Polskie Radio

Sting śpiewa "Russians" w hołdzie "dla dzielnych Ukraińców"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2022 10:37
Sting wykonał na nowo swój antywojenny utwór "Russians" z lat 80. Dołączył do niego słowa otuchy "dla dzielnych Ukraińców walczących przeciwko brutalnej tyranii" i zachęcił fanów do wspierania ośrodka dla uchodźców w Chełmie.
Sting poczuł, że piosenka Russians znów jest aktualna
Sting poczuł, że piosenka "Russians" znów jest aktualnaFoto: Rex Features/East News

Piosenka "Russians" pochodzi z wydanej w 1985 roku debiutanckiej solowej płyty Stinga "The Dream of the Blue Turtles". Były lider grupy The Police wyraził w jej tekście lęki milionów mieszkańców zachodniego świata, obawiających się wywołania globalnej wojny atomowej przez nieobliczalnych sowieckich przywódców. Promyk nadziei artysta dostrzegał w tym, że przecież "Rosjanie też kochają swoje dzieci".

Kompozycję "Russians" Sting oparł na motywie muzycznym autorstwa Sergieja Prokofiewa, pochodzącym z radzieckiego filmu z 1934 roku. W oryginale "Porucznik Kiże", w polskiej wersji nosił on tytuł "Car Szaleniec"…

Apel o człowieczeństwo

Powiązany ściśle z czasami zimnej wojny utwór "Russians", w którym padają nazwiska Nikity Chruszczowa i Ronalda Reagana, nie należał do żelaznego repertuaru koncertowego Stinga. Sam artysta przyznał, że w ostatnich latach wykonywał go niezmiernie rzadko i nie sądził, że jeszcze kiedyś będzie znów aktualny. "Ale w świetle krwawej i żałośnie błędnej decyzji jednego człowieka, aby najechać pokojowego, niezagrażającego mu sąsiada, ta piosenka raz jeszcze może posłużyć jako apel o człowieczeństwo" – powiedział muzyk w mediach społecznościowych.

Sting umieścił na swym profilu nagranie wideo, w którym śpiewa "Russians", akompaniując sobie na gitarze akustycznej. Towarzyszy mu wiolonczelista Ramir Belgardt. Nową wersję piosenki artysta zadedykował "odważnym Ukraińcom walczącym z tą brutalną tyranią, a także wielu Rosjanom, którzy protestują przeciwko tej zniewadze, ryzykując więzieniem".

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez STING (@theofficialsting)

Muzyk umieścił pod nagraniem dane kontaktowe do działającej w Chełmie polskiej placówki, która pomaga uchodźcom wojennym z Ukrainy. Zachęcił do wysyłania tam lekarstw, ubrań, jedzenia i wszelkiej pomocy humanitarnej.

kc

 

Czytaj także

Rockowy bojkot Rosji. Green Day, Pearl Jam i inni przeciwko wojnie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 11:54
Zespoły Green Day i Imagine Dragons są wśród artystów, którzy odwołali nadchodzące koncerty w Rosji w proteście przeciwko inwazji na Ukrainę. Wsparcia napadniętemu narodowi udzieliło wielu rockmanów, m.in. Brian May, Paul Stanley i grupa Pearl Jam.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy muzycy pomagają. Alternatywna składanka dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2022 13:12
"Polskie piosenki dla Ukrainy" – to tytuł kompilacji utworów nagranych przez polskich muzyków sceny niezależnej, takich jak Hańba!, The Shipyards, Chłopcy Kontra Basia, Olaf Deriglasoff czy OBRASQi. Dochód ze składanki ma pójść na pomoc dla naszych wschodnich sąsiadów.
rozwiń zwiń