Polskie Radio
Section05
samoloty

Rosja wycofuje się z traktatu Open Skies. Putin złożył projekt wypowiedzenia

Rosja uruchomiła procedurę wypowiedzenia warunków Traktatu o otwartych przestworzach (Open Skies). Projekt odpowiedniej ustawy złożył w Dumie Państwowej prezydent Władimir Putin. Układ został podpisany w 1992 r. i zaczął obowiązywać od 2002 r. Łącznie uczestniczyły w nim 34 państwa, w tym Polska. W ubiegłym roku warunki traktatu wypowiedziały Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Władimir Putin samoloty lotnictwo

Myśliwce F-15 i F-16 w Polsce. Pentagon: to są rutynowe ćwiczenia

Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że pojawienie się w Polsce myśliwców F-15 i F-16 oraz samolotów transportowych C-130 jest elementem rutynowych ćwiczeń. Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie Kirby zapewnił, że obecność w Polsce amerykańskich maszyn nie ma związku z sytuacją na granicy rosyjsko-ukraińskiej.
Zobacz więcej na temat:  USA Ameryka Stany Zjednoczone Pentagon F-16 wojsko samoloty Marek Wałkuski ŚWIAT

Amerykańskie myśliwce przyleciały do Polski. Szef MON: wspólnie ćwicząc, wzmacniamy bezpieczeństwo

W ramach ćwiczenia przerzutu sił powietrznych w Europie do Polski przyleciało kilkadziesiąt samolotów bojowych F-15 i F-16 - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Łącznie, do naszego kraju przyleciały dwadzieścia cztery myśliwce Sił Powietrznych USA w ramach okresowych polsko-amerykańskich szkoleń przygotowywanych przez tzw. aviation detachment.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samoloty F-16 Ministerstwo Obrony Narodowej szkolenie USA wojsko MON służby i bezpieczeństwo

TYLKO U NAS "Czasem warunki są takie, że pilot nie ma szans nie popełnić błędu". Jaxa-Małachowski o wypadkach śmigłowców

- Można powiedzieć, że częstą przyczyną wypadków z udziałem śmigłowca są błędy pilota. Trzeba jednak bardzo uważać z próbą oskarżania. Może się okazać, że pilot znalazł się w takich warunkach, w których po prostu nie miał szans nie popełnić błędu - powiedział Ryszard Jaxa-Małachowski (były wiceprezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ds. technicznych) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  wypadek samolot samoloty lotnictwo bezpieczeństwo transport infografika POLSKA

Koronawirus uderzył w Rolls-Royce'a. Koncern stracił 5,6 mld dolarów

Skutki koronawirusa dosięgają nie tylko linie lotnicze, ale i producentów samolotów i silników. Jak informuje Reuters, brytyjski producent silników lotniczych Rolls-Royce odnotował za 2020 r. większą od oczekiwań stratę w wysokości 4 miliardów funtów (5,6 miliarda dolarów). To również wynik modelu biznesowego koncernu, który otrzymuje opłatę za używanie silników, a nie ich sprzedaż. A te teraz pracują zdecydowanie rzadziej niż przed pandemią.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA samoloty lotnictwo

Boeingi 737-MAX wracają do służby w Polsce. Pierwsze rejsy planowane w wakacje

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły, że pięć maszyn 737-MAX 8, którymi dysponują, zostanie przebazowanych z Lublina do Warszawy. Już wczoraj na warszawskim lotnisku Chopina wylądował pierwszy z nich – z okolicznościowym malowaniem z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Pozostałe powrócą do końca marca.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA LOT lotnictwo samoloty infrastruktura transport Boeing

Rozejm w sporze celnym UE z USA. "To na dobry początek"

Bruksela i Waszyngton zawiesiły wszystkie taryfy nałożone w związku z kłótnią o subsydia. Takie ustalenia zapadły po rozmowie telefonicznej przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela USA Ameryka Ameryka Północna Stany Zjednoczone Joe Biden Ursula von der Leyen samoloty GOSPODARKA gospodarka USA polityka polityka zagraniczna USA

Jak wygląda praca kontrolera ruchu lotniczego?

To jeden z 10 najbardziej stresujących zawodów na świecie. W Polsce wykonuje go jedynie około 600 osób. - To tak, jakby załoga samolotu jechała autem i miała zasłonięte wszystkie szyby. My jesteśmy oczami kierowcy, czyli w tym przypadku pilotów - mówili Wiktor Stołowski i Wojciech Żurawski z zarządu ZZKRL, czyli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka samoloty technologie praca zatrudnienie Jakub Jamrozek STYL ŻYCIA

Lotniczy armagedon: zobacz, jak koronawirus uderzył w światowych przewoźników i lotniska

2020 r. zapisze się w historii ruchu lotniczego jako najgorszy od dekad, czego znakiem rozpoznawczym będzie nie tylko drastyczne – dochodzące do 80-90 procent zmniejszenie liczby pasażerów w samolotach oraz na lotniskach, ale i olbrzymie cięcia oszczędnościowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA lotnictwo samoloty turystyka koronawirus Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa lotnisko w Modlinie