Polskie Radio

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Pozwól, że ci opowiem" z pierwszą nagrodą na festiwalu w Canterbury

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 15:40
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Pozwól, że ci opowiem" Marty Rebzdy zdobyło pierwszą nagrodę na tegorocznym festiwalu UK International Audio Drama Festiwal w Canterbury. Autorka opowiada w nim o kolejnych etapach choroby Alzheimera swojej mamy.
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia Pozwól, że ci opowiem Marty Rebzdy zdobyło pierwszą nagrodę na tegorocznym festiwalu w Canterbury
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Pozwól, że ci opowiem” Marty Rebzdy zdobyło pierwszą nagrodę na tegorocznym festiwalu w CanterburyFoto: Facebook/Marta Rebzda

Słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Pozwól, że ci opowiem" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza zdobyło pierwszą nagrodę na tegorocznym festiwalu UK International Audio Drama Festiwal w Canterbury. Autorka opowiada w nim o kolejnych etapach choroby Alzheimera swojej mamy. 

Marta Rebzda podkreśla, że międzynarodowe jury doceniło historię i sposób jej opowiedzenia. - Historia jest o opowiadaniu; o tym, że to, co może nas uratować, to, co może nas ocalić; co działała na nas terapeutycznie, to jest właśnie opowieść. Jeśli zachowany tę opowieść mimo wszystko, mimo tego, że ktoś, a w tym przypadku to jest historia mojej mamy, która tę swoją opowieść na skutek choroby traci, to, co zrobiłam, to co napisałam, tę jej opowieść przywraca - podkreśla Marta Rebzda.

To ciężka praca wielu osób 

Laureatka przyznaje, że jurorzy docenili pracę wszystkich twórców słuchowiska: reżysera Waldemara Modestowicza i aktorów, w tym odtwórczyń głównych ról Jadwigę Jankowską-Cieślak i Ewę Konstancję Bułhak. - To, co było dla mnie najważniejsze, to łzy w oczach słuchających. To było dla mnie bardzo wzruszające - powiedziała IAR laureatka. Inne słuchowisko Marty Rebzdy, "Ktoś na panią czeka", zostało nominowane do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii radio.

Marta Rebzda jest autorką słuchowisk i reportaży radiowych. Za swoje prace otrzymała wiele nagród, między innymi, na Festiwalach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". W listopadzie ubiegłego roku jej słuchowisko "Dobro wraca podwójnie" zostało wyróżnione w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na najlepszą Audycję Historyczną Roku. Słuchowiska Marty Rebzdy reprezentowały też polską radiofonię na festiwalach Prix Italia i Prix Europa.

Posłuchaj
00:32 11654434_3.mp3 Międzynarodowe jury doceniło historię i sposób jej opowiedzenia - mówi Marta Rebzda (IAR) 

Czytaj także:

ASP

Czytaj także

Marta Rebzda "Kto się nie schowa, ten kryje"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 11:11
24 marca o godzinie 19:00 zaprosiliśmy Państwa do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marty Rebzdy "Kto się nie schowa, ten kryje" reżyserii Waldemara Modestowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakończył się XX Festiwal "Dwa Teatry" 2021. Szymon Kuśmider z Grand Prix za słuchowisko "Wyszedł z domu"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 14:49
W Zamościu zakończyło się wielkie święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej – XX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Prezentowano słuchowiska konkursowe rozgłośni ogólnopolskich i regionalnych. Zwieńczeniem była uroczysta gala, podczas której poznaliśmy autorów zwycięskiego spektaklu. Relacje z tegorocznego festiwalu pojawiły się w Trójkowych audycjach takich jak m.in. "Trójka przed południem", "Trzy gramy Redbada" czy "Zagadkowa niedziela".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Matysiakowie

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 08:00
Zapraszamy Państwa na spotkanie z radiową rodziną Matysiaków.
rozwiń zwiń