Polskie Radio

Nie żyje Ronnie Spector. Była wokalistka The Ronettes miała 78 lat

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 10:23
Razem z koleżankami z zespołu wyśpiewała ponadczasowy przebój "Be My Baby", a Keith Richards nazwał ją "złą dziewczyną rock and rolla". Ronnie Spector zmarła na raka 12 stycznia.
Ronnie Spector (1943-2022)
Ronnie Spector (1943-2022)Foto: Photoshot/REPORTER

Naprawdę nazywała się Veronica Bennett, a nazwisko, którego używała przez minione pół wieku, odziedziczyła po legendarnym producencie Philu Spectorze. To właśnie on był odpowiedzialny za brzmienie piosenek żeńskiego tria The Ronettes, w którym Ronnie występowała w latach 60. Nieśmiertelność zapewnił grupie przede wszystkim nagrany w 1963 roku mega hit "Be My Baby", ale na listach przebojów dobrze radziły sobie też inne piosenki grupy, takie jak "Baby I Love You" czy "Walking in the Rain".

Zła dziewczyna rock and rolla

Małżeństwo Ronnie z porywczym i nieobliczalnym Philem Spectorem przetrwało tylko cztery lata – wokalistka uciekła z ich wspólnej posiadłości z pomocą matki, nie zabierając z sobą żadnych rzeczy. Twierdziła później, że mąż ją więził i wielokrotnie groził jej śmiercią, mierząc do niej z pistoletu. Para rozwiodła się w 1974 roku.  

Z początkiem lat 70. Ronnie rozpoczęła karierę solową, w której jednak nie poszło jej już tak dobrze, jak z The Ronettes. Mimo to miała wielu oddanych fanów, w tym Bruce'a Springsteena i jego kolegę z The E Street Band, Stevena Van Zandta, który był producentem jej płyt. W 2007 roku wokalistka, razem z pozostałymi członkiniami The Ronettes, została włączona do Rock and Roll Hall of Fame. Okolicznościową mowę wygłosił wtedy gitarzysta The Rolling Stones, Keith Richards, który nazwał Ronnie "złą dziewczyną rock and rolla".

Anioł opuścił świat

W rzeczywistości była ona chyba jednak uroczą kobietą, o czym świadczy wzruszający wpis, jakim pożegnali ją bliscy za pośrednictwem mediów społecznościowych: "Nasz ukochany ziemski anioł Ronnie opuścił dziś w spokoju ten świat po krótkiej walce z nowotworem, w otoczeniu rodziny i w ramionach męża Jonathana. Ronnie przeżyła swe życie z błyskiem w oku, z ikrą, z osobliwym poczuciem humoru i z uśmiechem na twarzy. Była przepełniona miłością i wdzięcznością. Jej radosny głos, żartobliwa natura i magiczna prezencja pozostaną w pamięci wszystkich, którzy ją znali, słuchali lub widywali".

źródło: YouTube / The Ronettes

kc

Czytaj także

Zmarł założyciel zespołu TSA Andrzej Nowak. Miał 62 lata

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 19:50
Zmarł Andrzej Nowak, gitarzysta i kompozytor, założyciel zespołu TSA. Miał 62 lata. Informacja o jego śmierci pojawiła się na jego profilu w mediach społecznościowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje wokalista grupy Budgie. Burke Shelley miał 71 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 12:07
Był twórcą takich przebojów, jak "Parents" czy "Breadfan", przez kilka dekad stał na czele wpływowej i bardzo popularnej w Polsce formacji Budgie. Nie podążał za modą i miał bardzo nietypowy światopogląd, jak na herosa heavy metalu. Burke Shelley zmarł wczoraj w szpitalu w Cardiff.
rozwiń zwiń