na Wystawie Światowej w Dubaju. Wzięli w nim udział przedsiębiorcy oraz przedstawiciele władz państwowych z Polski oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Polska zaprezentowała potencjał eksportowy rodzimych produktów i usług, a polscy przedsiębiorcy mieli okazję do nawiązania współpracy z partnerami gospodarczymi z krajów regionu. W wydarzeniu wzięło udział ponad 800 uczestników z Polski oraz krajów arabskich: ZEA, Arabii Saudyjskiej, Maroka, Egiptu, Kuwejtu, Libanu.


Posłuchaj
04:08 Trojka Pora na Trojke Expo w Dubaju 7 grudzień 2021 07_11_04.mp3 Polski pawilon na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Co warto zobaczyć? (Pora na Trójkę)

 

W ciągu 182 dni trwania Expo wystawę ma odwiedzić 18 milionów osób, od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez przedstawicieli biznesu, turystów i mieszkańców Dubaju. Po dwóch miesiącach trwania Wystawy polski pawilon odwiedziło ponad 335 tys. osób. Motywem przewodnim Wystawy Światowej jest hasło "Connecting minds, Creating the future – Łącząc umysły, tworzymy przyszłość".

Pawilon Polski ma powierzchnię ponad 2000 m kw. z drewnianą fasadą oraz rzeźbą kinetyczną, symbolizującą stado ptaków. W środku znajduje się artystyczna instalacja multimedialna "Polski Stół", składająca się ze 120 modułów z polskiego drewna i modułów specjalnych, wykonanych przez artystów, architektów i inżynierów.

Wystawy Światowe Expo. Jaką Polskę pokazujemy światu?/Poland At Expo

IAR/kr