Polskie Radio

Muzyk zespołu Kozak System wstąpił do armii. Walczy w obronie Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 13:04
Iwan Łenio, wokalista i akordeonista popularnej w Polsce ukraińskiej grupy Kozak System, walczy z bronią w ręku z rosyjskimi najeźdźcami Kijowa. Muzyk umieścił w mediach społecznościowych poruszający post, w którym pisze: "Pomóżcie nam pokonać Imperium Zła!".
Iwan Łenio podczas koncertu Kozak System na Life Festival Oświęcim 2013
Iwan Łenio podczas koncertu Kozak System na Life Festival Oświęcim 2013Foto: PAP / Jacek Bednarczyk

Grupa Kozak System powstała w 2012 roku w wyniku rozłamu, do jakiego doszło w formacji Haydamaky. Łączący punkową energię z etniczną nutą zespół wielokrotnie występował w Polsce i ma tu nie tylko grono oddanych fanów, ale też przyjaciół w branży muzycznej. Podczas rewolucji na Majdanie nagrał wspólnie z Enejem i Maleo Reggae Rockers piosenkę "Brat za brata".

Teraz jednak głowy członków Kozak System zaprzątają zupełnie inne sprawy niż muzyka. Grający na akordeonie wokalista zespołu Iwan Łenio właśnie dołączył do mieszkańców Kijowa odpierających zbrojnie rosyjską agresję na stolicę Ukrainy. "Posłuchaj, jestem muzykiem i dziś trzymam broń. Czy ktoś mógłby w to uwierzyć kilka dni temu?" – napisał Iwan na Facebooku w poście skierowanym do polskich fanów i przyjaciół.

W dalszej części wpisu muzyk prosi o udostępnianie jego wiadomości i dziękuję za pomoc, jakiej jego kraj dostąpił ze strony Polaków. "Moi rodacy stali się wojownikami z największym złem na świecie – z Imperium Moskiewskim. Moskal nienawidzi wszystkiego, co ludzkie i cywilizowane. Rosja nienawidzi też Waszego kraju, znacie to z własnej historii. Pomóżcie nam pokonać to Imperium Zła" – apeluje Łenio.

Na profilu wokalisty Kozak System regularnie, co kilka godzin, pojawiają się aktualne informacje z oblężonego Kijowa. Dziś o szóstej rano Iwan napisał: "Pada śnieg. W mojej okolicy jest cicho. Dzień dobry, Ukraino".

kc

Czytaj także

"Muzyka dla pokoju" wybrzmiała w Trójce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 15:10
Agresja Putina na Ukrainę skłania do różnych refleksji – także do zastanowienia się, czym jest pokój. Co tracimy, gdy świat ogarnia wojna? Pokolenia, które nie znały podobnych sytuacji, nie zaznały zagrożenia, powinny wsłuchać się w głosy tych bardziej doświadczonych. To rządy prowadzą wojny, a miliony niewinnych cierpią za ich decyzje. Zapraszamy do wysłuchania specjalnej audycji "Muzyka dla pokoju". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rockowy bojkot Rosji. Green Day, Pearl Jam i inni przeciwko wojnie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 11:54
Zespoły Green Day i Imagine Dragons są wśród artystów, którzy odwołali nadchodzące koncerty w Rosji w proteście przeciwko inwazji na Ukrainę. Wsparcia napadniętemu narodowi udzieliło wielu rockmanów, m.in. Brian May, Paul Stanley i grupa Pearl Jam.
rozwiń zwiń