Polskie Radio

Fenomen seriali telewizyjnych

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 08:18
W rocznicę emisji 2000 odcinka serialu "Klan" zastanowimy się nad fenomenem telewizyjnych i radiowych "tasiemców". Czy nowe platformy im zagrażają? Jak się mają po dekadach emisji radiowe słuchowiska "Matysiakowie" i "W Jezioranach"?
Skąd bierze się fenomen seriali i radiowych powieści?
Skąd bierze się fenomen seriali i radiowych powieści?Foto: www.pixabay.com

"Klan" - serial telewizyjny, który po raz pierwszy wyemitowano na antenie TVP1 22 września 1997 roku. Stworzony przez producenta i scenarzystę Wojciecha Niżyńskiego. "Klan" to najdłuższy, pod względem lat nieprzerwanej emisji i liczby odcinków, serial produkcji polskiej. Opowiada o losach trzypokoleniowej rodziny Lubiczów. Na początku roku 2016 pojawiły się w mediach informacje o możliwym bliskim zakończeniu produkcji, 16 marca 2020 Telewizja Polska podjęła decyzję o zawieszeniu realizacji serialu na czas nieokreślony z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce, na antenę premierowe odcinki wróciły we wrześniu 2020. Motywem muzycznym serialu "Klan" od początku jego emisji jest piosenka „Życie jest nowelą” napisana przez Krzesimira Dębskiego do słów Jacka Cygana.

"Matysiakowie" - powieść radiowa, której pierwszy odcinek wyemitowano na antenie Programu 2 Polskiego Radia 15 grudnia 1956 r. o godz. 20.35. Twórcami byli radiowcy i dramaturdzy: Jerzy Janicki, Stanisław Stampf’l, Władysław Żesławski i Stanisław Ziembicki. Dziś autorami scenariusza i dialogów są Dżennet Połtorzycka-Stampf’l, Janusz Adam Dziewiątkowski, Hanna Bielawska-Adamik i Adam Bauman. Pierwszym reżyserem „Matysiaków” był Zdzisław Nardelli, potem Stanisława Grotowska, a od 2009 roku – Waldemar Modestowicz. W powieści wystąpiło (stale i gościnnie) blisko 400 znakomitych polskich aktorów dramatycznych i estradowych, m.in.: Tadeusz Janczar, Stefan Friedmann, Danuta Szaflarska, Janina Seredyńska, Tadeusz Fijewski, Wanda Łuczycka, Tadeusz Łomnicki, Stanisław Jaworski, Jerzy Michotek, Ryszard Barycz.

"W Jezioranach" - słuchowisko radiowe nadawane cyklicznie od 1960 roku przez Program 1 Polskiego Radia emitowane raz w tygodniu, przygotowywane przez Teatr Polskiego Radia. Opowiada historię wielopokoleniowej rodziny Jabłońskich zamieszkałej w fikcyjnej wsi Jeziorany niedaleko Puław, a także ich otoczenia społecznego: rolników, wiejskich lekarzy, nauczycieli i strażaków. Pomyślane jako wiejski odpowiednik skierowanych do miejskiego odbiorcy "Matysiaków", słuchowisko zarówno opisuje, jak i kształtuje życie mieszkańców polskich wsi. Na przestrzeni lat głosów postaciom użyczyli m.in. Zygmunt Kęstowicz, Kazimierz Opaliński, Janusz Paluszkiewicz, Artur Barciś, Teresa Lipowska, Franciszek Pieczka, Danuta Stenka, Henryk Talar i Grzegorz Wons. 

W audycji również:

- konkursy "Od małego dla dużego" i "A to kto to?",

- kolejny odcinek powieści Henryka Sienkiewicza pt. "Rodzina Połanieckich",

- Poradnik Językowy Małgorzaty Tułowieckiej.

Zobacz też:

***

Do wysłuchania audycji "Cztery pory roku", w środę (5.01) o godz. 9.00 - 12.00, zaprasza Sława Bieńczycka.

mg

Czytaj także

Alternatywy 4. Polska zamknięta w jednym bloku

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 05:50
Obecnie na warszawskim Ursynowie znajduje się ulica Alternatywy. – Z punktu widzenia autorów to już nie jest sukces, tylko coś większego, bo mieć ulicę swojego dzieła, to duża sprawa – mówił Maciej Rybiński, scenarzysta serialu, w reportażu Polskiego Radia. – Chociaż wolałbym, żeby to była ulica Barei. Myślę, że Staszkowi to się należy.
rozwiń zwiń