Freszel i Łuc. Muzyczna podróż od Mozarta do Duchnowskiego. Oglądaj WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 19:30
– Zaprezentujemy interpretacje utworów kompozytorów z różnych epok, od XVII do XXI wieku – zapowiadała sopranistka Joanna Freszel, która w "Domówce z Dwójką" (13.03) wystąpiła wraz z akordeonistą Rafałem Łucem.
Joanna Freszel i Rafał Łuc
Joanna Freszel i Rafał ŁucFoto: Kinga Karpati, Bartosz Maz​

joanna freszel 1200.JPG
Joanna Freszel: uwielbiam ciszę między utworami

Joanna Freszel jest absolwentką Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (2013) oraz Wydziału Wokalnego tej uczelni w klasie prof. Jadwigi Rappé (2012). W 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych. Występowała m.in. jako Musetta w "Cyganerii" Pucciniego, Vénus i Phrygienne w "Dardanusie" Rameau, Fiordiligi w "Cosi fan tutte" Mozarta, Małgorzata w "Fauście" Gounoda, Maszyna w "Niciach" Wołka czy Rozyna w "Cyruliku sewilskim" Rossiniego.

Zobacz wszystkie koncerty z cyku "Domówka z Dwójką" >>>

Zdobyła m.in. II Nagrodę w Konkursie im. H. Halskiej (2009), III Nagrodę i Nagrodę Specjalną w Konkursie im. K. Szymanowskiego (2009), I Nagrodę i trzy Nagrody Specjalne w II Konkursie im. J. E. J. Reszków (2011), Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie Belvedere im. H. Gabor (2011) oraz I Nagrodę (Giuseppe Sinopoli Award) wraz ze Specjalną Nagrodą Opery we Frankfurcie na J:opera Voice Competition ISA ’12. Jest zdobywczynią Paszportu Polityki (2017) i Koryfeusza w kategorii Wydarzenie Roku za udział w "Drachu" Aleksandra Nowaka (2020).
Występowała na wielu festiwalach w Polsce i za granicą, współpracuje z Estońską Operą Narodową, Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz Teatrem Wielkim w Poznaniu. Była zapraszana przez orkiestry i filharmonie w całej Polsce. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, choć z powodzeniem sięga do dzieł wszystkich epok.

Freszel i Łuc - jak doktor z doktorem

Joanna_Freszel_fot._Anna_Konieczna-Purchala_1200.jpg
Joanna Freszel: trema pomaga i uprzytamnia

Z kolei Rafał Łuc to absolwent Royal Academy of Music w Londynie (w klasie prof. Owena Murraya), Musikene Centro Superior de Musica del Pais Vasco w San Sebastian (w klasie Iñakiego Alberdiego) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego (w klasie akordeonu dra hab. Zbigniewa Łuca), w której obecnie pracuje na stanowisku asystenta. W 2018 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych.

Podczas studiów w Wielkiej Brytanii artysta grał w najważniejszych salach koncertowych w Londynie, Manchesterze, Bristolu czy Birmingham. Występował również w Stanach Zjednoczonych. W 2011 roku z koreańską wiolonczelistką Hau-Eun Kim nagrał płytę z dziełami Bacha i Piazzolli. Ze szkockim altowiolistą Ianem Andersonem tworzy Duo van Vliet, jest także współzałożycielem i członkiem grupy Kompopolex, która specjalizuje się w wykonywaniu muzyki najnowszej. Współpracuje także z innymi zespołami, dyrygentami (jako solista i muzyk orkiestrowy) oraz kompozytorami nad nowym repertuarem akordeonowym.

Czytaj także:

W 2015 roku nakładem wytwórni DUX ukazała się jego debiutancka płyta "acc++ca" z utworami na akordeon i elektronikę. Dwa lata później nakładem Orchid Classics ukazała się płyta Duo van Vliet "Lachrymae ReVisited". Na początku roku 2020 wydawnictwo Requiem Records opublikowało dwie kolejne współautorskie płyty: "cROSSFAdE" (monograficzny album z kameralnymi utworami Cezarego Duchnowskiego) oraz "Dualabilis" (akordeonowa muzyka polska nagrana wspólnie z Maciejem Frąckiewiczem).

Jak repertuar przygotowali na spotkanie ze słuchaczami Programu 2 Polskiego Radia? – Będzie Purcell, Mozart, Żeleński, Duchnowski, a także Maja Ratkje i Frode Haltli – mówią artyści.

Do wysłuchania i obejrzenia "Domówki z Dwójką" zapraszaliśmy w sobotę, 13 marca, o godz. 19.00na antenie PR2, stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Dwójki i kanale YouTube Polskiego Radia.

Czytaj także

Pławner i Sałajczyk. Muzyka amerykańska na skrzypce i fortepian. Oglądaj WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 19:35
"Domówka z Dwójką" (27.02) upłynęła pod znakiem twórczości kompozytorów amerykańskich. Skrzypek Piotr Pławner i pianista Piotr Sałajczyk wykonali utwory George’a Gershwina, Philipa Glassa, ale także Charlesa Ivesa i Williama Krolla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bester Quartet. Ukłon w stronę tradycji tanga [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 20:00
- Zabierzemy Państwa w muzyczną podróż do Argentyny, prezentując utwory Astora Piazzolli i Carlosa Gardela - mówił Jarosław Bester, który wraz z grupą Bester Quartet wystąpił 6 marca br. w "Domówce z Dwójką".
rozwiń zwiń