Polskie Radio

Air Show Radom. Pokazy lotnicze z ponad 20-letnią tradycją

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2023 12:48
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom to jedno z najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce i na świecie. Na imprezie, która liczy sobie ponad 20 lat, można podziwiać najnowocześniejszy sprzęt lotniczy będący na wyposażeniu wojska oraz powietrzne akrobacje mistrzów lotnictwa. Hasło tegorocznej odsłony pokazów brzmi: "Niezwyciężeni w przestworzach".
Pokaz zespołu akrobacyjnego Włoskich Sił Powietrznych Frecce Tricolori podczas Air Show Radom w 2015 roku
Pokaz zespołu akrobacyjnego Włoskich Sił Powietrznych Frecce Tricolori podczas Air Show Radom w 2015 rokuFoto: PAP/Michał Walczak

Air Show Radom 2023. "Niezwyciężeni w przestworzach"

Po pięcioletniej przerwie pokazy lotnicze powrócą do Radomia. Patronatem honorowym wydarzenie objął prezydent RP Andrzej Duda. Pokazy potrwają dwa dni - 26 i 27 sierpnia. Oprócz polskich samolotów podczas imprezy widzowie zobaczą także maszyny wykorzystywane w wojskach sojuszniczych. W Radomiu pojawią się myśliwce F-16 z Sił Powietrznych Belgii, Dani i Grecji, jak również czeskie gripeny oraz fiński samolot F/A-18C. Nie zabraknie również samolotów transportowych: polskich herkulesów i maszyn CASA, a także spartanów z Litwy i ze Słowacji. Dodatkową atrakcją dla uczestników będzie inauguracja myśliwca FA-50 koreańskiej produkcji. Jeszcze w tym roku 12 takich maszyn trafi do polskich Sił Powietrznych. Program wydarzenia, poza występami na niebie, obejmuje wystawy statyczne, pokazy sprzętu wojskowego oraz stoisk akademii wojskowych i Wojsk Obrony Terytorialnej.

XVII edycja pokazów będzie przebiegać pod hasłem "Niezwyciężeni w przestworzach". Nawiązuje ono do przypadającej na ten rok 90. rocznicy przelotu przez Atlantyk kpt. Stanisława Skarżyńskiego. Polski lotnik pobił w ten sposób rekord świata, pokonując w 20 godzin trasę z Senegalu do Brazylii. - Pamiętamy o tym wybitnym człowieku, wybitnym pilocie. Ale przede wszystkim staramy się wzmocnić polskie Siły Powietrzne. W związku z tym zaprezentowane zostaną w zasadzie wszystkie typy statków powietrznych wykorzystywanych w Siłach Powietrznych - poinformował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej w 42 Bazie Lotnictwa Szkolnego.

AIR SHOW Radom - serwis specjalny Polskiego Radia <<<

Air Show - ponad 20 lat tradycji

Po raz pierwszy pokazy Air Show zorganizowano w 1991 roku w Poznaniu, na lotnisku Ławica. Uczestnicy mogli podziwiać w powietrzu i na wystawie samoloty z Polski, jak również maszyny ze Stanów Zjednoczonych, z Francji, Wielkiej Brytanii i dawnego ZSRR. W powietrznych akrobacjach zaprezentowały się m.in. samoloty F-16 i F-15 amerykańskich sił powietrznych, Mirage 2000 z Francji, Tornado z Wielkiej Brytanii i Su-27 z ZSRR. Pokazy obserwowało wówczas ponad 200 tys. osób.

Kolejną edycję święta lotnictwa zorganizowano cztery lata później w Dęblinie. Pokazy te zgromadziły największą dotychczas liczbę krajowych i zagranicznych zespołów akrobacyjnych, jakie oglądała polska publiczność. Na ziemi i w powietrzu zaprezentowało się wówczas ponad 60 samolotów i śmigłowców. 

Pięć lat później, w 2000 roku, pokazy zostały zorganizowane na lotnisku w Radomiu i stały się imprezą cykliczną. Na terenie tamtejszego obiektu można było zobaczyć niemal wszystkie typy sprzętu latającego w Polsce, jak chociażby: Mi-2, Mi-14PŁ, Su-22M4, MiG-21bis, MiG-29, W3W Sokół, M-20 Mewa, PZL-130 Orlik, TS-11 Iskra, W-3RM Anakonda, M-28 RM Bryza 1M oraz Bell 206B. Na zaproszenie organizatorów pojawiły się również m.in.: myśliwce F-16 A/B MLU holenderskich Sił Powietrznych, F-16 C/D z USAF, Mirage 2000C z Francji, L-159 ALCA, MI-24D, Sokół z Czech, Bo-105 z Niemiec, CASA C-295 Hiszpanii, Jaguar GR Mk 1A, Hawk LIF z Wielkiej Brytanii, JAS 39 Gripen ze Szwecji.

Źródło: AIR SHOW Radom/YouTube

Air Show Radom. Pokazy w setną rocznicę odzyskania niepodległości

Ostatnia dotychczas, XVI edycja pokazów miała miejsce w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wzięło w niej udział 110 statków powietrznych, w których swoje umiejętności prezentowali piloci cywilni i wojskowi, a także motoparalotniarze, skoczkowie spadochronowi oraz baloniarze. Nad lotniskiem w Radomiu zaprezentowali się lotnicy z sił NATO i 21 państw: Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Jordanii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Pakistanu, Rumunii, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA i Polski. W ciągu dwóch dni pokazy zgromadziły 180 tys. widzów.

Akrobacjom w przestworzach towarzyszyła wystawa statyczna obejmująca sprzęt i uzbrojenie wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP. Zaprezentowano na niej ponad 60 jednostek sprzętu wojskowego, w tym: czołgi, transportery opancerzone, zestawy przeciwlotnicze, radary i symulatory szkolenia strzeleckiego. Widzowie mogli także zapoznać się z nowoczesną techniką wojskową i indywidualnym wyposażeniem żołnierzy.

***

qch/PR24/mat. organizatora