Polskie Radio

"Mamy siebie" - Adam Sztaba i artyści solidarni z Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 08:00
To była wyjątkowa, gorąca premiera wyjątkowego utworu. "Mamy siebie" to najnowsza kompozycja Adama Sztaby, która jest niezwykłym gestem solidarności polskich artystów z narodem ukraińskim. Kompozytor, pianista, aranżer i dyrygent opowiedział o niej w Dwójce - transmisja wideo odbyła się 20 kwietnia, o godz. 16.10.
Adam Sztaba
Adam SztabaFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Utwór "Mamy siebie" po raz pierwszy zabrzmi na antenie Dwójki. Powstał we współpracy z Orkiestrą Polskiego Radia, Chórem Polskiego Radia, sekcją rytmiczną Orkiestry Adama Sztaby oraz czołowymi reżyserami dźwięku i kilkudziesięcioma wokalistami. O pracy nad kompozycją "Mamy siebie" Adam Sztaba - kompozytor, pianista, aranżer, dyrygent i producent muzyczny - opowie osobiście.


"Mamy siebie". Premiera 20.04.2022 "Mamy siebie". Premiera 20.04.2022

 „Ten chór nie miał prawa się zdarzyć” - tak Adam Sztaba już wcześniej opisał dzień, w którym w jednym miejscu i czasie spotkali się najwybitniejsi i uznani wokaliści, by wspólnie nagrać piosenkę „Mamy siebie”. Kompozytor wraz ze swoją żoną spontanicznie zorganizowali jego produkcję i do współpracy zaprosili również Orkiestrę Polskiego Radia w Warszawie, Chór Polskiego Radia, sekcję rytmiczną Orkiestry Adama Sztaby oraz czołowych reżyserów dźwięku. Artyści wykonali piosenkę w języku polskim i ukraińskim.

Sam utwór, jak podkreśla Sztaba, „zrodził się w innej rzeczywistości. Był prezentem urodzinowym dla żony, Agnieszki, kiedy nikt nie wyobrażał sobie świata, jakim stał się po 24 lutego 2022 roku. Agnieszka podsunęła mi myśl, by stworzyć nową wersję tego utworu i w ramach wsparcia dla narodu ukraińskiego, nagrać go z wieloma artystami. Tekst autorstwa Carmell okazał się na tyle uniwersalny, że wymagał niewielkich zmian, a ja rozpocząłem pisanie aranżacji na pełny skład symfoniczny wsparty sekcją rytmiczną".

Kompozytor zwraca uwagę, że dzięki Polskiemu Radiu, a szczególnie Programowi 2 (z którym jako autor jest związany) do nagrania udało się zaprosić Orkiestrę i Chór Polskiego Radia oraz wybitnego reżysera dźwięku, Leszka Kamińskiego.

"Na moje zaproszenie zareagowali też muzycy mojej orkiestry oraz ponad sześćdziesięciu czołowych wokalistów. Będąc na co dzień uznanymi solistami, stanęli oni ramię w ramię i zaśpiewali w jednym chórze, który w tak niecodziennym składzie zaistniał tylko na tę krótką chwilę. Wszyscy, niezależnie od muzycznych światów z jakich pochodzimy, zjednoczyliśmy się, by nas lepiej usłyszano, by okazać jedność z Ukraińcami i dodać im otuchy w ogromie niesprawiedliwości i cierpienia, którego zaznali. I choć muzyką świata nie zmienimy, to mocno wierzę, że dzielenie się najlepszą częścią siebie, przekuje się w dobro” - podkreśla Adam Sztaba.

W nagraniu wzięli udział miedzy innymi: Ania Jopek, Kayah, Kasia Moś, Natalia Kukulska, Bovska, Igor Herbut, Kuba Badach i Piotr Cugowski.

Cały dochód ze sprzedaży cyfrowej utworu „Mamy Siebie” będzie przeznaczony na Caritas Polska.

Naszym gościem w środę będzie również śpiewaczka operowa, sopranistka Joanna Freszel, która opowie o swojej najnowszej płycie "Akwarelle". Album stworzyła we współpracy z pianistą Bartłomiejem Kominkiem. Znalazły się na nim pieśni Ludomira Różyckiego oraz - pierwszy raz w historii - komplet pieśni Grażyny Bacewicz.

Album "Akwarelle" otwiera utwór zatytułowany "Akwarela" - to on stał się inspiracją dla płyty duetu Freszel & Kominek. Jak czytamy w opisie wydawnictwa, przewrotny tytuł tłumaczy tyle, że pieśni Ludomira Różyckiego oraz Grażyny Bacewicz są "malowane dźwiękiem", "malowane poetycznie", bo to język nadaje pieśniom niepowtarzalny charakter, ich unikatową aurę.

O szczegółach tej płyty w audycji "Wybieram Dwójkę" opowie sopranistka Joanna Freszel.

Ponadto w audycji:

  • o II Łódzkim Forum z okazji Światowego Dnia Głosu, które odbędzie się 21 kwietnia, porozmawiamy z prof. Dawidem Berem z Katedry Edukacji Akademii Muzycznej w Łodzi,
  • Mirosław Wlekły opowie o swojej najnowszej książce "Jadą Haliki przez Ameryki",
  • zajrzymy na wystawę "Ruiny i odbudowa w obiektywie Macieja Kilarskiego" w Muzeum Zamkowym w Malborku,
  • opowiemy o spektaklu "Camille" w reżyserii Kamili Klamut.

***

Na audycję "Wybieram Dwójkę" w środę (20.04) w godz. 16.00-18.00 zaprasza Jakub Kukla.

Czytaj także

Joanna Freszel: trema pomaga i uprzytamnia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 17:30
- Trema powoduje, że w elastyczny sposób potrafimy zareagować na rzeczy, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni. Jest mobilizująca a przy okazji daje niesamowitą adrenalinę - opowiadała Joanna Freszel, sopranistka, która w najbliższą sobotę wystąpi w Domówce z Dwójką.
rozwiń zwiń