Polskie Radio

Czas kobiet. Podsumowanie najważniejszych nagród muzycznych 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 13:21
Choć muzyka to nie zawody sportowe, w których przyznaje się laury, nagrody muzyczne zazwyczaj cieszą obdarowanych nimi artystów. Te najbardziej prestiżowe zdobywali w minionym roku m.in. Beyonce, Billie Eilish, Taylor Swift, BTS, Krzysztof Zalewski i Daria Zawiałow.
Daria Zawiałow miała swoje pięć minut na gali MTV European Music Awards 2021
Daria Zawiałow miała swoje pięć minut na gali MTV European Music Awards 2021Foto: mat. prasowe / Sony Music Polska / Piotr Porębski

Sfeminizowane muzyczne Oscary

Można wybrzydzać, że nagrody Grammy są do cna skomercjalizowane i nie odzwierciedlają faktycznych preferencji fanów muzyki. Mimo to mało który artysta wzgardziłby tym "muzycznym Oscarem" przyznawanym przez amerykańską Narodową Akademię Rejestracji Sztuki i Nauki, jak w tłumaczeniu brzmi pełna nazwa The Recording Academy.  

Statuetki wręczane są zazwyczaj na przełomie stycznia i lutego, ale w tym roku – ze względu na pandemię – ceremonia opóźniła się o ponad miesiąc i odbyła się ostatecznie 14 marca. Ten wieczór w Los Angeles Convention Center należał zdecydowanie do muzykujących pań, a z gali najbardziej obładowana wyszła Beyonce, która do swej imponującej kolekcji 24 miniaturowych gramofoników dorzuciła kolejne cztery, stając się tym samym najczęściej nagradzaną kobietą w ponad sześćdziesięcioletniej historii Grammy Awards.

W najważniejszych kategoriach triumfowały nieco młodsze koleżanki Beyonce, takie jak Taylor Swift (album roku), H.E.R. (piosenka roku), Megan Thee Stallion (najlepsza nowa artystka) czy Billie Eilish (nagranie roku i najlepsza piosenka do filmu). Statuetki trafiły też w ręce Duy Lipy, Brittany Howard,  Fiony Apple, Lady Gagi i Ariany Grande. Mizerną pulę nagród przewidzianych w tym roku dla panów podzielili między siebie tacy artyści, jak Harry Styles, John Legend czy zespół The Strokes.

Beyonce i Megan Thee Stallion cieszą się z nagród Grammy, źródło: YouTube / Recording Academy / GRAMMYs

Brit Awards ostatni raz z podziałem na płcie

Podobnie wyglądała sytuacja dwa miesiące później po drugiej stronie oceanu. Ceremonia wręczenia Brit Awards, czyli najważniejszych nagród brytyjskiej branży muzycznej, również mocno opóźniona przez COVID-19, odbyła się 11 maja w Londynie. Podczas uroczystości w geście triumfu dwukrotnie ręce wznosiła Dua Lipa uznana za najlepszą artystkę solową i autorkę najlepszego albumu roku, natomiast z miana "globalnej ikony" mogła się cieszyć jej koleżanka zza wielkiej wody Taylor Swift.

Żeńską reprezentację laureatek Brit Awards 2021 uzupełniły Billie Eilish, Arlo Parks, Griff oraz zespoły Little Mix i Haim. Panowie musieli zadowolić się nagrodami prawie wyłącznie w kategoriach, w których w żaden sposób nie dało się przegrać z kobiecą konkurencją: "męski artysta solowy" (J Hus) i "międzynarodowy męski artysta" (The Weeknd). Wyjątkiem był Harry Styles, który zgarnął statuetkę za najlepszy brytyjski singiel "Watermelon Sugar".

Jeśli trend się utrzyma, w przyszłym roku klęska męskiej części muzycznej populacji może być jeszcze dotkliwsza, organizatorzy Brit Awards zlikwidowali bowiem podział na płeć i odtąd artyści będą rywalizować w kategoriach typu "open". Co z tego wyniknie, przekonamy się już 8 lutego, o ile pandemia nie spowoduje kolejnego opóźnienia przy wręczaniu statuetek.  

Fryderyk sprawiedliwy

Niczego likwidować nie muszą włodarze Fryderyków – najbardziej prestiżowe nagrody na polskiej scenie muzycznej nie przewidują bowiem dzielenia artystów na oddzielne kategorie płciowe. W tym roku tzw. parytety same ułożyły się w miarę sprawiedliwie, w związku z czym ze statuetek mogli się cieszyć zarówno panowie, tacy jak Krzysztof Zalewski, Robert Cichy, Taco Hemingway czy Mata, jak i panie (m.in. Sanah, Hania Rani i Edyta Bartosiewicz). Podczas sierpniowej gali w Szczecinie Złotym Fryderykiem uhonorowano też pośmiertnie Krzysztofa Krawczyka.

Statuetki z kolorowym obrazem w tle

Choć czasy, kiedy telewizja MTV dyktowała muzyczne gusty milionów fanów dawno już minęły, stacja wciąż przyznaje swoje doroczne nagrody w tej dziedzinie. Tym razem rozdała je we wrześniu w Nowym Jorku m.in. takim artystom jak raper Lil Nas X, gwiazdor popu Justin Bieber, koreański fenomen na skalę światową, czyli boysband BTS oraz rockowa supergrupa Foo Fighters.

Dwa miesiące później w Budapeszcie swoją ceremonię zorganizowała europejska odnoga MTV. Tutaj również naręcze statuetek zgarnął zespół BTS, doceniono też Eda Sheerana i niedawnych zwycięzców konkursu Eurowizji, włoską grupę Maneskin. Nie obyło się bez polskiego akcentu – za najlepszego wykonawcę znad Wisły uznana została Daria Zawiałow.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Daria Zawiałow (@zavialovd)

kc

Czytaj także

American Music Awards – triumf koreańskiej myśli muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 13:48
Koreański boysband BTS oraz amerykańska wokalistka Doja Cat – to najwięksi wygrani ceremonii wręczenia nagród American Music Awards 2021, która odbyła się minionej nocy w Los Angeles.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczne przeboje AD 2021. Który zostanie z nami na dłużej?

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 09:00
"Last Christmas", "Merry Christmas Everyone", "All I Want for Christmas Is You" – od lat te same hity okupują anteny stacji radiowych, gdy zbliża się Boże Narodzenie. Czy któraś z piosenek nagranych w 2021 roku dołączy do elitarnego grona świątecznych evergreenów?
rozwiń zwiń